Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-04 16:01
nc / KAI

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 pod hasłem „Od zranienia do uzdrowienia”

– Zmaganie się z samym sobą, wysiłek, wyzwanie, noc, pokonywanie wybranej trasy, a wszystko po to, aby zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem – zachęcają twórcy akcji, której tegoroczna edycja, na większości tras, ruszy 3 kwietnia 2020 r.

Autor/źródło: Materiały Stowarzyszenia WIOSNA, licencja: Jak album

Duchowni zachęcają, by podczas 40-dniowego oczekiwania na Zmartwychwstanie, podjąć postanowienia, które pomogą wiernym zbliżyć się do Boga. Oprócz uczestnictwa w rekolekcjach, Gorzkich Żalach, czy porannych laudesach, można wybrać wyzwanie zupełnie niecodzienne i wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Ta wyjątkowa forma rekolekcji składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki ma być spotkanie z Bogiem. Wyznaczane drogi są zróżnicowane pod względem długości i trudności. Często prowadzą przez bagna i dzikie lasy – sprawia to, że nie wszystkim uczestnikom udaje się ją ukończyć.

Od 26 lutego można zgłosić swoją chęć uczestnictwa w wydarzeniu poprzez stronę edk.org.pl. W tym roku w inicjatywę zaangażowani są uczestnicy z 25. państw i 358. miast na 873. trasach. Na dziś zarejestrowanych jest 95 tys. oficjalnych uczestników.

- Rok temu uczestnicząc w EDK i rozważając mękę Pana Jezusa modliłam się gorąco, aby udało mi się zajść w ciążę, gdyż od bardzo dawna staraliśmy się z mężem o dziecko. Droga była trudna, ale kiedy dotarłam do celu, poczułam jakby całe zmęczenie nagle odpłynęło. Czułam się niezwykle blisko Boga. 4 miesiące temu dowiedziałam się, że nasze modlitwy zostały wysłuchane i ze względu na to, że noszę pod sercem mały cud, w tym roku nie będę mogła uczestniczyć – wyznaje uczestniczka z Jasła.

Ekstremalne warunki, jakie towarzyszą modlitwie w drodze sprawiają, że inicjatywa Wspólnoty Otwartych Indywidualności i Męskiej Strony Rzeczywistości adresowana jest raczej do mężczyzn, nie brakuje jednak kobiet, które każdego roku podejmują to wyzwania.

- Moje EDK nie było łatwe dużo śniegu mokre buty, połamane choinki. Dwa razy w nocy zgubiliśmy drogę, ale pan Bóg i Matka Boska czuwali nad nami. Czułam to cały czas. Daliśmy radę, ukończyłyśmy trasę zmęczone, ale szczęśliwe – podsumowuje swoje doświadczenia Agata z Bielska Białej.

- Ta droga krzyżowa to okazja, aby pozwolić Jezusowi prowadzić się, nawet gdy nogi odmówią posłuszeństwa, a pewność siebie legnie w przydrożnym rowie. To wyzwanie to zgoda na trudne warunki, zmęczenie, zimno, czasem ból. Paradoksalnie jednak mogą one bardzo pomóc otworzyć się na medytację i modlitwę, pokazując prawdę o własnych ograniczeniach, do których możesz Go zaprosić – wyjaśniają organizatorzy.

Termin oraz trasa przejścia, jest tylko propozycją, EDK można przejść w dowolnym czasie i miejscu.

Po raz pierwszy tę modlitewną wędrówkę zorganizowano w 2009 r. na 44-kilometrowej trasie z krakowskiego Podgórza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest to trasa już historyczna, nosząca imię św. Benedykta. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

ar / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-04 14:23:25
miniaturka

U grekokatolików bez paniki

Biskup Włodzimierz Juszczak wydał interesujący komunikat do wiernych UKGK. Odniósł się w ten sposób do wskazań Ministerstwa Zdrowia w sprawie koronawirusa.
2020-03-04 14:36:52
miniaturka

Kino dyskusyjne – NIEPLANOWANE

Spotkanie filmowe w tym dyskusję po projekcji poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia Dorota Kołodziejczyk.
2020-03-04 15:04:58
miniaturka

Warszawa: zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Prace nad tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego, omówienie spraw związanych z projektem „Modlitewnika ogólnopolskiego” oraz tekstów liturgicznych na wspomnienie św. Jana XXIII złożyły się m.in. na program zebrania Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
2020-03-04 17:24:49
miniaturka

Co mówią oczy Niezłomnych? Poruszająca homilia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski w niedzielę 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wygłosił homilię w sanktuarium św. Ojca Pio przy ul. Gen. Fieldorfa w Warszawie. Aktywiści lewicy urządzili happening przed kościołem, co przyciągnęło uwagę mediów. Jednak treść homilii po raz kolejny pokazuje, że ksiądz arcybiskup ma wiele ważnego do powiedzenia o współczesnej Europie, walce o prawdę i ideologicznych zagrożeniach.
2020-03-04 19:31:23
miniaturka
play

6 lat istnienia Centrum Ochrony Dziecka

Z okazji szóstej rocznicy powstania Centrum Ochrony Dziecka powstała prezentację podjętych dotychczas przez COD działań w dziedzinie pomocy osobom skrzywdzonym w sferze seksualnej w Kościele. - Pragniemy w ten sposób wyrazić wdzięczność za to, co udało się już zrobić, oraz nabrać siły i motywacji do działań jakie są przed nami - podkreślają twórcy COD.
2020-03-05 07:04:27
miniaturka

Legnica. Diecezjalny etap Olimpiady Teologicznej

W Legnicy odbył się diecezjalny etap ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem „Dumni z Ewangelii i z Polski.