Przedstawicielem Archidiecezji był ks. Marek Smółka, koordynator ds. Polonii w Archidiecezji Chicagowskiej oraz wikariusz w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus, a także proboszcz w parafii św. Franciszka Borgii w Chicago. Głównym Celebransem i kaznodzieją koncelebrowanej Mszy św. był gospodarz tego miejsca, Ksiądz Proboszcz Stanisław Jankowski, C.R., w Liturgii Słowa posługiwały Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Dzień Życia Konsekrowanego w Chicago
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Paryżu „Concorde”
Dzień 2 lutego obchodzony jest w Kościele katolickim jako święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji ludowej nazywany jest świętem Matki Bożej Gromnicznej, która swoim światłem wyznacza drogę do Jezusa i chroni przed złem. Tego dnia br. w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu siostry zakonne, Polki z różnych zgromadzeń posługujące w Paryżu i regionie, inne osoby życia konsekrowanego oraz kapłani, modlili się podczas uroczystej liturgii.
Z inicjatywy Papieża Jana Pawła II w 1997 roku 2 lutego został ustanowiony Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Osoby poświęcone Bogu są światłem dla świata, choć na co dzień większość z nich modli się i pracuje bez rozgłosu, w ukryciu i cichości wspólnot zakonnych.
Wymownym znakiem dla wszystkich uczestników uroczystości na „Concorde” były zapalone świece-gromnice, poświęcone na początku Mszy św. przez rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia, przewodniczącego wspólnej modlitwie. W koncelebrze był również proboszcz parafii polskiej na „Concorde” ks. Łukasz Skawiński. Obecni byli też inni kapłani: ks. Karol Kowalik i ks. Jacek Paszenda.
s. Ewa Biniek: Nasza pasja – praca wśród Polonii, USA Clifton
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej szczególną troską obejmuje Polaków mieszkających poza granicami kraju. „Wypełniając tę naszą misję, często dzielimy życie i koleje losu emigrantów” – podkreśliła s. Ewa Biniek, która od ponad 40 lat jest członkinią tej wspólnoty zakonnej.
Aktualnie ponad 50 sióstr z tego zgromadzenia pracuje na kontynencie amerykańskim w USA i Kanadzie. Pracują m.in. w polskich szkołach i przedszkolach, uczą katechezy, nierzadko również języka polskiego, przekazują polskie tradycje. Odwiedzają też chorych, m.in. w Copernicus Center w Toronto. To dom dla starszych, gdzie przebywa wielu Polaków i osób polskiego pochodzenia.
W 2008 r. siostry otworzyły Dom Samotnej Matki im. Świętej Rodziny w Chicago. Do tej pory z pomocy oferowanej przez siostry skorzystało ponad 150 kobiet. Misjonarki prowadzą w Chicago również poradnię Rachel przede wszystkim dla Polaków. Jej zadaniem jest pomoc rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej oraz pomoc kobietom, które nakłaniane są do aborcji. Poradnia świadczy pomoc również kobietom z syndromem postaborcyjnym. Od 9 lat na przedmieściach Chicago siostry misjonarki prowadzą przedszkole dla 70 dzieci, dbając o rozwój najmłodszego pokolenia rodaków na emigracji.
S. Maria z Paray-le-Monial: żyjemy w kulturze jednorazówek, Francja
Kryzys powołań kapłańskich i zakonnych wynika między innymi z kryzysu rodziny, małżeństwa, nieumiejętności zaangażowania się w coś na 100 proc. Żyjemy w kulturze jednorazówek. To nie pomaga młodym osobom w podjęciu decyzji – powiedziała portalowi Polskifr.fr s. Maria Kasprzak SSCJ, ze wspólnoty z Paray-le-Monial, słynnego francuskiego miasteczka, będącego miejscem objawień Bożego Serca. 2 lutego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, zwane popularnie sercankami, jest zgromadzeniem podwójnej duchowości. Zostało założone w oparciu o regułę św. Franciszka z Asyżu, ale centralne miejsce zajmuje w nim Serce Boże. „Naszym pierwszym zadaniem jest uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w tajemnicy Bożego Serca, oraz głoszenie Miłości tego serca tam, gdzie Pan Bóg posyła” – podkreśliła s. Maria.
„Spełnieniem każdej sercanki jest, ażeby ludzie spotykający się z nią, widząc jej modlitwę i sposób życia, zrozumieli, że są kochani, kochani przez Pana, i zapragnęli odpowiedzieć na tę Bożą Miłość” – zaznaczyła s. Maria. „Jesteśmy zaproszone, żeby wchodzić w pragnienia i życzenia tego Serca, żeby być odbiciem Bożej Miłości, która jeszcze dziś przez tak wielu nie jest kochana” – dodała.
List z okazji Dnia Życia Konsekrowanego
Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w Liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: