Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-05 08:17
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Holenderski Wielki Post: bardziej społeczny niż religijny

Wielki Post w Holandii ma wymiar przede wszystkim społeczny. We wszystkich kościołach organizowana jest akcja Vastenactie, czyli zbierania funduszy na pomoc dla Afryki.

Autor/źródło: Pixabay, suju, licencja: CC0

„Kościół w tym kraju ponosi bolesne konsekwencje sekularyzacji, na drogę której Holandia weszła jako pierwsza w Europie. Odbudować to, co zostało przez lata zrujnowane, jest bardzo trudno” – mówi ks. Józef Okonek.

Polski chrystusowiec od 12 lat pracuje w Holandii. Obecnie jest proboszczem w parafii Maria Hertogin van Drenthe, która powstała z wchłonięcia czterech innych, co oddaje narastający w tym kraju trend do zamykania kościołów i łączenia parafii. Wyznaje, że często słyszy od wiernych „myśmy się już odzwyczaili”, gdy proponuje im spowiedź, nabożeństwa wielkopostne czy adorację Najśw. Sakramentu.

Ks. Józef Okonek – W Holandii najbardziej uderzyła mnie kwestia podejścia do sakramentów

- Na początku uderzyła mnie kwestia podejścia do sakramentów, szczególnie Komunii św. i spowiedzi, która została wyrzucona z wielu kościołów, w wielu z nich nie ma nawet konfesjonałów. Niektórzy pamiętają, czym była spowiedź 30-40 lat temu, teraz dominuje spowiedź powszechna. No i jeśli ta świadomość gdzieś zanikła, nie dziwi, to co mnie uderzyło na pierwszych Mszach, kościół pełny ludzi i wszyscy idą do Komunii, czego w polskiej wspólnocie nie ma. Jest jednak świadomość grzechu i poczucie tego, że trzeba serce oczyścić, by przyjąć Komunię św. Jest ogromna różnica w podejściu do sacrum – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Okonek. – W Wielkim Poście Kościół holenderski stawia na finansowe wsparcie różnych projektów socjalnych, głównie chodzi o wsparcie krajów afrykańskich. Zewnętrznie ten okres w kościołach niczym nie różni się od pozostałej części roku liturgicznego. Drogi Krzyżowe są tylko w Wielki Piątek.

„Trzeba dużo czasu i ogromnej cierpliwości, by na nowo ożywić holenderski Kościół” – mówi ks. Okonek. Wspomina, że kiedy w kościele, przy którym mieszkał znalazł monstrancję, kościelny nawet nie wiedział do czego służy. Wprowadził adorację Najśw. Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca i zaprosił wiernych do korzystania z sakramentu spowiedzi. „W pierwszym roku w całej parafii wyspowiadałem może ze dwie osoby. Gdy po kilku latach kończyłem tam pracę, 30 osób spowiadało się rocznie w całej parafii” – mówi chrystusowiec.

Na 3,7 mln Holendrów deklarujących się jako katolicy zaledwie 153 tys. uczęszcza na niedzielną Mszę. W latach 1985–2015 zamknięto w Holandii ponad 1000 kościołów. Podobny los czeka drugie tyle świątyń.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-04 17:24:49
miniaturka

Co mówią oczy Niezłomnych? Poruszająca homilia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski w niedzielę 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wygłosił homilię w sanktuarium św. Ojca Pio przy ul. Gen. Fieldorfa w Warszawie. Aktywiści lewicy urządzili happening przed kościołem, co przyciągnęło uwagę mediów. Jednak treść homilii po raz kolejny pokazuje, że ksiądz arcybiskup ma wiele ważnego do powiedzenia o współczesnej Europie, walce o prawdę i ideologicznych zagrożeniach.
2020-03-04 19:31:23
miniaturka
play

6 lat istnienia Centrum Ochrony Dziecka

Z okazji szóstej rocznicy powstania Centrum Ochrony Dziecka powstała prezentację podjętych dotychczas przez COD działań w dziedzinie pomocy osobom skrzywdzonym w sferze seksualnej w Kościele. - Pragniemy w ten sposób wyrazić wdzięczność za to, co udało się już zrobić, oraz nabrać siły i motywacji do działań jakie są przed nami - podkreślają twórcy COD.
2020-03-05 07:04:27
miniaturka

Legnica. Diecezjalny etap Olimpiady Teologicznej

W Legnicy odbył się diecezjalny etap ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem „Dumni z Ewangelii i z Polski.
2020-03-05 09:05:55
miniaturka

Erdogan odgrywa się na Europie, dramatyczna sytuacja migrantów

Dramatyczne sceny rozgrywają się na granicy grecko-tureckiej. Jak donosi katolicki arcybiskup Aten, władze tureckie zwożą na granicę tysiące migrantów. Używają do tego wszelkich możliwych środków: pociągi, autobusy, a nawet taksówki.
2020-03-05 09:34:31
miniaturka

Dyskusje wokół przyszłego kształtu Notre Dame

We Francji wciąż toczy się dyskusja na temat tego, w jakiej formie powinna zostać odbudowana, spalona niemal przed rokiem, katedra Notre Dame.
2020-03-05 10:01:44
miniaturka

Kanada zamyka hospicja, które nie chcą dokonywać eutanazji!

Kanadyjskie władze odbierają dofinansowanie ze środków publicznych tym hospicjom, które nie zgadzają się na przeprowadzanie w ich strukturach eutanazji. W praktyce oznacza to, że wiele takich placówek zostanie zlikwidowanych.