Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-03-04 17:51
Justyna Kapłańska / Magdalena Biolik

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Moralność (z) ducha"

Konferencja naukowa o relacjach między duchowością a moralnością odbędzie się 16 maja 2019 roku na Wydziałe Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Autor/źródło: wachm

Doktoranci Wydziału Teologicznego pod kierunkiem ks.prof.dr.hab. Jana Słomki, teologia duchowości i patrologa, zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową "Moralność (z) ducha", która odbędzie się 16 maja 2019 roku na Wydziałe Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Jej celem jest interdyscyplinarne spojrzenie na relacje duchowości i moralności na płaszczyźnie różnych nauk, stąd zaproszenie kierowane jest do wszystkich, którzy w swojej pracy spotykają się z tą tematyką.

Wymiar duchowy to istotny „element” człowieczeństwa, przenikający całe ludzką egzystencję i wszystkie pozostałe wymiary. Jego istnienie kwestionowane jest przez nielicznych, głównie z kręgu osób o materialistycznym rozumieniu świata. Wymiar ten, definiowany na wiele sposobów, odnosi się do najgłębszych fundamentów istnienia. Drugim ważnym wymiarem człowieczeństwa są reguły postępowania, które przyjmuje jako swoje i nimi się kieruje podejmując życiowe decyzję. Zespół określonych reguł nazywany jest etyką lub moralnością. Jednym z pierwszych zadań moralności jest określenie sposobu rozumienia dobra i zła. Na tej podstawie oceniane są poszczególne decyzje człowieka. Często moralność związana jest ściśle z wyznawaną religią. Pojawia się jednak pytanie o relację duchowości do moralności.

Jak wygląda ta relacja? Czy możliwa jest duchowość bez moralności lub moralność bez duchowości? Czy któryś z wymiarów można uznać za pierwotny ontologicznie lub czasowo? Jak pewne treści duchowe łączą się z praktyką duchowego życia i odwrotnie? Jaki jest związek teorii moralności z czynami moralnymi?

Powyższe zagadnienia pozostają w obrębie zainteresowań teologii, w szczególny sposób teologii duchowości i teologii moralnej. Tradycja chrześcijańska jest bowiem przykładem ścisłej relacji między moralnością a duchowością. U podstaw teologii moralnej i duchowości leżą zasady ewangeliczne. Mają one na celu pomoc człowiekowi w podejmowaniu właściwych decyzji, co w teologii nazywa się “rozeznawaniem duchów”. Teologia moralna jest fundamentem dla teologii duchowości. Przygotowuje podstawę dla rozwoju duchowego, ponieważ określa, co jest dobrem a co jest grzechem; jest pewnego rodzaju oczyszczeniem drogi. Teologia duchowości ma na celu pomoc w rozeznaniu jaka decyzja, jaka droga duchowa przyniesie człowiekowi większe owoce.

Czy podobne relacje pomiędzy duchowością a moralnością można zaobserwować poza chrześcijaństwem? Czy podobne duchowości mogą rodzić podobną moralność i odwrotnie? Zapraszamy do dyskusji.

Do udziału w konferencji zaproszeni są zarówno teologowie zajmujący się moralnością i duchowością jak i badacze z innych dyscyplin, takich jak religiologia, religioznawstwo, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, sztuka, psychologia, pedagogika czy filozofia.

Osoby zainteresowane zapraszamy do przesyłania swoich zgłoszeń poprzez formularz znajdujący się na stronie konferencji. Abstrakty będą przyjmowane do dnia 7 marca 2019 roku. Przewidywany czas wystąpienia prelegenta to 15 minut. Opłata konferencyjna wynosi 220 zł. Uczestnictwo bierne jest bezpłatne.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: konferencja naukowa, Wydział Teologiczny, moralność, duchowość, Uniwersytet Śląski