Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-04 18:53

Posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Mszą św. w kaplicy Sekretariatu KEP w piątek, 22 lutego, rozpoczęło się spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. „Zgromadziliśmy się, aby zastanawiać się, co mamy czynić, jakie wskazywać kierunki, z czym wychodzić do naszych braci i sióstr zarówno kapłanów, jak i osób świeckich, by wśród zamętu czasu, w którym żyjemy, nasza wiara pozostała nienaruszona”

Bp Lechowicz o tematyce spotkania Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

– mówił w homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej zebranie bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W dniach od 22 - 24 lutego br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski trwały obrady Prezydium PRDEZ. Tematem posiedzenia było duszpasterstwo małżeństw i rodzin. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Zadaniem Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej jest przygotowanie zebrania Rady, która spotyka się raz do roku w różnych krajach Europy. Najbliższe spotkanie odbędzie się jesienią w Zakopanem i będzie poświęcone duszpasterstwu małżeństw i rodzin. Stąd – jak poinformował bp Lechowicz – głównym tematem spotkania Prezydium, podobnie jak obradującej w piątek przed południem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, były kwestie dotyczące małżeństw i rodzin.

„Chcielibyśmy w najbliższym czasie uwrażliwić Polonię, aby respektując prawo a przede wszystkim zasady życia w rodzinie nie dochodziło do nadużyć, a w sytuacjach patologicznych, by w środowisku polonijnym pojawiały się rodziny, które mogłyby spełniać kryteria rodziny zastępczej” – podkreślił bp Lechowicz, mówiąc o tematyce zebrania.

Pierwszego dnia obrad, w piątek wieczorem, członkowie Prezydium Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej spotkali się z ks. Jarosławem Mrówczyńskim, zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, który przedstawił zgromadzonym najważniejsze wydarzenia i problemy, którymi żyje obecnie Kościół w Polsce.

W sobotę obradujący omówili ubiegłoroczne wydarzenia duszpasterskie oraz zajęli się też kwestią wydarzeń planowanych na rok 2019. W sobotę przed południem uczestnicy obrad spotkali się z ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który zreferował temat wyzwań, jakie stoją przed duszpasterstwem małżeństw i rodzin. W programie zaplanowano również omówienie organizacji spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w 2019 roku. Spotkanie zakończy się w niedzielę, 24 lutego, około godziny 13.00.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-03-04 17:42:40
miniaturka

Przeżyj post z księdzem Blachnickim

Jeżeli bliska jest Ci postać księdza Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie, zapraszamy do wielkopostnej akcji smsowej, która każdego dnia przybliżać będzie uczestnikom Jego myśli.
2019-03-04 18:29:32
miniaturka

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Moralność (z) ducha"

Konferencja naukowa o relacjach między duchowością a moralnością odbędzie się 16 maja 2019 roku na Wydziałe Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
2019-03-04 18:30:01
miniaturka

NIEDZIELA DLA ZAPRACOWANYCH: Być przy Bogu, aby bardziej być "przy sobie" i dla innych

Czy w zabieganiu, w jakim jesteś, uda Ci się wygospodarować jeden dzień na rekolekcyjne skupienie?...
2019-03-04 19:12:18
miniaturka

„Dobra nowina o małżeństwie i rodzinie na emigracji”.

Posiedzenie plenarne Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które odbędzie w dniach od 27 - 29 września w Zakopanem zapoczątkuje trzyletni program duszpasterski ukierunkowany na troskę o małżeństwa i rodziny polonijne.
2019-03-04 20:14:36
miniaturka

Rekolekcje w Wielkiej Brytanii

W dniach 25-28 luty br. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds Duszpasterstwa Emigracji Polskiej głosil rekolekcje dla księży Chrystusowców posługujących w Wielkiej Brytanii
2019-03-05 08:29:44
miniaturka

Papież: polityka jest powołaniem do budowania dobra wspólnego

Bycie katolikiem zaangażowanym w politykę nie oznacza przynależności do określonej grupy czy partii. Chodzi o życie w przyjaźni, w społeczności, którą jest Kościół – mówił Franciszek do uczestników seminarium poświęconego zaangażowaniu politycznemu katolików w Ameryce Płd.