Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-07 16:20
KWK

O katechezie w komunikacie

Katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem.

Autor/źródło: Pixabay, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Głównym tematem obrad zebrania plenarnego była katecheza. Biskupi podkreślili konieczność ożywienia katechezy parafialnej i ewangelizacyjnej, która daje możliwość doświadczenia wiary, modlitwy i wspólnoty Kościoła. Przyznali, że w tym kontekście nadzieję budzi katecheza przedsakramentalna oraz podjęte przygotowania do wprowadzenia posługi katechistów i animatorów grup duszpasterskich. „Apel o katechezę parafialną nie oznacza jednak rezygnacji z lekcji religii w szkole. Katecheza w parafii i lekcje religii stanowią bowiem dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające” – napisali biskupi. „Dzięki obecności religii w szkołach Kościół ma możliwość dotarcia z orędziem Ewangelii do szerszej grupy dzieci i młodzieży” – podkreślili biskupi w komunikacie.

W kwestii diecezjalnego etapu synodu o synodalności, biskupi podziękowali wszystkim, którzy aktywnie i twórczo zaangażowali się w prace synodalne. „Spotkania te pozwoliły m.in. na lepsze wzajemne poznanie się uczestniczących w nich osób oraz przedstawienie nowych, cennych inicjatyw” – czytamy w komunikacie. Synteza ogólnokrajowa zostanie opracowana w oparciu o dane diecezjalne oraz wytyczne Stolicy Apostolskiej.

Podsumowując kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia, biskupi zaapelowali do duszpasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich w Polsce o włączenie się w przeżywanie X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym Franciszkiem, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca br. „Będzie to czas szczególnej modlitwy za małżeństwa i rodziny oraz składania świadectwa o wartości życia małżeńskiego i rodzinnego” – napisali biskupi w komunikacie.

Nawiązując do trwającej wojny w Ukrainie, biskupi podziękowali Polakom za pomoc okazywaną uchodźcom wojennym oraz poprosili, „by nie ustawać w pomocy i w okazywaniu szczodrości wobec wciąż cierpiących naszych sióstr i braci, bo bez niej wielu z nich nie będzie mogło przetrwać”.

Biskupi wysłuchali także sprawozdania delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na temat szkoleń prowadzonych przez Centrum Ochrony Dziecka dla delegatów, duszpasterzy, kuratorów i osób odpowiedzialnych za prewencję. „Podkreślono konieczność dalszej współpracy w trosce o osoby skrzywdzone i skuteczność prowadzonych postępowań” – czytamy w komunikacie.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem oraz złożonego w jego obecności hołdu górali. U stóp krzyża na Giewoncie, „biskupi prosili świętego Papieża Polaka o wstawiennictwo w trudnych sprawach naszej Ojczyzny i polecili jego orędownictwu u Boga wszystkich Rodaków w kraju i za granicą”.

Pełny tekst komunikatu publikujemy TUTAJ.

Za: ekai.pl

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-06-02 11:38:03
miniaturka

Studium edukacyjne dla Polonii w zakresie doradztwa rodzinnego

Rozpoczęły się zajęcia (online) w Studium edukacyjnym dla Polonii „Pomagam sobie pomagam innym", którego celem jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w zakresie doradztwa rodzinnego w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie. Studium realizowane jest w ramach Projektu „Rodzina polonijna wobec aktualnych wyzwań stojących przed małżeństwem i rodziną. Tworzenie struktur działań pomocowych”.
2022-06-02 14:30:26
miniaturka

Bezpieczni uczniowie – profilaktyka w szkołach katolickich

Na ręce dyrektorów szkół katolickich został przekazany dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” przygotowany przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, sfinansowany przez Fundację Świętego Józefa KEP.
2022-06-07 09:38:36
miniaturka

Akt zawierzenia Polonijnego Duszpasterstwa Rodzin Matce Bożej z Lourdes

W dniu 27 maja 2022 roku, podczas Mszy Świętej w Grocie Objawień, której przewodniczył Rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś - przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny dokonali uroczystego aktu zawierzenia Polonijnego Duszpasterstwa Rodzin i Polonijnej Rady Rodziny Matce Bożej z Lourdes.
2022-06-07 17:45:35
miniaturka

"Dar serca" - rekolekcje dla młodzieży żeńskiej

Serce, które kocha, obdarowuje najpełniej! Nawet nie musi wiele robić – wystarczy, że JEST.
2022-06-08 08:12:08
miniaturka

Biskupi: nie wolno ograniczać się do religii w szkole

Katecheza szkolna i przyparafialna, podsumowanie diecezjalnego etapu synodu o synodalności oraz kwestie rodziny to główne tematy 392. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które zakończyło się w Zakopanem. O przebiegu dwudniowych obrad mówili na spotkaniu z dziennikarzami bp Artur Miziński, abp Adrian Galbas i bp Wojciech Osial.
2022-06-08 08:15:36
miniaturka

Bp Suchodolski: utrata wiary, a nie obecność na lekcjach religii problemem

Największym problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary przez młodych ludzi – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski. – Powinniśmy skupić się nad propozycjami ewangelizacyjnymi prowadzonymi przy parafiach – wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży