Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-01 09:08
AC / Radio Watykańskie

Przesłanie Papieża na święto patrona prawosławnego patriarchatu

Chociaż trwa podróż apostolska, Papież nie zaniedbał trwającej już od blisko pół wieku tradycji, posyłając do Stambułu specjalną watykańską delegację na uroczystości ku czci patrona prawosławnego patriarchatu Konstantynopola, św. Andrzeja Apostoła.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

Stojący na jej czele szef Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, przekazał patriarsze Bartłomiejowi przesłanie Franciszka, w którym poleca on również swą obecną podróż modlitwie uczestników prawosławnych uroczystości. Zwraca też uwagę, że prawosławnych już teraz łączą z katolikami dogmaty pierwszych Soborów powszechnych, wiara w skuteczność Eucharystii i innych sakramentów, zachowywanie sukcesji apostolskiej w posłudze biskupów.

„Dzisiaj, składając dzięki Bogu miłości, w posłuszeństwie woli naszego Pana Jezusa Chrystusa i w wierności nauczaniu Apostołów, uznajemy, jak pilne jest wzrastać ku pełnej i widzialnej jedności” – podkreśla Ojciec Święty. Przypomina minioną w tym roku 50. rocznicę wizyty Pawła VI u patriarchy Konstantynopola Atenagorasa, obchodzoną w Stambule z udziałem Bartłomieja. Zachęca też raz jeszcze do rozwijania katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego, w którym osiągnięto ostatnio ważne uzgodnienia co do pewnych podstawowych zasad w relacjach między prymatem a synodalnością. „Taki konsensus mógłby nam pozwolić przewidzieć wspólny sposób rozumienia posługi Biskupa Rzymu” – pisze Papież do patriarchy. Nawiązuje też do jego uczestnictwa w niedawnych spotkaniach międzynarodowych o ochronie stworzenia, pokojowym współistnieniu różnych kultur i religii oraz obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wyraża nadzieję na możliwość owocnej współpracy katolików i prawosławnych w tych dziedzinach.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-30 22:56:14
miniaturka

Odpust ku czci św. Andrzeja w Choczu

- O żywotności Kościoła nie decydują programy duszpasterskie, ale spotkania ludzi z Bogiem - mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja w parafii w Choczu prowadzonej przez ojców franciszkanów.
2017-12-01 08:19:16
miniaturka

Wizytą w Bangladeszu Papież zwraca uwagę świata na peryferie

„Swoją wizytą Papież Franciszek kontynuuje misję zwracania uwagi świata na peryferie”. Tak przybycie Ojca Świętego do Bangladeszu skomentował jeden z pasterzy tamtejszego Kościoła, abp Moses M. Costa, metropolita Chittagong.
2017-12-01 08:37:57
miniaturka
play

Ewangeliarz OP w języku migowym

Od piątku 1 grudnia w serwisie liturgia.opoka.org.pl komentarz do Ewangelii także w języku migowym. Nowością są również nagrania psalmów oraz Słowo o Psalmach.
2017-12-01 09:48:08
miniaturka
play

Wielka Wyprawa w Seminarium

Gośćmi Tematu Dnia byli klerycy Maciej Skoczek i Filip Zgódka z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko - Praskiej, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniali jak wygląda życie w seminarium i tłumaczyli, czym dla nich jest sztuka „Wielka Wyprawa”.
2017-12-01 10:28:29
miniaturka

Ks. Samir: Bangladesz był spokojny, dziś się radykalizuje

W czwartek rozpoczął się drugi etap azjatyckiej podróży Franciszka. Papież jest w Bangladeszu, zdominowanym przez muzułmanów.
2017-12-01 11:21:34
miniaturka

Papież: wideoprzesłanie na sympozjum o „Laudato si'”

Franciszek podkreślił, że problemy wynikające z niszczenia środowiska są coraz większe i powodują dramatyczne konsekwencje w życiu człowieka.