Strona główna
opoka.org.pl
2023-10-06 10:32
KKBiDS

Polski duchowny nowym członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kardynał Grzegorz Ryś członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło nominacje poszczególnych kardynałów jako członków dykasterii Kurii Rzymskiej. Metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś, który od 21 listopada 2020 roku jest członkiem Dykasterii do spraw Biskupów został także członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Członkowie dykasterii zbierają się na sesjach zwyczajnych i sesjach plenarnych. Dla sesji plenarnej odbywające się co najmniej co dwa lata zastrzeżone są sprawy i zagadnienia większej wagi, które wynikają z charakteru dykasterii. Należy ją także zwoływać w sprawach o charakterze ogólnym oraz w tych, które przełożony dykasterii uzna za konieczne do rozpatrzenia w ten sposób. 

„Dykasteria do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów promuje świętą liturgię zgodnie z odnową podjętą przez Sobór Watykański II. Zakres jej właściwości dotyczy tego wszystkiego, co z mocy prawa należy do Stolicy Apostolskiej w zakresie regulacji i promowania świętej liturgii oraz czuwanie, aby wszędzie wiernie przestrzegane były prawa Kościoła i przepisy liturgiczne” – stwierdza konstytucja apostolska Praedicate Evangelium.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-10-02 11:44:41
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych - Relacja

W dniach 15 - 17 września 2023 r. odbył się w formie hybrydowej VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 osób uczestniczyło online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". Głównym miejscem obrad Kongresu była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Wśród uczestników były osoby min. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii.
2023-10-02 12:47:26
miniaturka

I Zjazd Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech

W dniach 30.09.-01.10.2023 w Haus Concordia odbyło się spotkanie inauguracyjne Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech, które powołał i któremu przewodniczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Biskup Piotr Turzyński. Obok nauczycieli, katechetów i wychowawców w spotkaniu udział wzięli również Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr Michał Wilkosz oraz Sekretarz ks. Tomasz Frączek oraz gospodarz – o. Paweł Szemraj. Organizatorem spotkania było Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego.
2023-10-03 19:20:13
miniaturka

Bp Osial: wypisywanie się uczniów z religii jest dla Kościoła wyzwaniem

Podłoże wypisywania się uczniów z lekcji religii jest złożone: pewnie są i osobiste kryzysy wiary, ale duża część młodzieży rezygnuje dlatego, że jest taka możliwość, pod wpływem niezgadzania się ze stanowiskiem Kościoła w kwestiach moralnych i dlatego, że lekcje te bywają nudne. To poważne wyzwanie dla Kościoła.
2023-10-11 11:04:22
miniaturka

Jubileusz 75-lecia Misjonarzy Oblatów w Luxemburgu

W dniach 7-8 października br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył uroczystościom obchodów jubileuszu 75-lecia pracy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Luksemburgu. Biskup podziękował Misjonarzom Oblatom za kontynuowanie misji głoszenia Ewangelii wśród Polonii oraz zachęcił zebranych do podążania drogami miłosierdzia w codziennym życiu, do tego aby byli dumni, że są Polakami, że to dzięki św. s. Faustynie na całą naszą Ojczyznę, ale także na Luksemburg i cały świat rozeszło się orędzie Bożego miłosierdzia.
2023-10-13 18:50:45
miniaturka

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego KEP do katechetów i nauczycieli

z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej
2023-10-16 09:36:59
miniaturka

"Wasza misja ma wielkie znaczenie"

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli w życzeniach z okazji Dnia Edukacji Narodowej przypomniał, że w tym roku przypada okrągła rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej i podziękował nauczycielom za trud, jaki wkładają w codzienną edukację młodzieży. "Dziękuję za oddane serca, umysły, siły i czas w wielkim dziele wychowania dzieci i młodzieży oraz za świadectwo ofiarnego i szlachetnego życia".