Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-10 12:43
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Hiszpania: Europejskie Forum Świeckich

W dniach 9 czerwca br. rozpoczęło się w Madrycie Europejskie Forum Świeckich. Polonijną Radę Duszpasterską Europy reprezentowali Joanna i Adam Rodak oraz o. Marek Raczkiewicz CSsR. Delegatów powitała Dolores Loreto Garcia Pi, przewodnicząca hiszpańskiego Forum Świeckich. Przedstawiła pokrótce prace nad procesem synodalnym i pierwsze wnioski-propozycje, które dotarły z 70 diecezji. W pracach wzięły udział także zgromadzenia zakonne oraz 48 organizacji laikatu. Spotkanie zakończy się w niedzielę 12 czerwca.

Autor/źródło: fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Delegaci spotkali się w rezydencji Instytutu Terezjańskiego na ulicy Príncipe de Vergara, gdzie miała miejsce rejestracja gości i pierwsze po dwóch latach spotkanie.

Ks. Luis Manuel, sekretarz komisji ds. świeckich Episkopatu Hiszpanii, podkreślił, że rozpoczynające się Forum ma być przestrzenią komunii i dialogu. Papież Franciszek nie chce Kościoła „biurowego”, ale „misyjnego”. Nie tylko w Hiszpanii dialog Kościoła ze społeczeństwem jest trudny. To samo widać w innych krajach. W tym dialogu ukazuje się rola laikatu – jego miejsce, misja i głos.

„To, co mamy, to nasze codzienne życie. Ważne jest, aby odkryć na czym ono polega. (…) Codzienne życie (społeczne, rodzinne, polityczne, ekonomiczne) jest samym życiem. I w tym codziennym życiu jesteśmy wezwani, aby zaoferować nasze chrześcijaństwo – to, co jest dla niego specyficzne. Trzeba mieć świadomość, że w codziennym życiu idziemy niekiedy pod prąd, ponieważ proponuje nam się inną wizję osoby czy rodziny. Żyjmy jednak naszym chrześcijańskim życiem. Powinna je cechować bliskość oraz profetyzm” – podkreślił ks. bp Luis Argüello, sekretarz Episkopatu HIszpanii.

Josian Caproens, przewodnicząca Europejskiego Forum Świeckich, także powitała wszystkich uczestników i podała informacje dotyczące przebiegu obrad. Od piątku będą odbywały się one w domu rekolekcyjnym Santa María w podmadryckiej miejscowości Los Negrales.

Po pierwszym spotkaniu wszyscy udali się do centrum Madrytu, aby zaznać hiszpańskiego słońca oraz posmakować typowych dla stolicy przysmaków, tzw. „tapas”.Josian Caproens, przewodnicząca Europejskiego Forum Świeckich, także powitała wszystkich uczestników i podała informacje dotyczące przebiegu obrad. Od piątku będą odbywały się one w domu rekolekcyjnym Santa María w podmadryckiej miejscowości Los Negrales.

Po pierwszym spotkaniu wszyscy udali się do centrum Madrytu, aby zaznać hiszpańskiego słońca oraz posmakować typowych dla stolicy przysmaków, tzw. „tapas”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-06-08 08:15:36
miniaturka

Bp Suchodolski: utrata wiary, a nie obecność na lekcjach religii problemem

Największym problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary przez młodych ludzi – powiedział KAI bp Grzegorz Suchodolski. – Powinniśmy skupić się nad propozycjami ewangelizacyjnymi prowadzonymi przy parafiach – wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży
2022-06-08 10:55:35
miniaturka

Kard. O’Malley: Sieć ECO narzędziem realizowania wspólnych zamierzeń

Wsparcie w działaniach na rzecz ochrony małoletnich, pomocy pokrzywdzonym i współpraca z nimi, wspieranie w mierzeniu się z kryzysem spowodowanym wykorzystaniem seksualnym w Kościele czy pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy to zadania Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej. List do jej członków skierował kard. Seán O’Malley OFMCap., przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
2022-06-09 20:05:35
miniaturka

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W Toruniu w dniach 7-9 czerwca odbyło się coroczne spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych z całej polski. Główny temat spotkania to refleksja nad „Dyrektorium o Katechizacji” z roku 2020.
2022-06-10 14:42:13
miniaturka

Modlitwa za zranionych – 12 czerwca w Krakowie

Wspólna modlitwa i rozmowa z o. Adamem Żakiem SJ o towarzyszeniu osobom zranionym złożą się na 11 już spotkanie, które organizują świeccy katolicy z Krakowa. Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II.
2022-06-14 10:57:27
miniaturka

ORPEG - Kształcenie na odległość (online)

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zaprasza do szkół w systemie kształcenia na odległość (online). Misją ORPEG- u jest „kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami Kraju poprzez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim”. Misja ta realizowana jest między innymi przez możliwość edukacji w systemie kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej (czteroletnie).
2022-06-15 09:03:23
miniaturka

Biskup Andrzej Czaja zaprezentował biskupom polskim nowy program duszpasterski Kościoła

O nowym programie duszpasterskim: „Wierzę w Kościół Chrystusa” na rok liturgiczny 2022/23 mówił biskupom na 392. Zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa. Realizacja programu rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, wraz z początkiem nowego roku liturgicznego