Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-30 09:59

Bruksela: Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią

W dniach 28 – 30 września z oficjalną wizytą przybył do królestwa Belgii Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W niedzielę 29 września Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Gen. Stanisława Maczka oraz spotkała się z przedstawicielami Polonii. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za „niezwykle godne” reprezentowanie Polski w Belgii oraz wręczył odznaczenia i flagi państwowe.

Właśnie dzięki temu, co Państwo pokazujecie swoim życiem, zachowaniem, postępowaniem, tym jacy jesteście, Polacy są w Belgii szanowani jako solidni pracownicy, jako solidni ludzie – podkreślił. – To jest dla mnie niezwykle ważne, bo wystawiamy sobie w ten sposób świadectwo o tym, kim i jacy jesteśmy. To dobrze, że Polska się dobrze tutaj kojarzy, o czym świadczyć może choćby fakt, że dzisiaj bardzo dużo belgijskich firm w Polsce inwestuje – dodał.

Zobacz więcej - Foto galeria 

Wśród odznaczonych była m.in. s. Dorota Michna, Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, która od września 2012 roku do września 2019 roku pełniła funkcję kierownika Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli. 

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

 

 za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o roli Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 


  1. Gilles LAPERS 

  za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Belgii 

  2. Elżbieta DRUCKA LUBECKA 
 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

3. Wiesław CIELEŃ 

4. Siostra Dorota MICHNA

  za wybitne zasługi w niesieniu pomocy polskim duchownym w Belgii 
 

5. Ksiądz Biskup Remy VANCOTTEM

Złotym Krzyżem Zasługi

 

za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i Polaków w Belgii 

6. Wiesław CHOROSIŃSKI

7. Krzysztof SKOTNICKI

  Srebrnym Krzyżem Zasługi 

8. Mariusz AMANOWICZ

9. Catherine BERVOETS


Za: www.prezydent.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-10-01 08:43:53
miniaturka

Abp Fisichella: Niedziela Słowa Bożego okazją dla duszpasterstwa

Ta niedziela to okazja, aby Słowo Boże we wszystkich wspólnotach kościelnych było głoszone w sposób szczególnie uroczysty i aby towarzyszyła mu wyjątkowa refleksja i konkretne znaki zewnętrzne, podkreślające wagę Słowa, jaką posiada ono w Kościele.
2019-10-01 09:35:51
miniaturka

Premier Indii o nowej świętej: wszyscy jesteśmy z niej dumni

„Kanonizacja siostry Marii Teresy jest wyróżnieniem dla każdego Hindusa, gdyż poświęciła swe życie dla dobra wszystkich ludzi” – powiedział premier Indii Narendra Modi. Siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan zostanie ogłoszona świętą 13 października w Watykanie.
2019-10-01 09:46:27
miniaturka

Papież do misjonarzy: Kościół zawsze wychodzi do świata

„Misjonarze wyruszają w świat dlatego, że noszą w sobie Chrystusa i zamieszkuje w nich Duch Święty. Nie ma innej racji poza Chrystusem Zmartwychwstałym, żeby zdecydować się wyjechać, pozostawić najbliższych, ojczyznę, przyjaciół oraz własną kulturę”.
2019-10-01 10:28:32
miniaturka

Aktualności Fundacji Ratzingera: m.in. polskie akcenty

Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI nawiązała współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie ustanowiły nagrodę „Ratio et spes – Rozum i nadzieja”.
2019-10-01 10:46:55
miniaturka

Prokuratura Krajowa właściwa do zawiadomień o wykorzystywaniu seksualnym

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania zawiadomień o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich – poinformował w komunikacie rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-10-01 10:54:11
miniaturka

Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Polskiej w Brukseli

W sobotę 28 września Szkołę Polską im. Jana Pawła II w Brukseli odwiedziła Pierwsza Dama.Placówka im. Jana Pawła II z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej kształci 950 uczniów polskiego pochodzenia przebywających w Belgii Dziękuję, że wyrażają Państwo troskę o przyszłe pokolenia Polaków, za pielęgnowanie i nauczanie młodego pokolenia wartości patriotycznych oraz za podtrzymywanie polskości – mówiła Pierwsza Dama, zwracając się do nauczycieli.