Strona główna
opoka.org.pl
2023-10-11 09:23
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Jubileusz 75-lecia Misjonarzy Oblatów w Luxemburgu

W dniach 7-8 października br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył uroczystościom obchodów jubileuszu 75-lecia pracy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Luksemburgu. Biskup podziękował Misjonarzom Oblatom za kontynuowanie misji głoszenia Ewangelii wśród Polonii oraz zachęcił zebranych do podążania drogami miłosierdzia w codziennym życiu, do tego aby byli dumni, że są Polakami, że to dzięki św. s. Faustynie na całą naszą Ojczyznę, ale także na Luksemburg i cały świat rozeszło się orędzie Bożego miłosierdzia.

ZAMKNIĘCIE OBCHODÓW JUBILEUSZU

Dzieci i młodzież są przyszłością Kościoła, ale także przyszłością świata, dlatego ks. bp Piotr po zakończonej Mszy Świętej pozostał wśród wiernych i zaprosił dzieci i młodzież, aby udzielić im pasterskiego błogosławieństwa, a także rozdać pamiątkowe obrazki.

W polskiej parafii istnieje wiele polonijnych wspólnot. „Jest tutaj koło różańcowe, Domowy Kościół, służba liturgiczna, osoby animujące śpiew. Księża prowadzą też katechezę i uczestniczą w życiu diecezjalnym archidiecezji luksemburskiej” – podkreślił bp Piotr Turzyński. Polacy w Luksemburgu to żywa wspólnota. Cieszę się, że mogłem spotkać ojców oblatów, którzy działają bardzo aktywnie. Dziękuję im za lata posługi.  

Oblaci w Luksemburgu rozwijają także kult Bożego Miłosierdzia. W niedzielę 8 października odbył się odpust ku czci św. s. Faustyny. W centralnym ołtarzu od kilku lat wisi obraz Pana Jezusa Miłosiernego, a po obu stronach są relikwie św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny oraz ich płaskorzeźby” – zaznaczył delegat KEP.

O. Roman Tyczyński OMI, proboszcz polskiej wspólnoty rzymskokatolickiej w Luksemburgu, poinformował, że przygotowania do uroczystości październikowych trwały przez cały rok. „Co miesiąc była nowenna. Staraliśmy się przygotować jak najlepiej do tego momentu, aby Pana Boga uwielbiać za naszą posługę wśród Polaków na luksemburskiej ziemi” – powiedział o. Tyczyński.

Do polskiej parafii należy ok. 700 osób. Kościół polski jest obecnie jedynym na terenie całego Luksemburga, do którego przybywają Polacy z całego kraju. W każdą niedzielę odprawiane są trzy Msze św., jedna szczególnie dedykowana dzieciom. „Pomimo różnych zawirowań związanych głównie z covidem, życie duszpasterskie powróciło na właściwe tory. Co niedziela mamy w kościele ok. 500 osób. Życzymy sobie, aby owoce tego jubileuszu jak najdłużej trwały w naszej wspólnocie i były dla każdego z nas błogosławione” – podsumował proboszcz polskiej parafii.

Obecność oblatów w Luksemburgu sięga 1948 r., gdy Prymas Polski kard. August Hlond poprosił ich, aby objęli tę misję. Dotąd z posługą duszpasterską przybywali tam księża z Belgii, którzy mieli jednak ograniczony czas i możliwości działania w tej wspólnocie. Z chwilą przybycia oblatów wspólnota Polaków w Luksemburgu coraz bardziej się rozrastała i do dziś organizuje duszpasterstwo polskie, w które angażują się Polacy i nie tylko, gdyż istnieje wiele małżeństw mieszanych.

MODLITWA JUBILEUSZOWA

Boże, Ojcze miłosierdzia, uwielbiamy Cię i dziękujemy, że od tylu już lat okazujesz naszej polskiej wspólnocie w Luksemburgu swą dobroć i miłość.

Dziękujemy za wszystkie łaski i błogosławieństwo. Dziękujemy za rozwój tego dzieła, za wszystkich zaangażowanych, zarówno Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jak i współpracowników świeckich.

Dziękujemy za kościół w Neudorf, w którym każdego dnia w naszym języku ojczystym możemy modlić się i sprawować sakramenty święte.

Dziękujemy za wszystkich żyjących członków tej wspólnoty, a zmarłym, prosimy Panie, daj nagrodę życia wiecznego.

Pewni Twojej miłości i opieki, błagamy Cię o żywą wiarę, która będzie pociągać następne pokolenia, abyśmy życiem świadczyli o pięknie Ewangelii, którą przyjęliśmy i którą chcemy głosić.

Dobry Boże, obdarzaj nas błogosławieństwem i dodawaj sił, abyśmy w kolejnych latach jeszcze gorliwiej służyli Tobie i braciom.

Maryjo, nasza Matko, Tobie polecamy wszystko, czym żyjemy na luksemburskiej ziemi. Prowadź nas drogami wiary i miłości, abyśmy w codziennym życiu nigdy nie zapomnieli o Bogu, naszym Ojcu.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

Święty Eugeniuszu de Mazenodzie – módl się za nami.

Święta S. Faustyno Kowalska,

Święty Janie Pawle II,

Imprimatur: o. Paweł Zając OMI, Prowincjał

Poznań, 20 lipca 2022 r.

L.dz. 167/2022

OBLACI.LU

KATOLICKA WSPÓLNOTA POLSKA W LUKSEMBURGU

www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-10-02 12:47:26
miniaturka

I Zjazd Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech

W dniach 30.09.-01.10.2023 w Haus Concordia odbyło się spotkanie inauguracyjne Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech, które powołał i któremu przewodniczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Biskup Piotr Turzyński. Obok nauczycieli, katechetów i wychowawców w spotkaniu udział wzięli również Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr Michał Wilkosz oraz Sekretarz ks. Tomasz Frączek oraz gospodarz – o. Paweł Szemraj. Organizatorem spotkania było Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego.
2023-10-03 19:20:13
miniaturka

Bp Osial: wypisywanie się uczniów z religii jest dla Kościoła wyzwaniem

Podłoże wypisywania się uczniów z lekcji religii jest złożone: pewnie są i osobiste kryzysy wiary, ale duża część młodzieży rezygnuje dlatego, że jest taka możliwość, pod wpływem niezgadzania się ze stanowiskiem Kościoła w kwestiach moralnych i dlatego, że lekcje te bywają nudne. To poważne wyzwanie dla Kościoła.
2023-10-06 10:33:26
miniaturka

Polski duchowny nowym członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kardynał Grzegorz Ryś członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2023-10-13 18:50:45
miniaturka

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego KEP do katechetów i nauczycieli

z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej
2023-10-16 09:36:59
miniaturka

"Wasza misja ma wielkie znaczenie"

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli w życzeniach z okazji Dnia Edukacji Narodowej przypomniał, że w tym roku przypada okrągła rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej i podziękował nauczycielom za trud, jaki wkładają w codzienną edukację młodzieży. "Dziękuję za oddane serca, umysły, siły i czas w wielkim dziele wychowania dzieci i młodzieży oraz za świadectwo ofiarnego i szlachetnego życia".
2023-10-16 09:44:33
miniaturka

XXIII Dzień Papieski: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

„Jako Kościół jesteśmy ludem życia, służymy życiu” – mówił w Bazylice Świętego Krzyża bp. Piotr Turzyński. Duszpasterz Polonii przewodniczył tzw. „Mszy radiowej” w XXIII Dniu Papieskim, obchodzonym w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Celem obchodów jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. W licznych zbiórkach na terenie całego kraju można wesprzeć program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.