Strona główna
opoka.org.pl
2023-10-02 12:45
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej / Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

I Zjazd Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech

W dniach 30.09.-01.10.2023 w Haus Concordia odbyło się spotkanie inauguracyjne Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech, które powołał i któremu przewodniczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Biskup Piotr Turzyński. Obok nauczycieli, katechetów i wychowawców w spotkaniu udział wzięli również Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr Michał Wilkosz oraz Sekretarz ks. Tomasz Frączek oraz gospodarz – o. Paweł Szemraj. Organizatorem spotkania było Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego.

Ksiądz Biskup przybliżył obecnym sylwetkę bł. Natalii Tułasiewicz, jednej ze 108 męczenników II Wojny Światowej, która od 2022r. jest patronką polskich nauczycieli. Ta niezwykła postać może być bliska również nauczycielom polonijnym w Niemczech, ponieważ to tu spędziła ona ostatnie lata swojego życia, najpierw w 1943r. jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł w Hanowerze, następnie w wyniku dekonspiracji w więzieniu w Kolonii, ostatecznie w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie w Wielki Piątek, 30.03.1945 została zamordowana w komorze gazowej. Dzięki uprzejmości rodziny bł.Natalii Tułasiewicz oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania obecni na zjeździe pedagodzy mogli obejrzeć film „Błogosławiona”, którego premiera odbyła się w czerwcu tego roku w Poznaniu.

Ojciec Paweł Szemraj TDŚ wygłosił prelekcję na podstawie artykułu Barbary Adamczyk „Czy można mówić o pedagogii Jezusa z Nazaretu?”, która skłoniła uczestników do refleksji nad tym, że nauczania nie powinno sprowadzać się jedynie do przekazywania wiedzy, ale czerpiąc od największego Mistrza, powinno ono przede wszystkim kształtować w wychowanku poczucie wolności i odpowiedzialności.

Jesteśmy wdzięczni za ten niezwykle owocny czas, spędzony na wspólnej modlitwie, dyskusjach, wymianie doświadczeń oraz rozwoju osobistym. Dziękujemy wszystkim obecnym za spotkanie i zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności. Kolejny zjazd formacyjny nauczycieli, katechetów i wychowawców już za rok! O terminie i tematyce spotkania będziemy informować.

Za; https://www.pmk-niemcy.eu/

Czytaj więcej; Odbyło się spotkanie nauczycieli polonijnych

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-09-28 10:17:53
miniaturka

Spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich w archidiecezji gdańskiej

W dniach 26-28 września br. w Ośrodku Warzenko, nieopodal Gdańska, odbyło się trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich z całej Polski. Zebranie przygotowała Komisja Duszpasterstwa KEP we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Archidiecezji Gdańskiej.
2023-09-28 12:05:16
miniaturka

Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne za Polonię i jej duszpasterzy

Doroczne Czuwanie Modlitewne w intencji Polonii i jej duszpasterzy odbędzie się z 20 na 21 październik br. w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Zgromadzimy się by modlić się za całą Polonię świata oraz za tych, którzy sprawują nad nią duchową pieczę; "modlić się, by nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością". Te słowa Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, będą przyświecać modlitwie w przededniu 75. rocznicy jego śmierci.
2023-10-02 11:44:41
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych - Relacja

W dniach 15 - 17 września 2023 r. odbył się w formie hybrydowej VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 osób uczestniczyło online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". Głównym miejscem obrad Kongresu była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Wśród uczestników były osoby min. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii.
2023-10-03 19:20:13
miniaturka

Bp Osial: wypisywanie się uczniów z religii jest dla Kościoła wyzwaniem

Podłoże wypisywania się uczniów z lekcji religii jest złożone: pewnie są i osobiste kryzysy wiary, ale duża część młodzieży rezygnuje dlatego, że jest taka możliwość, pod wpływem niezgadzania się ze stanowiskiem Kościoła w kwestiach moralnych i dlatego, że lekcje te bywają nudne. To poważne wyzwanie dla Kościoła.
2023-10-06 10:33:26
miniaturka

Polski duchowny nowym członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kardynał Grzegorz Ryś członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2023-10-11 11:04:22
miniaturka

Jubileusz 75-lecia Misjonarzy Oblatów w Luxemburgu

W dniach 7-8 października br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył uroczystościom obchodów jubileuszu 75-lecia pracy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Luksemburgu. Biskup podziękował Misjonarzom Oblatom za kontynuowanie misji głoszenia Ewangelii wśród Polonii oraz zachęcił zebranych do podążania drogami miłosierdzia w codziennym życiu, do tego aby byli dumni, że są Polakami, że to dzięki św. s. Faustynie na całą naszą Ojczyznę, ale także na Luksemburg i cały świat rozeszło się orędzie Bożego miłosierdzia.