Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-09 22:47
Ewa Kotowska-Rasiak

Kosmów: bp Janiak wprowadził relikwie św. Jana Pawła II

Bp Edward Janiak podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci NMP Niepokalanie Poczętej w Kosmowie wprowadził do parafii relikwie św. Jana Pawła II.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskupa, duchowieństwo i wiernych powitał ks. Stanisław Druciarek, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Kosmowie.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że Maryja jest wzorem dla człowieka jak pełnić wolę Bożą. - Świętość Matki Bożej jest dla nas wzorem i przypomnieniem, że nas również Pan Bóg powołał do świętości, a polega to na wypełnianiu każdej woli Bożej poprzez zachowywanie Bożych przykazań – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że Jan Paweł II już jako dziecko po śmierci matki zawierzył się Maryi i całe życie czuł się Jej synem. - To wielka łaska, że żyliśmy mogąc patrzeć na Papieża Polaka, a dzisiaj jeszcze większa łaska, że możemy zwracać się do świętego w trudnych sprawach i on jest nam pośrednikiem – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego także jemu polecali swoje sprawy. – Św. Józef nie wypowiedział żadnego słowa. To cichy, ale skuteczny Opiekun. W tym roku do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybywają dziesiątki tysięcy ludzi, którzy najczęściej proszą o uzdrowienie, o jedność rodziny, o dobrego męża i dobrą żonę. Św. Józef jest skutecznym patronem w sprawach trudnych – przekonywał hierarcha.

Podkreślał, że z Maryją człowiek jest w stanie wszystkiemu podołać. - Chcemy przez świętowanie Niepokalanego Poczęcia zaprosić Maryję do naszego życia, do naszych rodzin, do naszych spraw osobistych. Prośmy Niepokalaną, aby nam pomagała, byśmy odważnie pełnili wolę Bożą – mówił bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. Stanisław Druciarek, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Kosmowie, ks. kan. Henryk Lemke i ks. kan. Arkadiusz Nowacki, poprzedni proboszczowie, kapłani z dekanatu koźminkowskiego z dziekanem ks. prał. Maciejem Jóźwiakiem, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni wierni.

Kościół w Kosmowie istniał już w 1433 r. i nosił wezwanie św. Wawrzyńca, a ufundował go Jan Kosmowski. Świątynia przetrwała do schyłku XVII w., kiedy to z powodu zniszczenia, Kazimierz Sokołowski, miecznik płocki i ówczesny właściciel majątku ufundował w 1691 r. dzisiejszy kościół.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-09 17:46:32
miniaturka

Abp Skworc: ochrona środowiska wymaga odpoczynku człowieka

Podczas Eucharystii w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach dla uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odniósł się do nauczania papieża Franciszka.
2018-12-09 17:48:37
miniaturka

Adwent w Japonii

Adwent jest dla większości japońskich katolików jedynym obok Wielkiego Postu okresem przystępowania do sakramentu pojednania.
2018-12-09 22:10:26
miniaturka

Bp Napierała: spróbujmy obdarowywać się dobrocią

- Tyle jest sposobów, żeby obdarowywać innych i sprawiać im radość. Tymi darami są modlitwa, uśmiech do drugiego człowieka, rozmowa – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.
2018-12-10 08:17:30
miniaturka

Kościół apeluje o międzynarodowe wsparcie dla „karawany migrantów”

Zdecydowana większość uczestników „karawany migrantów” będzie musiała zastąpić swój „amerykański sen” jedynie „meksykańskim marzeniem”.
2018-12-10 08:20:23
miniaturka

Pomóżmy chrześcijanom pozostać w Syrii

W ciągu siedmiu lat trwania konfliktu w Syrii tysiące chrześcijan wyjechało z kraju. Jeśli ci, którzy pozostali, nie otrzymają niezbędnej pomocy, będą zmuszeni opuścić swoją ojczyznę.
2018-12-10 09:07:08
miniaturka

Biskupi Irlandii: głos obrońców życia został zignorowany

„Głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany” – piszą biskupi Irlandii w przesłaniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu.