Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-26 18:18
AC / Beata Zajączkowska

Papież apeluje o moralne i duchowe odrodzenie Rzymu

Na szczególne znaczenie Rzymu dla budowania cywilizacji europejskiej oraz dla całego świata katolickiego wskazał Papież odwiedzając Kapitol, czyli najważniejsze z siedmiu wzgórz, na których położone jest to miasto.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Mieści się tam siedziba władz miejskich. Przemawiając do radnych Franciszek przypomniał, że Wieczne Miasto to nie tylko historia, ale wymagająca codzienność i przyszłość, o które trzeba zadbać.

Ojciec Święty zaznaczył, że przez prawie 2800 lat swej historii Rzym potrafił przyjąć i zintegrować ludzi pochodzących z całego świata i należących do najróżniejszych kategorii społecznych i ekonomicznych, nie niszcząc przy tym ich tożsamości. Stał się punktem stycznym między kontynentalną północą a światem śródziemnomorskim, między cywilizacją łacińską a germańską, między prerogatywami i uprawnieniami zastrzeżonymi dla władz cywilnych a właściwymi dla władzy duchowej.

Rzym nauczycielem gościnności

- Kapitol wraz z Kopułą Michała Anioła i Koloseum - które stąd można zobaczyć - są w pewnym sensie jego emblematami i syntezą – podkreślił Franciszek. – Istotnie wszystkie te ślady mówią nam, że Rzym ma powołanie uniwersalne, zwiastuna misji i ideału zdolnego do przekraczania gór i mórz, o którym można opowiadać wszystkim, bliskim i dalekim, niezależnie od tego, do jakiego narodu należą, jakim językiem mówią i niezależnie od koloru ich skóry. Jako Stolica Następcy św. Piotra jest duchowym punktem odniesienia dla całego świata katolickiego.

Papież wskazał, że ważne jest, aby Rzym nadal sprostał swoim zadaniom i swojej historii, aby umiał także w dzisiejszych zmienionych okolicznościach być światłem cywilizacji i nauczycielem gościnności, który nie traci mądrości przejawiającej się w zdolności do integracji i sprawieniu, by wszyscy poczuli się pełnymi uczestnikami wspólnego losu.

Rzym zasługuje na mądrą współpracę

- Rzym wymaga i zasługuje na rzeczywistą, mądrą i szczodrą współpracę wszystkich. Zasługuje, aby zarówno osoby prywatne, jak siły społeczne i instytucje publiczne, Kościół katolicki i inne wspólnoty religijne, wszyscy poświęcali się w służbie dla dobra miasta i zamieszkujących w nim osób, zwłaszcza tych, które z jakiegokolwiek powodu znajdują się na marginesie, niemal odrzucone i zapomniane lub doświadczające cierpienia choroby, opuszczenia czy samotności – mówił Franciszek. – Rzym, miasto gościnne, jest wezwany do wykorzystania swoich energii na przyjmowanie i integrowanie, przekształcanie napięć i problemów, w możliwości spotkania i rozwoju.

Papież życzył władzom Rzymu, by czerpały z dziedzictwa tego miasta, którego ziemia użyźniona jest krwią męczenników. Wezwał do dawania odważnego świadectwa najlepszym tradycjom tego miasta, sprzyjając jego moralnemu i duchowemu odrodzeniu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-26 14:49:48
miniaturka

Papież o poczuciu humoru: to postawa najbliższa łaski Boga!

Papież zachęcił zebranych na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, aby nie zagubili swojej młodości, poczucia humoru. To jest postawa najbliższa łaski Boga.
2019-03-26 15:16:56
miniaturka

Archidiecezja wrocławska wspiera działania na rzecz jakości powietrza

W kościołach archidiecezji wrocławskiej wierni otrzymają specjalnie przygotowane ulotki informujące o możliwości wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Księża będą także zachęcać do skorzystania z porad doradców energetycznych.
2019-03-26 15:52:55
miniaturka

Polak ks. Tymon Chmielecki nowym nuncjuszem w Gwinei i Mali!

Papież Franciszek mianował nowego nuncjusza w Gwinei i Mali, którym został Polak, ks. Tymon Tytus Chmielecki, wynosząc go do godności arcybiskupiej ze siedzibą w Tre Taverne.
2019-03-26 16:57:10
miniaturka

W sercu Papieża jest miejsce dla wszystkich mieszkańców Rzymu

Franciszek zwrócił uwagę na szczególną rolę Rzymu, zwłaszcza w świecie chrześcijańskim.
2019-03-27 06:44:34
miniaturka

Nowy sezon pielgrzymkowo-turystyczny w Krzeszowie

W pocysterskim opactwie w Krzeszowie odbyła się konferencja prasowa na rozpoczęcie sezonu turystyczno-pielgrzymkowego 2019.
2019-03-27 08:16:07
miniaturka

Papież: dymisja ipso facto za przebywanie poza domem zakonnym

Papież Franciszek podjął decyzję o dodaniu do kanonu, mówiącego o przypadkach dymisji na mocy samego faktu ze zgromadzenia zakonnego zakonnicy lub zakonnika, także przypadku co najmniej 12-miesięcznej, nieprzerwanej i nieuprawnionej nieobecności we wspólnocie zakonnej.