Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-05 06:59
Waldemar Wesołowski

Legnica. Diecezjalny etap Olimpiady Teologicznej

W Legnicy odbył się diecezjalny etap ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem „Dumni z Ewangelii i z Polski.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych m.in. z Lubina, Legnicy, Bolesławca i Jeleniej Góry. Test składający się z 30 pytań nie wyłonił zwycięzców, dlatego też zarządzono dogrywkę.

- To był bardzo trudny test. Wymagał znajomości nie tylko Pisma Świętego, ale także Katechizmu Kościoła Katolickiego, listu pasterskiego Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, homilii papieża Jana Pawła II czy książek dotyczących tożsamość narodu, kultury i wychowanie do patriotyzmu - mówili uczestnicy.

Największą wiedzą wykazała się  Natalia Moskwa, uczennica I LO w Legnicy, która zajęła I miejsce. II miejsce przypadło Agacie Wróblewskiej z I LO w Lubinie, a III Katarzynie Marusiak z I LO w Bolesławcu. Dziewczęta będą reprezentowały diecezję legnicką na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się od 16 – 18 kwietnia w Przemyślu.

Dyplomy i nagrody książkowe, zarówno dla laureatów, jak i wszystkich uczestników wręczył bp Marek Mendyk - przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie z inicjatywy tej Komisji odbywa się każdego roku Olimpiada Teologii Katolickiej.

W czasie, kiedy komisja sprawdzała testy, uczestnicy olimpiady mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Takiego Prymasa Bóg daje raz na tysiąc lat". Zostało ono przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Legnicy znajdującej się na terenie parafii pw. św. Jacka. Dzieciom towarzyszyły katechetki: s. mgr Aniela Czapczyk RM oraz p. mgr Katarzyna Łysaków.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Monika Poręba-Zadrożna, Monika Łukaszów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-03-04 15:17:51
miniaturka

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 pod hasłem „Od zranienia do uzdrowienia”

– Zmaganie się z samym sobą, wysiłek, wyzwanie, noc, pokonywanie wybranej trasy, a wszystko po to, aby zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem – zachęcają twórcy akcji, której tegoroczna edycja, na większości tras, ruszy 3 kwietnia 2020 r.
2020-03-04 17:24:49
miniaturka

Co mówią oczy Niezłomnych? Poruszająca homilia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski w niedzielę 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wygłosił homilię w sanktuarium św. Ojca Pio przy ul. Gen. Fieldorfa w Warszawie. Aktywiści lewicy urządzili happening przed kościołem, co przyciągnęło uwagę mediów. Jednak treść homilii po raz kolejny pokazuje, że ksiądz arcybiskup ma wiele ważnego do powiedzenia o współczesnej Europie, walce o prawdę i ideologicznych zagrożeniach.
2020-03-04 19:31:23
miniaturka
play

6 lat istnienia Centrum Ochrony Dziecka

Z okazji szóstej rocznicy powstania Centrum Ochrony Dziecka powstała prezentację podjętych dotychczas przez COD działań w dziedzinie pomocy osobom skrzywdzonym w sferze seksualnej w Kościele. - Pragniemy w ten sposób wyrazić wdzięczność za to, co udało się już zrobić, oraz nabrać siły i motywacji do działań jakie są przed nami - podkreślają twórcy COD.
2020-03-05 08:17:56
miniaturka

Holenderski Wielki Post: bardziej społeczny niż religijny

Wielki Post w Holandii ma wymiar przede wszystkim społeczny. We wszystkich kościołach organizowana jest akcja Vastenactie, czyli zbierania funduszy na pomoc dla Afryki.
2020-03-05 09:05:55
miniaturka

Erdogan odgrywa się na Europie, dramatyczna sytuacja migrantów

Dramatyczne sceny rozgrywają się na granicy grecko-tureckiej. Jak donosi katolicki arcybiskup Aten, władze tureckie zwożą na granicę tysiące migrantów. Używają do tego wszelkich możliwych środków: pociągi, autobusy, a nawet taksówki.
2020-03-05 09:34:31
miniaturka

Dyskusje wokół przyszłego kształtu Notre Dame

We Francji wciąż toczy się dyskusja na temat tego, w jakiej formie powinna zostać odbudowana, spalona niemal przed rokiem, katedra Notre Dame.