Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-03 09:23
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Dzień Życia Konsekrowanego wśród Polonii

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kapłani, siostry i bracia ze wspólnot zakonnych posługujących w Archidiecezji Chicago zgromadzili się w Bazylice pw. św. Jacka na uroczystej Eucharystii. Świętowanie zostało przedłużone przy wspólnym posiłku oraz świadectwami dzieł, które obecne wspólnoty zakonne podejmują dla opieki duchowej Polonii. Bogu niech będą dzięki za każdą osobę konsekrowaną.

Chicago

Przedstawicielem Archidiecezji był ks. Marek Smółka, koordynator ds. Polonii w Archidiecezji Chicagowskiej oraz wikariusz w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus, a także proboszcz w parafii św. Franciszka Borgii w Chicago. Głównym Celebransem i kaznodzieją koncelebrowanej Mszy św. był gospodarz tego miejsca, Ksiądz Proboszcz Stanisław Jankowski, C.R., w Liturgii Słowa posługiwały Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Dzień Życia Konsekrowanego w Chicago

Foto Galeria

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Paryżu „Concorde”

Dzień 2 lutego obchodzony jest w Kościele katolickim jako święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji ludowej nazywany jest świętem Matki Bożej Gromnicznej, która swoim światłem wyznacza drogę do Jezusa i chroni przed złem. Tego dnia br. w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu siostry zakonne, Polki z różnych zgromadzeń posługujące w Paryżu i regionie, inne osoby życia konsekrowanego oraz kapłani, modlili się podczas uroczystej liturgii.

Z inicjatywy Papieża Jana Pawła II w 1997 roku 2 lutego został ustanowiony Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Osoby poświęcone Bogu są światłem dla świata, choć na co dzień większość z nich modli się i pracuje bez rozgłosu, w ukryciu i cichości wspólnot zakonnych.

Foto Galeria

Wymownym znakiem dla wszystkich uczestników uroczystości na „Concorde” były zapalone świece-gromnice, poświęcone na początku Mszy św. przez rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia, przewodniczącego wspólnej modlitwie. W koncelebrze był również proboszcz parafii polskiej na „Concorde” ks. Łukasz Skawiński. Obecni byli też inni kapłani: ks. Karol Kowalik i ks. Jacek Paszenda.

Czytaj więcej...

s. Ewa Biniek: Nasza pasja – praca wśród Polonii, USA Clifton

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej szczególną troską obejmuje Polaków mieszkających poza granicami kraju. „Wypełniając tę naszą misję, często dzielimy życie i koleje losu emigrantów” – podkreśliła s. Ewa Biniek, która od ponad 40 lat jest członkinią tej wspólnoty zakonnej.

Aktualnie ponad 50 sióstr z tego zgromadzenia pracuje na kontynencie amerykańskim w USA i Kanadzie. Pracują m.in. w polskich szkołach i przedszkolach, uczą katechezy, nierzadko również języka polskiego, przekazują polskie tradycje. Odwiedzają też chorych, m.in. w Copernicus Center w Toronto. To dom dla starszych, gdzie przebywa wielu Polaków i osób polskiego pochodzenia.

W 2008 r. siostry otworzyły Dom Samotnej Matki im. Świętej Rodziny w Chicago. Do tej pory z pomocy oferowanej przez siostry skorzystało ponad 150 kobiet. Misjonarki prowadzą w Chicago również poradnię Rachel przede wszystkim dla Polaków. Jej zadaniem jest pomoc rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej oraz pomoc kobietom, które nakłaniane są do aborcji. Poradnia świadczy pomoc również kobietom z syndromem postaborcyjnym. Od 9 lat na przedmieściach Chicago siostry misjonarki prowadzą przedszkole dla 70 dzieci, dbając o rozwój najmłodszego pokolenia rodaków na emigracji.

Czytaj całość...


S. Maria z Paray-le-Monial: żyjemy w kulturze jednorazówek, Francja

Kryzys powołań kapłańskich i zakonnych wynika między innymi z kryzysu rodziny, małżeństwa, nieumiejętności zaangażowania się w coś na 100 proc. Żyjemy w kulturze jednorazówek. To nie pomaga młodym osobom w podjęciu decyzji – powiedziała portalowi Polskifr.fr s. Maria Kasprzak SSCJ, ze wspólnoty z Paray-le-Monial, słynnego francuskiego miasteczka, będącego miejscem objawień Bożego Serca. 2 lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, zwane popularnie sercankami, jest zgromadzeniem podwójnej duchowości. Zostało założone w oparciu o regułę św. Franciszka z Asyżu, ale centralne miejsce zajmuje w nim Serce Boże. „Naszym pierwszym zadaniem jest uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w tajemnicy Bożego Serca, oraz głoszenie Miłości tego serca tam, gdzie Pan Bóg posyła” – podkreśliła s. Maria.

„Spełnieniem każdej sercanki jest, ażeby ludzie spotykający się z nią, widząc jej modlitwę i sposób życia, zrozumieli, że są kochani, kochani przez Pana, i zapragnęli odpowiedzieć na tę Bożą Miłość” – zaznaczyła s. Maria. „Jesteśmy zaproszone, żeby wchodzić w pragnienia i życzenia tego Serca, żeby być odbiciem Bożej Miłości, która jeszcze dziś przez tak wielu nie jest kochana” – dodała.

Czytaj całość...


List z okazji Dnia Życia Konsekrowanego

Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w Liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-01-26 09:46:55
miniaturka

Olimpiada Teologii Katolickiej 2024

10 stycznia we wszystkich polskich diecezjach odbyły się zawody II stopnia Olimpiady Teologii Katolickiej.
2024-01-27 11:24:20
miniaturka

Nastolatki 3.0. Co dzieci robią w sieci?

Wydawnictwo WAM oraz Fundacja Świętego Józefa KEP zapraszają na webinar: „Nastolatki 3.0. Co dzieci robią w sieci?” 6 lutego 2024 r. – godz. 19.00-20.30
2024-01-31 11:01:14
miniaturka

Komisja Duszpasterstwa KEP obradowała nad programem duszpasterskim na lata 2024/2025

Program duszpasterski na lata 2024/2025 był głównym tematem dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 30-31 stycznia br. odbyło się w ośrodku formacyjnym diecezji opolskiej Rybak w Głębinowie. Obradom przewodniczył bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji.
2024-02-07 09:35:51
miniaturka

W Sekretariacie KEP gościł bp Paul McAleenan z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii

Duszpasterska troska o Polaków mieszkających na Wyspach była głównym tematem spotkania bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z bp. Paulem McAleenanem, z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, odpowiedzialnym za duszpasterstwo migrantów. Podczas dwudniowej, 5-6 lutego, wizyty Biskupowi towarzyszył ks. Christopher Thomas, sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii. W spotkaniu wzięli również udział ks. Bogdan Kołodziej, rektor Polskiej Misji Katolickiej, oraz ks. Artur Strzępka, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii.
2024-02-09 16:01:29
miniaturka

Posiedzenie Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W piątek, 9 lutego, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział w trakcie obrad bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2024-02-10 09:00:30
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się pierwszy numer kolejnego rocznika biuletynu „Anamnesis”