Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-03 07:00
PS

Bezpieczni uczniowie – profilaktyka w szkołach katolickich

Na ręce dyrektorów szkół katolickich został przekazany dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” przygotowany przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, sfinansowany przez Fundację Świętego Józefa KEP.

„Budowanie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży jest naszym wspólnym zadaniem w Kościele, które wymaga dzisiaj stosowania profesjonalnych metod działania” – napisali w liście skierowanym do dyrektorów szkół katolickich delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak oraz asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk. Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” jest praktycznym narzędziem, które ma pomóc wdrażać i stosować standardy ochrony dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych. Wprawdzie publikacja przeznaczona jest dla szkół katolickich, gdyż uwzględnia system prewencji istniejący w Kościele w Polsce, jednak może być przydatna również w innych placówkach edukacyjnych, ponieważ większość zapisów jest uniwersalna.

– Podnoszenie w środowisku szkolnym świadomości dotyczącej wykorzystania seksualnego osób małoletnich jest szczególnie istotne, gdyż to właśnie tam może dochodzić do ujawnienia krzywdy, której doświadczają młodzi ludzie. Z drugiej strony, należy też zaznaczyć, że potencjalni sprawcy mogą szukać kontaktu z osobami małoletnimi w szkole, stąd potrzebne są jasne zasady zachowania dorosłych chroniące uczniów przed krzywdą. Innym poważnym problemem, który również wymaga szczególnej uwagi, jest rówieśnicza przemoc seksualna – zwracał na to uwagę o. Wojciech Bojanowski SJ podczas sesji „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” (21.02.2022). Duchowny, pracujący w Jezuickim Centrum Edukacji w Nowym Sączu, kierował pracami 14-osobowego zespołu, który przygotował dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej”. Na bazie tego dokumentu poszczególne placówki będą szkolić pracowników szkoły i opracowywać wewnątrzszkolne regulaminy i procedury, m.in. wyznaczać osoby zaufania i zapoznawać wszystkich z zasadami prewencji, zwłaszcza uczniów i ich rodziców.

Dokument w wersji elektronicznej jest dostępny m.in. na stronie COD: https://cod.ignatianum.edu.pl/edukacja-i-prewencja/materialy-edukacyjne/prewencja-w-szkole.html/.

Publikacja powstała w ramach projektu „Budowanie systemu prewencji wykorzystania seksualnego w szkołach katolickich”, realizowanego przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, a finansowanego ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP. Na pomoc FSJ mogą też liczyć poszczególne szkoły, które sięgną po wsparcie finansowe na działania prewencyjne.

Wraz z listem biskupów i dokumentem o prewencji do szkół trafiła także książka pt. „Ja ci wierzę”, będąca zapisem rozmowy z panią Ewą Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, nt. zapobiegania przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży oraz adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania osób małoletnich. Zakup książki również sfinansowała Fundacja Świętego Józefa, która objęła publikację patronatem.

W Polsce działają 488 szkoły katolickie, wszystkie zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-05-30 12:59:36
miniaturka

Budapeszt: Odpust w kościele polskim

29 maja w budapeszteńskim kościele polskim z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych nasi Rodacy przeżywali Odpust Parafialny, modląc się o to by Maryja wypraszała dla całej parafii dar wierności jej Synowi i umacnianie wzajemnej miłość. Obchodzono też uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która jest dla wierzących wezwaniem do modlitwy o Ducha Świętego, uświęcającego Kościół i tworzącego prawdziwą wspólnotę z żyjącym Jezusem Chrystusem.
2022-05-31 09:36:35
miniaturka

Wkrótce spotkania odpowiedzialnych za prewencję w Kościele

Osoby odpowiedzialne za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych spotkają się na początku czerwca w dwóch grupach – w Częstochowie i Gnieźnie. Zapoznają się z wnioskami z audytu dokumentów o ochronie małoletnich, a także z już dostępnymi i przygotowywanymi projektami prewencyjnymi Centrum Ochrony Dziecka.
2022-06-02 11:38:03
miniaturka

Studium Edukacyjne dla Polonii (online)„Pomagam sobie – Pomagam innym”

Instytut Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach oraz Polonijna Rada Rodziny pod patronatem Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej we współpracy z Fundacją Pomoc Rodzinie zapraszają do udziału w Studium Edukacyjnym w zakresie doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie – Pomagam innym” – moduł podstawowy. Celem Studium jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie.
2022-06-07 09:38:36
miniaturka

Akt zawierzenia Polonijnego Duszpasterstwa Rodzin Matce Bożej z Lourdes

W dniu 27 maja 2022 roku, podczas Mszy Świętej w Grocie Objawień, której przewodniczył Rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś - przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny dokonali uroczystego aktu zawierzenia Polonijnego Duszpasterstwa Rodzin i Polonijnej Rady Rodziny Matce Bożej z Lourdes.
2022-06-07 16:25:27
miniaturka

O katechezie w komunikacie

Katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem.
2022-06-07 17:45:35
miniaturka

"Dar serca" - rekolekcje dla młodzieży żeńskiej

Serce, które kocha, obdarowuje najpełniej! Nawet nie musi wiele robić – wystarczy, że JEST.