Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-26 05:10
ks. Sławek Murawka SChr

Jak czytać Pismo Święte?

W niedzielnych czytaniach znaleźć można trzy główne style literackie (które zawierają o wiele więcej gatunków) Biblii. Jak je rozumieć i "trawić"?

Wbrew wcześniejszemu zarzekaniu się, zaledwie rzut oka na niedzielne czytania wystarczył, żeby sprowokować mnie do przybliżenia nie tyle treści, ile formy tych czytań. 

A właściwie do rozpoczęcia kilkudniowego cyklu, mającego pomóc - mam nadzieję choć niektórym - w rozumieniu jak Pismo Święte jest święte, a jak ludzkie. W pamiętaniu, że są jakby trzy odsłony Biblii: w księgach historycznych Pan Bóg objawia swoje działanie w dziejach, księgi prorockie interpretują to działanie, a mądrościowe pomagają człowiekowi na to wszystko odpowiedzieć. Później może łatwiej będzie sobie poukładać, dlaczego w niektórych księgach Biblii nie ma słowa „Bóg“, albo skąd się pośród nich wzięła wręcz erotyczna poezja…

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-25 14:09:36
miniaturka

Prymas Polski do neoprezbiterów: pamiętajcie, jesteście od Jezusa!

Archidiecezja gnieźnieńska ma trzech nowych księży.
2019-05-25 19:21:10
miniaturka

4 neoprezbiterów w Legnicy

W sobotę 25 maja biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom.
2019-05-25 20:38:02
miniaturka

V Integracyjny Festyn Parafialny w Lutogniewie

„Andre”, „Kapela Pogwizdani”, „Duet Karo”, to gwiazdy V Integracyjnego Festynu Parafialnego na który 23 czerwca zaprasza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie.
2019-05-26 09:12:04
miniaturka

Papież: rodzice chorych dzieci nie potrzebują aborcji ale pomocy

Rodzice dziecka, u którego w czasie ciąży zdiagnozowano chorobę, nie myślą o aborcji. To lęk przed cierpieniem i poczucie samotności zasiewa w nich wątpliwości. Dlatego trzeba im udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy, aby pomimo niewątpliwych trudności mogli przyjąć swe dzieci.
2019-05-26 09:19:11
miniaturka

Papieskie spotkanie z wiernymi Kościoła italo-albańskiego

Papież Franciszek spotkał się z sześciotysięczną grupą katolików obrządku bizantyjsko-włoskiego z eparchii Lungro w Kalabrii. W tym roku obchodzi ona setny jubileusz powstania. W 1919 r. bullą „Catholici Fideles” erygował ją papież Benedykt XV.
2019-05-26 09:21:58
miniaturka

Kamerun na krawędzi wojny domowej. Papież apeluje o dialog

Kryzys w anglojęzycznej części Kamerunu coraz mocniej nabiera cech wojny domowej. Kościół wzywa separatystów i rząd centralny do dialogu. Papież Franciszek apeluje o podjęcie zdecydowanych wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i zagrożonej jedności w tym afrykańskim kraju.