Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-20 08:37
S. Zielińska / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania: nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii

„Tożsamość, nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii”. Pod takim hasłem na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwają XV Dni Teologiczne.

Autor/źródło: photogenica.pl

W wydarzeniu bierze udział m.in. kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Poszukiwanie „konkretnego uniwersalizmu” polega na uznaniu, że „przesłanie ewangeliczne ma moc dla wszystkich, nikogo nie wyklucza, nie daje się wchłonąć jednej kulturze, nie wyciąga rzeczy poza kontekst, nie popada w puste mówienie oderwane od życia i jego okoliczności”, powiedział rektor uniwersytetu Julio Martínez SJ, otwierając obrady. Papież Franciszek przypomina ludowi Bożemu, a szczególnie pasterzom i teologom, o „misji słuchania, rozeznawania, interpretowania i oceny tak wielu głosów naszego czasu”, aby „przezwyciężyć separację pomiędzy teologią i duszpasterstwem, pomiędzy wiarą i życiem. Nie szukajcie zadowolenia w teologii za biurkiem” - apelował hiszpański jezuita.

Tożsamość Narodu Wybranego i pierwszych wspólnot chrześcijańskich, powołanie do uniwersalizmu oraz inkulturacja Ewangelii to niektóre tematy kongresu. Organizatorzy przewidzieli również interesujące dyskusje panelowe. Kongres zakończy kard. Peter Turkson, który będzie mówił o „Biblii jako wielkim skarbie Zachodu na rzecz humanizmu uniwersalnego”.

Papieski Uniwersytet Comillas, zwany niekiedy „hiszpańską Gregorianą”, należy do Towarzystwa Jezusowego. Powstał ponad sto lat temu i kształci studentów ze wszystkich kontynentów.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-19 23:16:58
miniaturka

Bp Buzun: św. Stanisław Kostka to wzór dla młodych

- Św. Stanisław Kostka jest wzorem dla człowieka, który rozpoczyna swoją drogę życiową – mówił bp Łukasz Buzun podczas uroczystości nadania imienia Św. Stanisława Kostki Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Przytocznicy.
2018-09-19 23:37:36
miniaturka

Kalisz: zjazd polskich patrologów

„Chrześcijaństwo w Afryce Prokonsularnej” – to temat tegorocznego zjazdu sekcji patrystycznej. Ponad 40 patrologów z całej Polski obraduje w Wyższym Seminarium Duchownym Kaliszu.
2018-09-20 08:07:38
miniaturka

Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę.
2018-09-20 09:14:10
miniaturka

Młodzież 30 narodowości przygotowała Ikonę na ŚDM

Młodzież wywodząca się z 30 narodowości, mieszkająca w Danii, przygotowała ikonę Matki Bożej przeznaczoną na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, którą wręczyła Ojcu Świętemu na zakończenie audiencji ogólnej.
2018-09-20 09:46:26
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. na rozpoczęcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

Od 21 do 23 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie rozpocznie Msza św. w archikatedrze warszawskiej 20 września o godz. 10.00 (transmisja online).
2018-09-20 10:04:46
miniaturka

Konkurs o świętych oczami dzieci i młodzieży

Rozpoczęto konkurs plastyczno-literacki pt. „Aby podobać się Bogu i ludziom". Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe. Poznaj prawdziwych świętych!