Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-19 23:34
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: zjazd polskich patrologów

„Chrześcijaństwo w Afryce Prokonsularnej” – to temat tegorocznego zjazdu sekcji patrystycznej. Ponad 40 patrologów z całej Polski obraduje w Wyższym Seminarium Duchownym Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

- Afryka północna to była prowincja rzymska w czasach antycznych i właśnie tam w pierwszych wiekach był bardzo dynamiczny Kościół, chrześcijaństwo rozwijało się niezwykle silnie. To właśnie m.in. w Afryce północnej tworzyli: św. Augustyn, św. Cyprian z Kartaginy, św. Atanazy. Tematyka zjazdu jest związana z geografią, ale także z tymi autorami, którzy wówczas żyli i tworzyli – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling, członek Sekcji Patrystycznej.

Pierwszego dnia oprócz wykładów patrolodzy uczestniczyli we Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który  wskazywał na św. Józefa jako potężnego patrona. - Jestem przekonany do tego, że św. Józef to taki cichy, milczący, ale skuteczny patron we wszystkich sprawach Kościoła – mówił hierarcha.

Wieczorem odbyła się uroczystość wręczenia Jubileuszowej Księgi Pamiątkowej dr. Stanisławowi Kalinkowskiemu, który od ponad 50 lat jest tłumaczem bardzo wielu dzieł z języka greckiego i łaciny na język polski. – Pan Stanisław przetłumaczył kilkadziesiąt dzieł w swoim życiu, z tego kilkanaście dzieł Orygenesa. Z tłumaczeń korzystają całe pokolenia, ja również korzystałem z tłumaczenia Konstytucji Apostolskiej. Dzięki tej pracy mamy do dyspozycji tłumaczenia tekstów antycznych w języku polskim. Są to znakomite tłumaczenia. W niektórych ośrodkach naukowych w krajach Europy Zachodniej nie ma tak bogatych tłumaczeń dzieł ojców jakich dokonał pan Stanisław – wskazuje ks. kan. Michał Kieling.

W czwartek, 20 września, obrady rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

Uczestnicy wysłuchają kolejnych czterech wykładów, m.in. na temat św. Augustyna i religijności pogańskiej późnej starożytności czy działalności ojców Afryki Prokonsularnej na rzecz budowania społeczeństwa chrześcijańskiego.

- Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie przyczyni się do pogłębienia naszej wiedzy, ubogacenia się doświadczeniami dotyczącymi nauczania teologii patrystycznej, która dzisiaj cieszy się wielką popularnością – zaznaczył ks. Kieling.

Sekcja Patrystyczna przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski powstała 3 listopada 1977 r. podczas międzynarodowego sympozjum patrystycznego zorganizowanego w Lublinie przez Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL.

Od początku istnienia Sekcji organizowane są coroczne sympozja naukowe, odbywające się w różnych uczelniach katolickich: Wyższych Seminariach Duchownych i na Wydziałach Teologicznych. 

Patrolodzy zrzeszeni w Sekcji Patrystycznej podejmują wspólne inicjatywy tłumaczeniowe i wydawnicze o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Prezesem Sekcji jest ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-19 17:51:01
miniaturka

Papież Franciszek udaje się z pielgrzymką na Łotwę

W najbliższy poniedziałek 24 września, w ramach swojej pielgrzymki do krajów bałtyckich Franciszek udaje się na Łotwę, gdzie odwiedzi Rygę i Agłonę. Hasłem 25. pobytu papieża na Łotwie są słowa: "Monstra te esse Matrem" - "Okaż się nam matką".
2018-09-19 21:37:35
miniaturka

Obrady Komisji Wychowania Katolickiego w Częstochowie

W dniu 19 września 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2018-09-19 23:16:58
miniaturka

Bp Buzun: św. Stanisław Kostka to wzór dla młodych

- Św. Stanisław Kostka jest wzorem dla człowieka, który rozpoczyna swoją drogę życiową – mówił bp Łukasz Buzun podczas uroczystości nadania imienia Św. Stanisława Kostki Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy.
2018-09-20 08:07:38
miniaturka

Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę.
2018-09-20 08:34:09
miniaturka

Hiszpania: nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii

„Tożsamość, nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii”. Pod takim hasłem na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwają XV Dni Teologiczne.
2018-09-20 09:14:10
miniaturka

Młodzież 30 narodowości przygotowała Ikonę na ŚDM

Młodzież wywodząca się z 30 narodowości, mieszkająca w Danii, przygotowała ikonę Matki Bożej przeznaczoną na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, którą wręczyła Ojcu Świętemu na zakończenie audiencji ogólnej.