Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-30 22:54
Ewa Kotowska-Rasiak

Odpust ku czci św. Andrzeja w Choczu

- O żywotności Kościoła nie decydują programy duszpasterskie, ale spotkania ludzi z Bogiem - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja w parafii w Choczu prowadzonej przez ojców franciszkanów.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazując na św. Andrzeja Apostoła podkreślał, że każdy chrześcijanin jest powołany do głoszenia Słowa Bożego. - Jezus wzywa nas, abyśmy podjęli głoszenie Dobrej Nowiny, bo w ten sposób wiara odradza się i umacnia w ludziach. Wiara rodzi się ze słuchania, ale tylko wtedy jest skuteczna, kiedy jest poparta świadectwem – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych do pielęgnowania świętych tradycji. – Żyjemy dzisiaj w Europie, gdzie ludzie wstydzą się Chrystusa i korzeni chrześcijańskich – zaznaczył hierarcha.

Przekonywał, że Kościół bez wiary słabnie i upada. - Wiara jest łaską, ale wiarę też można stracić, jeżeli nie modlimy się, nie korzystamy z sakramentów świętych. Wiara musi być karmiona Słowem Bożym, modlitwą i odwagą. O żywotności Kościoła nie decydują programy duszpasterskie, ale spotkania ludzi z Bogiem. Wiary nie przekazują struktury kościelne, ale osoby – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że zadaniem ludzi wierzących jest przyprowadzanie innych do Chrystusa. - Św. Andrzej uczy nas apostolstwa, ale też odwagi i wierności Chrystusowi. Tego Wam i sobie życzę, abym mógł być odważnym znakiem obecności Boga wśród ludzi – powiedział bp Janiak.

Podziękował parafianom za podjęcie trudu ratowania zabytkowej kolegiaty i pałacu infułatów.

Po komunii św. odmówiono nowennę do św. Józefa przed rozpoczęciem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: o. Medard Marek Hajdus, proboszcz parafii św. Andrzeja w Choczu, ojcowie franciszkanie, kapłani z dekanatu czermińskiego z dziekanem ks. kan. Markiem Kozicą, władze samorządowe, członkowie Stowarzyszenia „Ratujemy Naszą Kolegiatę” oraz licznie zgromadzeni parafianie.

Obecnie wierni gromadzą się na modlitwie w kościele klasztoru franciszkanów. Parafianie podjęli decyzję o remoncie zabytkowej kolegiaty i pałacu infułatów. Powołali Stowarzyszenie „Ratujemy Naszą Kolegiatę” w celu pozyskiwania środków na wielki i kosztowny remont obiektów. Obie te budowle wybudowane zostały na ruinach zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety, przyroda ani historia nie oszczędzały budynków. Płynąca obok Prosna powodowała podmakanie fundamentów, co groziło zawaleniem. Obecnie trwają prace związane z gruntownym remontem świątyni i pałacu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-30 19:00:41
miniaturka

Bruksela: premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim 29 listopada odbyła się premiera dokumentu fabularyzowanego "Jako w niebie, tak i w Komańczy". Obraz przedstawia historię internowania kard. Stefana Wyszyńskiego w Komańczy.
2017-11-30 22:15:27
miniaturka

Kalisz: bp Janiak odprawił Mszę św. dziękczynną w rocznicę sakry biskupiej

Proszę o modlitwę, aby moja praca duszpasterska wśród was przynosiła jak najlepsze owoce duchowe – powiedział biskup kaliski Edward Janiak, który w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 21. rocznicy przyjęcia święceń biskupich.
2017-11-30 22:39:52
miniaturka
play

Rozmowa o św. Józefie. Wywiad dla KAI

Biskup kaliski Edward Janiak zaprasza wiernych do udziału w inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona 2 grudnia o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2017-12-01 08:19:16
miniaturka

Wizytą w Bangladeszu Papież zwraca uwagę świata na peryferie

„Swoją wizytą Papież Franciszek kontynuuje misję zwracania uwagi świata na peryferie”. Tak przybycie Ojca Świętego do Bangladeszu skomentował jeden z pasterzy tamtejszego Kościoła, abp Moses M. Costa, metropolita Chittagong.
2017-12-01 08:37:57
miniaturka
play

Ewangeliarz OP w języku migowym

Od piątku 1 grudnia w serwisie liturgia.opoka.org.pl komentarz do Ewangelii także w języku migowym. Nowością są również nagrania psalmów oraz Słowo o Psalmach.
2017-12-01 09:12:48
miniaturka

Przesłanie Papieża na święto patrona prawosławnego patriarchatu

Chociaż trwa podróż apostolska, Papież nie zaniedbał trwającej już od blisko pół wieku tradycji, posyłając do Stambułu specjalną watykańską delegację na uroczystości ku czci patrona prawosławnego patriarchatu Konstantynopola, św. Andrzeja Apostoła.