Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-05-25 18:00
MG / bgk / Gniezno, KAI

Prymas Polski do neoprezbiterów: pamiętajcie, jesteście od Jezusa!

Archidiecezja gnieźnieńska ma trzech nowych księży.

Autor/źródło: Andrzej Złoczowski, licencja: CC BY
Archidiecezja gnieźnieńska ma trzech nowych księży. Święceń prezbiteratu udzielił im w sobotę 25 maja Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Odrzucajcie wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły” – mówił.

Uroczysta Msza św. celebrowana przed południem w katedrze gnieźnieńskiej zgromadziła licznych kapłanów, osoby konsekrowane, wspólnotę seminarium duchownego, rodziny i przyjaciół neoprezbiterów, a także proboszczów i wiernych z ich rodzinnych parafii.


W krótkim słowie wygłoszonym po zwyczajowym pouczeniu abp Wojciech Polak nawiązał do słów czytanej Ewangelii wg. św. Jana, przypominając wyświęcanym, że dar wybrania i powołania Jezus składa w ręce tych, których uznaje za przyjaciół, za bliskich, którzy dzielić z Nim będą Jego życie i Jego przeznaczenie.


„Nie przywiodła was do święceń tylko chęć czy gotowość służenia ludziom. Przecież wielu – wiemy to aż nadto dobrze – służy gorliwiej i z większym zaangażowaniem niż niejeden z nas. Nie przyprowadziła was sama chęć bycia przed ludźmi do końca w tym, co należy do Boga. Nie wezwało was tutaj żadne ludzkie zawołanie. Ja też was tutaj nie zaprosiłem. Zaprosił Was i przyprowadził tu Jezus Chrystus” – mówił abp Polak powtarzając wyświęcanym, że zostali wybrani nie po to, aby się zamykać w wieczerniku, ale jak apostołowie iść do świata z odwagą i nadzieją, iść i nie ustawać, iść i się nie bać.


„Jesteście od Jezusa! Pamiętajcie więc: sługa nie jest większy od swego Pana. Jeżeli Mnie prześladowali – wyjaśnia swym uczniom Jezus – to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowa zachowali, to i wasze będą zachowywać”.


„Nie dajcie się jednak wciągnąć w wir tego świata – przestrzegał dalej Prymas. – Odrzucajcie wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły. Niech waszą odpowiedzią, stylem waszego życia i kapłańskiego posługiwania będzie ten styl, o którym słyszeliśmy od św. Pawła – styl człowieka, który ma otwarte uszy i serce, który słyszy nawet na dnie ludzkich serc, nawet tych, które, jak skorupa są zamknięte. I jak Apostoł Paweł wyjdźcie dziś stąd odważni, w mocy Ducha Świętego” – mówił do wyświęcanych abp Polak.


Po złożeniu przez kandydatów przyrzeczenia posłuszeństwa wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń – abp Wojciech Polak, a następnie biskupi oraz wszyscy kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia posługi kapłańskiej.


Nowi księża archidiecezji gnieźnieńskiej to: ks. Jacek Stróżewski pochodzący z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży, ks. Mateusz Śróda z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu i ks. Przemysław Robaszkiewicz z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie. W niedzielę odprawią Mszę św. prymicyjną w swoich rodzinnych parafiach, a niebawem rozpoczną posługę jako wikariusze w parafiach, do których zostaną posłani.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Gniezno, Wojciech Polak, święcenia kapłańskie, archidiecezja gnieźnieńska