Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-20 08:09
S. Zielińska / Michał Król SJ

Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę.

Autor/źródło: Pixabay, joaoaugustof, licencja: CC0

Autor ponad stu albumów ze zdjęciami Papieża postanowił przybliżyć słowem i obrazem, myśl wielkiego Polaka na temat Europy. Wczoraj w Rzymie odbyła się prezentacja tego dzieła.

„Nie będzie jedności Europy, jeżeli nie będzie ona wspólnotą ducha” – twierdził Jan Paweł II, wiedząc, że umacnianie Europy nie polega jedynie na współpracy na płaszczyźnie ekonomicznej, ale również kulturalnej i duchowej. Album adresowany jest przede wszystkim do ludzi, którzy mają wpływ na to, co dzieje się w Europie – powiedział Gałązka. Głownie do polityków i oraz hierarchów Kościoła, dlatego przygotowany jest w 3 językach. Został ofiarowany między innymi w parlamencie w Brukseli, w Polsce i we Włoszech.

Dzieło zawiera wybrane fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące jego wizji Europy, a pochodzące z całego pontyfikatu. Nawet na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, nie mogąc już mówić, napisał on przemówienie do Korpusu Dyplomatycznego przy Watykanie, gdzie porusza tę tematykę – wspomina papieski fotograf. Album opatrzony jest również zdjęciami z podróży apostolskich Papieża Wojtyły po krajach Starego Kontynentu.

Grzegorz Gałązka o nowym albumie

“Dla mnie papieskie wypowiedzi na temat Europy są prawie poezją. Jakieś szczególne natchnienie, wizja tego człowieka, naprawdę fenomen, coś niezwykłego. W niektórych z nich przewija się wizja Europy, która powinna oddychać dwoma płucami, i wschodnim, i zachodnim. Można sobie te podziały robić, jak się chce, ale dla niego to była jedna Europa – powiedział Radiu Watykańskiemu Grzegorz Gałązka. – Minęło już 13 lat od śmierci Jana Pawła II, od jego fizycznej nieobecności wśród nas, ale jest obecny poprzez swoje przesłanie, swoje nauczanie. Odnosi się to także do jego nauczania na temat Europy. I gdyby Europa była taka jak widział ją Jan Paweł II, na pewno wszystkim żyłoby się o wiele lepiej. Papież Wojtyła mówiąc o Europie, mówi o jej chrześcijańskich korzeniach, o państwach narodowych, niezależnych, gdzie duże państwo nie połyka małego, tylko wszystkie są równe. I to bez wątpienia jest wielkie przesłanie św. Jana Pawła II.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-19 21:37:35
miniaturka

Obrady Komisji Wychowania Katolickiego w Częstochowie

W dniu 19 września 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2018-09-19 23:16:58
miniaturka

Bp Buzun: św. Stanisław Kostka to wzór dla młodych

- Św. Stanisław Kostka jest wzorem dla człowieka, który rozpoczyna swoją drogę życiową – mówił bp Łukasz Buzun podczas uroczystości nadania imienia Św. Stanisława Kostki Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy.
2018-09-19 23:37:36
miniaturka

Kalisz: zjazd polskich patrologów

„Chrześcijaństwo w Afryce Prokonsularnej” – to temat tegorocznego zjazdu sekcji patrystycznej. Ponad 40 patrologów z całej Polski obraduje w Wyższym Seminarium Duchownym Kaliszu.
2018-09-20 08:34:09
miniaturka

Hiszpania: nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii

„Tożsamość, nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii”. Pod takim hasłem na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwają XV Dni Teologiczne.
2018-09-20 09:14:10
miniaturka

Młodzież 30 narodowości przygotowała Ikonę na ŚDM

Młodzież wywodząca się z 30 narodowości, mieszkająca w Danii, przygotowała ikonę Matki Bożej przeznaczoną na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, którą wręczyła Ojcu Świętemu na zakończenie audiencji ogólnej.
2018-09-20 09:46:26
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. na rozpoczęcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

Od 21 do 23 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie rozpocznie Msza św. w archikatedrze warszawskiej 20 września o godz. 10.00 (transmisja online).