Na początku liturgii bp Turzyński wezwał do modlitwy za Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, wyraził wdzięczność za wspieranie młodych ludzi.
W kazaniu biskup, nawiązując do serialu o św. Augustynie, gdzie w jednym z odcinków wybitny Ojciec Kościoła, w czasie po upadku rzymskiego imperium, jako zatroskany biskup patrzał z trwogą z murów miasta na zagrożenie od nacierających barbarzyńców, wandali, pytał Boga o przyszłość. „Pisze wtedy księgę „O Państwie Bożym”, o tym, że jest cywilizacja Boża i nie-Boża, Jeruzalem i Babilonia, są dwie miłości: miłość własnego ja, egoistyczna i druga – miłość Boga. One się zmagają ze sobą. Granica między tymi państwami, cywilizacjami, przebiega w naszym sercu, w sercu każdego człowieka. I to tu musi się dokonać zwycięstwo cywilizacji Bożej” – mówił, wskazując na aktualność tego tak w IV jak i XXI wieku.
– Zawsze ta Boża cywilizacja jest narażona na zmaganie, walkę, a nawet na przegraną. Dzisiaj też ma miejsce starcie cywilizacji chrześcijańskiej z barbarzyńska. Dziś już nie zagrożone przez zaniedbanych barbarzyństw, ale barbarzyńców w garniturach – wskazał, przywołując Jana Pawła II i jego nauczanie z encykliki „Evangelium vitae” o cywilizacji życia oraz cywilizacji śmierci.
Biskup nawiązał do dzisiejszej Ewangelii: „Słyszeliśmy o królestwie, o królu zapraszającym do swojego szczęścia, na ucztę syna. Zaproszeni okazali się niegodni, znieważyli sługi, pozabijali, nie chcą uczestniczyć w szczęściu króla. To obraz na wszystkie czasy. Bóg zaprasza nas do królestwa życia, a jednak człowiek potrafi postawić siebie zamiast Boga, wydaje mu się, że jest ważniejszy, to nasz dramat” – mówił, podkreślając, że dziś w centrum starcia cywilizacji jest życie.
Hierarcha zauważył zagrożenia czyhające na życie nienarodzonych, chorych, niedołężnych, starszych, całych narodów, którym nie daje się prawa do życia. Wymienił także zagrożone życie małżeństw i rodzin, wskazując na dramat rozwodów. „Zagrożone jest życie młodych. Ilu młodych dziś nie chce żyć, nie widzi sensu. To przerażające” – powiedział, wskazując, że Jan Paweł II nauczał o wartości i sensie życia, które jest darem Bożym.
– Trzeba więc bronić życia, uznając, że nie my jesteśmy panami. To Bóg dał nam życie, ono jest cudem, darem, nawet jeśli jest zapełnione łzami, cierpieniem, to jest cudownym darem Bożej miłości – mówił bp Turzyński, przywołując nauczanie polskiego papieża wskazującego na zagrożenia życia, struktury grzechu.
„Jako Kościół jesteśmy ludem życia, służymy życiu” – podkreślił hierarcha, zachęcając do dzielenia się świadectwem pięknego macierzyństwa i ojcostwa, a także wymieniając sposoby, w jakie Kościół odpowiada na cywilizację śmierci, takie jak okna życia, hospicja, domy samotnej matki, charytatywna działalność zakonów i świeckich oraz misjonarzy.
– Nawet jeśli nam się wydaje, że nasze życie i świat są dziś ciemną doliną, to jest Chrystus. On jest naszą nadzieją – powiedział na koniec bp Turzyński, nawiązując do dzisiejszego psalmu responsoryjnego.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować, wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.
Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. W ub. roku e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek przyniosła 49 tys. 213 zł.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób raz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.
Za KAI
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: