Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-10 09:05
Anna Bajon / Michał Król SJ

Biskupi Irlandii: głos obrońców życia został zignorowany

„Głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany” – piszą biskupi Irlandii w przesłaniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

Hierarchowie wyrazili rozczarowanie z powodu przebiegu parlamentarnej debaty na ten temat.

Odrzucono w niej wniosek o zapobieganie aborcji selektywnej ze względu na rasę, płeć lub niepełnosprawność dziecka. Nie uwzględniono też propozycji, by kobietom, które znajdują się w trudnej sytuacji i zastanawiają się nad aborcją, móc dostarczyć użytecznych informacji, co do alternatywnych rozwiązań.

„Każdy człowiek – czytamy w deklaracji episkopatu – ma prawo do życia, które nie pochodzi z konstytucji czy jakiegokolwiek innego prawa stanowionego, ale wpisane jest w każdego człowieka, bogatego i biednego, zdrowego i chorego”. Zarówno życie matki, jak i dziecka powinno być chronione. Każda ustawa, która stanowi inaczej, nie ma podstaw moralnych i powinna zostać odrzucona – podkreślają biskupi. W dalszej części dokumentu potwierdzili oni również wagę klauzuli sumienia dla wszystkich pracowników służby zdrowia i farmaceutów, którzy nie mogą być zmuszani do brania udziału w aborcji.

Na koniec pasterze zapewniają o modlitwie za wszystkich pracowników medycznych i apelują o zaangażowanie na rzecz obrony życia w swoich środowiskach, parafii, szkole czy pracy. Zapowiedziano także utworzenie specjalnej rady zajmującej się tymi kwestiami. Ma ona rozpocząć swą działalność w marcu przyszłego roku.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-09 22:56:38
miniaturka

Kosmów: bp Janiak wprowadził relikwie św. Jana Pawła II

Bp Edward Janiak podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci NMP Niepokalanie Poczętej w Kosmowie wprowadził do parafii relikwie św. Jana Pawła II.
2018-12-10 08:17:30
miniaturka

Kościół apeluje o międzynarodowe wsparcie dla „karawany migrantów”

Zdecydowana większość uczestników „karawany migrantów” będzie musiała zastąpić swój „amerykański sen” jedynie „meksykańskim marzeniem”.
2018-12-10 08:20:23
miniaturka

Pomóżmy chrześcijanom pozostać w Syrii

W ciągu siedmiu lat trwania konfliktu w Syrii tysiące chrześcijan wyjechało z kraju. Jeśli ci, którzy pozostali, nie otrzymają niezbędnej pomocy, będą zmuszeni opuścić swoją ojczyznę.
2018-12-10 09:14:56
miniaturka

Potrójny Adwent myślenickiej wspólnoty parafialnej

Abp Marek Jędraszewski nawiedził Sanktuarium Pani Myślenickiej, jej wizerunek powstał w XVI wieku i został ofiarowany włoskiej zakonnicy przez papieża Sykstusa V. Następnie trafił on do Księcia Jerzego Zbarskiego, a od 1629 roku, za sprawą Marcina Grabysza, do Myślenic.
2018-12-10 10:15:03
miniaturka

Nikaragua na krawędzi nowego konfliktu

Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia w Nikaragui upłyną w smutnej atmosferze. Biskupi zachęcają wprawdzie do podjęcia dialogu narodowego, ale prezydent Ortega traktuje ich jak przestępców i terrorystów.
2018-12-10 10:16:53
miniaturka

Emanuel Bączkowski koncertował w jasnogórskiej bazylice

W jasnogórskiej bazylice, w sobotę 8 grudnia, wybrzmiał kolejny koncert w cyklu XVII Jasnogórskich Wieczorów Organowych.