Strona główna
opoka.org.pl
2022-04-19 11:39
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II Rzeczypospolitej spocznie w Panteonie Wielkich Polaków

W piątek 22 kwietnia 2022 rozpoczną się UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNO – POGRZEBOWE w POLSCE Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, Małżonki ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej. Mszy świętej pogrzebowej w sobotę o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski. Homilia wygłosi Biskup Polowy Wojska Polskiego - Bp Wiesław Lechowicz.

Uroczystości żałobne ostatniej Prezydentowej II Rzeczypospolitej, mają niezwykły wymiar historyczny i symboliczne przesłanie, bowiem ostatecznie zamykają dumne, ale i tragiczne dzieje II Rzeczypospolitej odrodzonej w 1918 roku, które w kraju zniszczyła okupacja niemiecka i sowiecka, ale trwające na emigracji w Wolnym Świecie, aż do 1991 roku, ostatecznie zakończyła działalność Rada Narodowa - namiastki Sejmu II RP, działająca na emigracji aż do pierwszych wolnych wyborów sejmowych w Rzeczypospolitej po II wojnie światowej, które odbyły się w 1991 roku.

Urna z prochami Pani Prezydentowej, rządowym samolotem wraz z najbliższą Rodziną i delegacją z Londynu, przybędzie już w piątek 22 kwietnia. W związku z powyższym planowany jest cały cykl uroczystości i nabożeństw żałobnych od powitania z honorami państwowymi na Lotnisku Wojskowym Okęcie, aż do Nocnego Czuwania Harcerskiego w późnych godzina wieczornych w Świątyni Opatrzności Bożej.

Ramowy planowany harmonogram dwudniowych uroczystości 

PIĄTEK 22.04.2022

Godz. 13.00 - POWITANIE z honorami z udziałem Władz państwowych NA LOTNISKU WOJSKOWYM OKĘCIE urny z prochami Ostatniej Pierwszej Damy II Rzeczypospolitej – Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej.

Godz. 14.15 – 14.40 - PRZEWIEZIENIE KARAWANEM Urny z Prochami Pani Prezydentowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie (dalej ŚOB).

Godz. 15.00 - POWITANIE URNY na PLACU przed GŁÓWNYM WEJŚCIEM ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ ( z udziałem oddziałów zwartych: poczty sztandarowe, bractwa kurkowe i religijne, zakony rycerskie, harcerze, kombatanci, ułani, organizacje strzeleckie i inne wedle zgłoszeń i zainteresowania). WSTĘP WOLNY DLA PUBLICZNOŚCI.

Godz.15.15 – Liturgiczne WPROWADZENIE URNY z Prochami Pani Prezydentowej do ŚOB, procesyjne przeniesienie Urny do wyznaczonego miejsca - WYSTAWIENIE URNY W KAPLICY w ŚOB.

Godz. 15.30 – EGZEKWIE przy Urnie z Prochami Pani Prezydentowej – śpiewane NIESZPORY (Oficjum za zmarłych) przy Urnie prowadzone przez SS. Nazaretanki.

Godz. 16.15 – 19.00 - Po Egzekwiach – Nieszporach kaplica z Urną, zostaje otwarta dla zainteresowanych mieszkańców Warszawy i kraju (WSTĘP WOLNY), aby mogli oddać INDYWIDUALNE HONORY prochom Ostatniej Pierwszej Damie II Rzeczypospolitej, Wyłożona Księga Kondolencyjna przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych).

Godz. 19.10 – procesyjne PRZENIESIENIE URNY z Prochami Pani Prezydentowej z kaplicy w ŚOB na katafalk PRZED Ołtarz Główny w Świątyni Opatrzności Bożej. W trakcie przeniesienia: Litania za zmarłych.

Godz. 19.30 - MSZA ŚW. ŻAŁOBNA za spokój duszy św. pamięci Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej i św. pamięci Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej. Uczestniczą: przedstawiciele najbliższej Rodziny, dalsi Krewni, Powinowaci i Przyjaciele Pani Prezydentowej i Pana Prezydenta, zaproszeni Goście, a także poczty sztandarowe oraz przedstawiciele zainteresowanych instytucji, stowarzyszeń, środowisk i organizacji społecznych i samorządowych (kombatanci, harcerze, bractwa kurkowe, przedstawiciele miast i organizacji, które obdarowały tytułem honorowego obywatela lub członka Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską, pozostali wierni w miarę wolnych miejsc - wstęp wolny.

Po Mszy świętej Żałobnej w kościele odbywa się HARCERSKIE CZUWANIE MODLITEWNE przy Urnie z Prochami Pani Prezydentowej. Czas trwania do ok. godz. 22.00. Prowadzą harcerze (ZHP poza Granicami Kraju, ZHR, ZHP) - wstęp wolny w miarę wolnych miejsc.

Po zakończeniu HARCERSKIEGO CZUWANIA MODLITEWNEGO Urna z Prochami Pani Prezydentowej pozostaje przez noc przed głównym ołtarzem w ŚOB. Świątynia jest zamknięta.

SOBOTA 23.04.2022

Do godz. 11.00 - WEJŚCIE UCZESTNIKÓW uroczystości do Świątyni Opatrzności Bożej

Godz. 12.00 - UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE w Świątyni Opatrzności Bożej organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Mszy świętej Pogrzebowej przewodniczy JE Ks. Kardynał Kazimierz NYCZ - Metropolita Warszawski. Homilia JE Biskup Polowy Wojska Polskiego Ks. Bp Wiesław LECHOWICZ.

W piątek 22 kwietnia w godzinach od 16.15 – 19.00 każdy mieszkaniec Warszawy, Mazowsza i całej Polski będzie mógł przyjść do kaplicy w Świątyni Opatrzności Bożej i osobiście uczcić pamięć Kobiety – Symbolu, którym była za życia i jest po śmierci ostatnia Pierwsza Dama II Rzeczypospolitej.

Wszelkie zapytania dotyczące uroczystości można kierować na adres: e-mail: instytut@2com.pl

Gniewomir Rokosz – Kuczyński

Delegat Rodziny Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej d/spraw organizacji uroczystości żałobno-pogrzebowych w Polsce.

Wieloletni współpracownik ostatniego Prezydenta II RP JE Ryszarda Kaczorowskiego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-04-12 10:00:37
miniaturka

Materiały liturgiczne na tegoroczne Triduum Paschalne

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski podjęła prace dotyczące przebiegu liturgii Triduum Paschalnego w roku 2022
2022-04-13 13:18:41
miniaturka

Życzenia wielkanocne skierowane do Polonii

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej skierował słowa życzeń do Polonii i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju: Życzę, aby te święta zwycięstwa Chrystusa nad złem, cierpieniem i śmiercią przyniosły sercom pokój i głęboką nadzieję. Niech Chrystus, który jest Panem historii i Panem naszych losów, zatrzyma wojnę i uleczy rany. Niech pozwoli nam cieszyć się pokojem.
2022-04-15 22:01:42
miniaturka

ŻYCZENIA WIELKANOC 2022

„Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim”. 1 Tes 4, 14
2022-04-19 13:15:32
miniaturka

KIOD z wykładem dla kapłanów diecezji zamojsko - lubaczowskiej

We wtorek, 19 kwietnia 2022 r. Kościelny Inspektor Ochrony Danych wygłosił on-line wykład o ochronie danych osobowych dla kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
2022-04-21 10:52:18
miniaturka

Spotkanie Rektorów i Koordynatorów PMK

W środę, 20 kwietnia bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej spotkał się z Rektorami Polskich Misji Katolickich i Koordynatorami duszpasterstw polskojęzycznych poza granicami naszego kraju. W spotkaniu wzięli udział księża min. z Anglii, Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Szkocji, Irlandii ale także z dalekiej Australii, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, a także z Japonii, Turcji i Cypru i Rumunii. Było to pierwsze spotkanie z nowym Delegatem i odbył się na platformie Zoom.
2022-04-22 11:45:50
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się kolejny, 109. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski