Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-19 23:14
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: św. Stanisław Kostka to wzór dla młodych

- Św. Stanisław Kostka jest wzorem dla człowieka, który rozpoczyna swoją drogę życiową – mówił bp Łukasz Buzun podczas uroczystości nadania imienia Św. Stanisława Kostki Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki przewodniczył bp Łukasz Buzun, który w homilii przybliżył sylwetkę patrona wskazując, że był on człowiekiem pobożnym codziennie przystępującym do komunii św.

Wskazywał, że św. Stanisława cechowały: umiłowanie Najświętszego Sakramentu, kult do Matki Bożej oraz czyste serce.

Podkreślał, że człowiek potrzebuje ciągłej przemiany i  kształtowania człowieczeństwa poprzez modlitwę. – Po to jest modlitwa, aby nie ulec naporowi tego świata i pokus, nie ulec temu co chce odebrać czystość naszej duszy – powiedział celebrans.

Biskup wspomniał, że kiedy był dzieckiem babcia w zimowe wieczory czytała mu żywot św. Stanisława Kostki.

Prosił dzieci i młodzież, aby swoje życie przeżywali w bliskości z Chrystusem. – Ważne jest, abyśmy jak św. Stanisław Kostka umieli odczytać Boży zamysł w swoim życiu, żebyśmy byli przykładem dobrego życia. Prośmy patrona, aby uczył nas dobrze myśleć i dobrze wybierać tak jak on robił na drodze swojego życia – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił sztandar szkoły

Społeczność szkoły zadecydowała, że patronem będzie św. Stanisław Kostka. – Nasza parafia w Doruchowie jest pw. św. Stanisława Kostki, stąd społeczność uznała, że byłby to także odpowiedni patron dla szkoły. Chcieliśmy, aby patronem była osoba znana dzieciom i młodzieży. Cieszymy się, że właśnie w Roku Św. Stanisława Kostki nasza placówka zyskała patrona na dzisiejsze czasy – mówi w rozmowie z KAI Agnieszka Szczepańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy.

Druga część uroczystości odbyła w budynku szkoły w Przytocznicy, gdzie uczniowie w programie artystycznym ukazali życiorys swojego patrona.

W spotkaniu uczestniczyli kapłani z ks. prał. Leszkiem Szkopkiem, dziekanem dekanatu ostrzeszowskiego i ks. Ireneuszem Powagą, proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Doruchowie, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, delegacje szkół noszących imię św. Stanisława Kostki oraz społeczność szkolna.

Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy powstała 1 września 2013 r. z inicjatywy rodziców i mieszkańców wsi, którzy zwrócili się o pomoc do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Obecnie do szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych uczęszcza łącznie 126 uczniów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-19 17:20:12
miniaturka

Rzym: kongres mariologiczny o objawieniach

Prezes Papieskiej Akademii Mariologicznej zwraca uwagę, że w ostatnim czasie Kościół na nowo docenia objawienia. Choć nie są one konieczne do zbawienia, to jednak są to dary Boga, którymi nie powinno się gardzić.
2018-09-19 17:51:01
miniaturka

Papież Franciszek udaje się z pielgrzymką na Łotwę

W najbliższy poniedziałek 24 września, w ramach swojej pielgrzymki do krajów bałtyckich Franciszek udaje się na Łotwę, gdzie odwiedzi Rygę i Agłonę. Hasłem 25. pobytu papieża na Łotwie są słowa: "Monstra te esse Matrem" - "Okaż się nam matką".
2018-09-19 21:37:35
miniaturka

Obrady Komisji Wychowania Katolickiego w Częstochowie

W dniu 19 września 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2018-09-19 23:37:36
miniaturka

Kalisz: zjazd polskich patrologów

„Chrześcijaństwo w Afryce Prokonsularnej” – to temat tegorocznego zjazdu sekcji patrystycznej. Ponad 40 patrologów z całej Polski obraduje w Wyższym Seminarium Duchownym Kaliszu.
2018-09-20 08:07:38
miniaturka

Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę.
2018-09-20 08:34:09
miniaturka

Hiszpania: nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii

„Tożsamość, nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii”. Pod takim hasłem na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwają XV Dni Teologiczne.