Podczas spotkania przedstawiono aktualności z zakresu funkcjonowania Europejskiej Perły Baroku oraz przedstawiono plan wydarzeń bieżącego roku.
Konferencję rozpoczął ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i prezes fundacji Europejska Perła Baroku (dalej w skrócie EPB). Przedstawiciele fundacji EPB (administratora opactwa) podsumowali ubiegły rok podkreślając wzrost ruchu turystyczno-pielgrzymkowego. - To min. zasługa bogatej oferty duchowej, turystycznej i kulturalnej – zaznaczył Jacek Trybuła z fundacji.
Grzegorz Żurek, wiceprezes fundacji EPB wspomniał, że coraz bogatsza oferta wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim sanktuarium to min. efekt współpracy z licznymi podmiotami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a także z samorządami i innymi partnerami. Grzegorz Żurek przypomniał także, że MKiDN wsparło w ostatnim czasie prace remontowe na bieżący rok, które obejmą m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz renowację fresków kościoła pw. św. Józefa, dalszą renowację zabytkowych organów Michała Englera, prace w klasztorze, oraz renowację obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie.
Już w kwietniu sanktuarium krzeszowskie we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha zapraszają na spektakl pt. „Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę”. Widowisko odbędzie się 12 i 13 kwietnia. Ma ono charakter edukacyjno-historyczny, a dzięki wsparciu MKiDN wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Organizatorzy konferencji poinformowali, że wraz z długim weekendem majowym rozpocznie się sezon turystyczny. – Otwieramy po zimowej przerwie dla zwiedzających klasztorne podziemia, strychy i inne obiekty w ramach „trasy rozszerzonej”. Poza tym jak zwykle można zwiedzać „trasę podstawową” obejmującą kościół klasztorny – bazylikę Wniebowzięcia NMP, kościół bracki pw. Św. Józefa, teren klasztornego cmentarza, Mauzoleum Piastów Śląskich i kaplicę Marii Magdaleny. Trasy jak i infrastruktura turystyczna mają się w najbliższych latach zmieniać i rozbudowywać, nie tylko o dodatkowe multimedia, ale także o kolejne obiekty – powiedział Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium.
Kolejnym wydarzeniem, na które zwrócono uwagę dziennikarzy był kolejny festiwal piosenki patriotycznej i religijnej, który w tym roku poszerzy się o dodatkowe wydarzenia. W związku z licznym udziałem solistów i zespołów z Dolnego Śląska i całej Polski, zdecydowano o przeprowadzeniu trzech odsłon festiwalu. – 11 maja odbędzie się przegląd dla młodzieży, 5 października na scenie wystąpią seniorzy, a 12 października swoje talenty pokażą dzieci. Warto dodać, że przeglądy muzyczne połączone będą z warsztatami muzycznymi.
Dla melomanów zaś planowane są koncerty kameralne, które odbędą się m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich i w Klasztornych Podziemiach oraz dwa koncerty z udziałem znanych artystów. Nazwy zespołów będą podawane w najbliższym czasie.
Podobnie jak w poprzednich latach, w lipcu i w sierpniu odbędzie się 11. edycja letnich koncertów organowych pt. „Muzyka Dawnych Mistrzów”. Każdego dnia na instrumentach w kościele św. Józefa oraz w bazylice grać będą muzycy z Wrocławia i Poznania. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Ponadto fundacja EPB zaprosiła na VI Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny, który odbędzie się 12 maja, a także na największe wydarzenie religijne odbywające się w regionie, czyli Wielki Odpust Krzeszowski 15 sierpnia.
Krzeszowskie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to pocysterskie opactwo będące zabytkiem najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący kandydatem do UNESCO. Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.
Krzeszów to przede wszystkim bazylika mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - późnobarokowa świątynia nazywana Europejską Perłą Baroku z XIII-wieczną ikoną Matki Bożej Łaskawej – najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce, ukoronowanym 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Na placu sanktuarium znajduje się kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” Michała Willmanna ukazującym „Radości i troski św. Józefa”. Wokół Krzeszowa rozsiane są zabytkowe kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa.
jt
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: