Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-30 22:13
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: bp Janiak odprawił Mszę św. dziękczynną w rocznicę sakry biskupiej

Proszę o modlitwę, aby moja praca duszpasterska wśród was przynosiła jak najlepsze owoce duchowe – powiedział biskup kaliski Edward Janiak, który w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 21. rocznicy przyjęcia święceń biskupich.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup modlił się za zmarłych rodziców, nauczycieli i kapłanów, którzy mieli wpływ na kształtowanie jego postawy do pracy duszpasterskiej.

W homilii ks. prał. Leszek Szkopek nawiązując do powołania św. Andrzeja Apostoła podkreślał, że misja kapłana powinna łączyć się z krzyżem. - Nasze wchodzenie między ludźmi musi być obliczone na to, aby być z nimi pośród ich krzyżowych spraw, że ludzie oczekują nas nie w przestrzeni kurtuazyjnej, ale oczekują, że dotkniemy tego, co bolesne i objawimy im potęgę tego, co zawarte jest w krzyżu Jezusa Chrystusa – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do rozpoczynającego się Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaznaczył, że bp Edward w swoich przemówieniach wskazuje na św. Józefa jako potężnego patrona i że często wypowiada słowa, że to św. Józefowi zawdzięcza życie i zdrowie.

Zachęcał duchownych i wiernych, aby pobudzali wiarę, że św. Józef jest potrzebny współczesnemu człowiekowi. - Dziś całemu światu potrzebny jest Józef, bo świat zagubił Jezusa i nie wie, gdzie szukać pomocy, nie wie jak znaleźć rozwiązanie dla swoich bolesnych spraw. Mam nadzieję, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa w tym sanktuarium rozejdzie się z jeszcze większą mocą na cały świat zawołanie „Idźcie do Józefa” – przekonywał ks. prał. Szkopek.

W imieniu kapłanów przemówił bp Łukasz Buzun, który dziękował bp. Edwardowi Janiakowi za dar posługi w diecezji kaliskiej. Wskazał, że dziełem pasterza diecezji jest ogłoszenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Dodał, że bp. Edwardowi na sercu leżą dzieła związane z Caritasem.

Po Mszy św. ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiego sanktuarium, odmówił nowennę do św. Józefa przed rozpoczęciem Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego.

Bp Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 r. we Wrocławiu. Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej otrzymał 26 października 1996 r., a święcenia biskupie przyjął 30 listopada. 21 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem kaliskim. Jego dewizą biskupią są słowa: „Oportet servire” (Trzeba, abym służył).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-30 16:52:06
miniaturka
play

Nadzwyczajny Rok Św. Józefa. Wywiad dla TV Dom Józefa

Rozmowa z ks. Edwardem Janiakiem Biskupem Kaliskim i ks. Prałatem Jackiem Plotą Kustoszem Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.
2017-11-30 18:23:48
miniaturka
play

Międzynarodowe internetowe rekolekcje na Adwent

Już w poniedziałek 4 grudnia rozpoczną się wyjątkowe międzynarodowe internetowe rekolekcje adwentowe. Głosić je będą dwaj misjonarze miłosierdzia: o. Michał Legan, paulin oraz ks. Michał Olszewski, sercanin.
2017-11-30 19:00:41
miniaturka

Bruksela: premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim 29 listopada odbyła się premiera dokumentu fabularyzowanego "Jako w niebie, tak i w Komańczy". Obraz przedstawia historię internowania kard. Stefana Wyszyńskiego w Komańczy.
2017-11-30 22:39:52
miniaturka
play

Rozmowa o św. Józefie. Wywiad dla KAI

Biskup kaliski Edward Janiak zaprasza wiernych do udziału w inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona 2 grudnia o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2017-11-30 22:56:14
miniaturka

Odpust ku czci św. Andrzeja w Choczu

- O żywotności Kościoła nie decydują programy duszpasterskie, ale spotkania ludzi z Bogiem - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja w parafii w Choczu prowadzonej przez ojców franciszkanów.
2017-12-01 08:19:16
miniaturka

Wizytą w Bangladeszu Papież zwraca uwagę świata na peryferie

„Swoją wizytą Papież Franciszek kontynuuje misję zwracania uwagi świata na peryferie”. Tak przybycie Ojca Świętego do Bangladeszu skomentował jeden z pasterzy tamtejszego Kościoła, abp Moses M. Costa, metropolita Chittagong.