Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-08 08:13
Witek Zawadzki / KWK

Bp Suchodolski: utrata wiary, a nie obecność na lekcjach religii problemem

Największym problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary przez młodych ludzi – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski. – Powinniśmy skupić się nad propozycjami ewangelizacyjnymi prowadzonymi przy parafiach – wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Katecheza była głównym tematem 392. zebrania plenarnego biskupów, które zakończyło się we wtorek w Zakopanem.

“Z badań socjologicznych, moich własnych doświadczeń i opinii księży prowadzących lekcje religii w szkole wynika, że największym problemem nie jest sama obecność na tych lekcjach lecz utrata wiary przez młode pokolenie” – powiedział bp Suchodolski.

Biskup zwrócił uwagę, że wobec obecnego kryzysu wiary młodego pokolenia, trzeba tej wiary szukać najpierw poprzez inicjatywy ewangelizacyjne. To zaś może się dziać raczej poza szkołą, szczególnie przy parafiach czy ośrodkach duszpasterskich – akademickich i tych dla młodzieży szkolnej.

Dyskusję o tym, ile lekcji religii ma być tygodniowo w szkole, bp Suchodolski uznaje za bezzasadną. “Nawet jeśli ograniczymy te zajęcia do godziny w tygodniu, to wcale nie przywróci to młodzieży wiary, nie spowoduje, że zacznie ona prowadzić życie modlitewne i sakramentalne” – wskazuje biskup. Dodaje, że dla duszpasterza młodzieży kwestią kluczową jest doprowadzenie młodych do relacji z Jezusem, do żywej wiary.

Bardzo ważną sprawą jest przygotowania dobrych kadr do pracy katechetycznej i ewangelizacyjnej w środowiskach kościelnych, parafialnych, a więc także poza szkołą, uważa biskup. Szkoła natomiast powinna oddziaływać od strony wychowawczej, zarówno na lekcjach wychowawczych, jak i na religii i etyce tak, by ukazywać młodym świat wartości – dobra, prawdy, piękna.

Zdaniem bp. Suchodolskiego Kościół w Polsce powinien przygotowywać animatorów i katechistów do prowadzenia katechezy parafialnej. Ich praca nie może ograniczyć się tylko do katechezy przedsakramentalnej, lecz musi obejmować także inne etapy życia młodego człowieka.

“W dalszym ciągu jestem za oratoryjnym stylem prowadzenia parafii, gdzie młodzież miałaby swój dom, swoje miejsce na spędzanie czasu, na przebywanie ze sobą, a przy okazji na oddychanie duchem żywej wspólnoty Kościoła” – stwierdził duszpasterz.

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży zwrócił też uwagę na poziom nauczania religii dodając, że kwestia ta pojawiała się w dyskusjach podczas obrad. “Trzeba patrzeć na to, jakich programów katechetycznych używamy na lekcjach religii w szkole, bo niektóre programy nie przystają do pytań i sytuacji życiowych młodego człowieka” – przestrzegł duchowny.

Bp Suchodolski zwrócił też uwagę, że jeżeli młody człowiek zniechęci się do Kościoła przez lekcje religii czy też osobę katechety, to na pewno nie będzie szukał żadnego dopełnienia kwestii religijnych przy parafii. “Raczej odwróci się plecami” – stwierdził duszpasterz. Zwraca też uwagę, że dla młodego człowieka obraz katechety jest także pierwszym obrazem Kościoła. “Jeśli nie zadbamy o właściwą formację tych nauczycieli, to wtedy młodzi mogą powiedzieć: żegnam, wobec całego doświadczenia wiary i Kościoła” – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski.

Za ekai.pl

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-06-07 16:25:27
miniaturka

O katechezie w komunikacie

Katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem.
2022-06-07 17:45:35
miniaturka

"Dar serca" - rekolekcje dla młodzieży żeńskiej

Serce, które kocha, obdarowuje najpełniej! Nawet nie musi wiele robić – wystarczy, że JEST.
2022-06-08 08:12:08
miniaturka

Biskupi: nie wolno ograniczać się do religii w szkole

Katecheza szkolna i przyparafialna, podsumowanie diecezjalnego etapu synodu o synodalności oraz kwestie rodziny to główne tematy 392. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które zakończyło się w Zakopanem. O przebiegu dwudniowych obrad mówili na spotkaniu z dziennikarzami bp Artur Miziński, abp Adrian Galbas i bp Wojciech Osial.
2022-06-08 10:55:35
miniaturka

Kard. O’Malley: Sieć ECO narzędziem realizowania wspólnych zamierzeń

Wsparcie w działaniach na rzecz ochrony małoletnich, pomocy pokrzywdzonym i współpraca z nimi, wspieranie w mierzeniu się z kryzysem spowodowanym wykorzystaniem seksualnym w Kościele czy pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy to zadania Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej. List do jej członków skierował kard. Seán O’Malley OFMCap., przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
2022-06-09 20:05:35
miniaturka

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W Toruniu w dniach 7-9 czerwca odbyło się coroczne spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych z całej polski. Główny temat spotkania to refleksja nad „Dyrektorium o Katechizacji” z roku 2020.
2022-06-10 12:43:38
miniaturka

Hiszpania: Europejskie Forum Świeckich

W dniach 9 czerwca br. rozpoczęło się w Madrycie Europejskie Forum Świeckich. Polonijną Radę Duszpasterską Europy reprezentowali Joanna i Adam Rodak oraz o. Marek Raczkiewicz CSsR. Delegatów powitała Dolores Loreto Garcia Pi, przewodnicząca hiszpańskiego Forum Świeckich. Przedstawiła pokrótce prace nad procesem synodalnym i pierwsze wnioski-propozycje, które dotarły z 70 diecezji. W pracach wzięły udział także zgromadzenia zakonne oraz 48 organizacji laikatu. Spotkanie zakończy się w niedzielę 12 czerwca.