Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 10:12
nc / Krzysztof Bronk

Aktualności Fundacji Ratzingera: m.in. polskie akcenty

Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI nawiązała współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie ustanowiły nagrodę „Ratio et spes – Rozum i nadzieja”.

Autor/źródło: © Mazur/www.thepapalvisit.org.uk/flickr.com/CC BY-NC 2.0

W każdym roku nagroda będzie dotyczyła innej dziedziny. Po raz pierwszy zostanie przyznana 19 lutego za osiągnięcia w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, jej zastosowań, możliwości, ale także i wyzwań, które stawia ludzkości. Poinformowano o tym w Watykanie na konferencji prasowej prezentującej aktualną działalność Fundacji Ratzingera. Ks. Federico Lombardi SJ, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji, przypomniał zebranym, że Toruń to rodzinne miasto Kopernika. Ustanowienie nowej nagrody to owoc dobrych kontaktów z uniwersytetem oraz Centrum Studiów Ratzingera w pobliskiej Bydgoszczy.

Na dzisiejszej konferencji podano też nazwiska dwóch laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera. Są to kanadyjski filozof Charles Margrave Taylor oraz afrykański teolog ks. Paul Béré.

Charles Margrave Taylor ma 87 lat. Wykładał w Oksfordzie i Montrealu. Zajmował się historią filozofii, filozofią polityczną i społeczną. Jego prace dotyczą komunitaryzmu, kosmopolityzmu oraz sekularyzacji.

Natomiast ks. Paul Béré ma 53 lata, jest jezuitą. Pochodzi z Burkina Faso, choć urodził się w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wykłada na Instytucie Biblijnym w Rzymie i Jezuickim Instytucie Teologicznym w Abidżanie. Zajmuje się rozwojem teologii afrykańskiej.

Warto dodać, że pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się w Rzymie doroczne spotkanie Kręgu Uczniów Ratzingera. Tym razem tematem obrad było kapłaństwo. Dawni uczniowie Benedykta XVI i nowi badacze jego teologii wydali deklarację, w której podkreślają znaczenie celibatu kapłańskiego. Odnieśli się w ten sposób zarówno do dyskusji, które poprzedzają Synod Amazonii, jak i kontrowersyjnego procesu synodalnego w Niemczech. Uczestniczący w obradach kard. Kurt Koch podkreślił, że aktualne problemy wynikają z kryzysu kapłańskiej tożsamości, dlatego bardzo ważne jest przypomnieć, co na ten temat mówi teologia. Nieocenioną pomoc stanowi tu obszerne i zakorzenione w soborowym nauczaniu dzieło Josepha Ratzingera.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-01 09:35:51
miniaturka

Premier Indii o nowej świętej: wszyscy jesteśmy z niej dumni

„Kanonizacja siostry Marii Teresy jest wyróżnieniem dla każdego Hindusa, gdyż poświęciła swe życie dla dobra wszystkich ludzi” – powiedział premier Indii Narendra Modi. Siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan zostanie ogłoszona świętą 13 października w Watykanie.
2019-10-01 09:46:27
miniaturka

Papież do misjonarzy: Kościół zawsze wychodzi do świata

„Misjonarze wyruszają w świat dlatego, że noszą w sobie Chrystusa i zamieszkuje w nich Duch Święty. Nie ma innej racji poza Chrystusem Zmartwychwstałym, żeby zdecydować się wyjechać, pozostawić najbliższych, ojczyznę, przyjaciół oraz własną kulturę”.
2019-10-01 10:16:31
miniaturka

Bruksela: Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią

W dniach 28 – 30 września z oficjalną wizytą przybył do królestwa Belgii Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W niedzielę 29 września Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Gen. Stanisława Maczka oraz spotkała się z przedstawicielami Polonii. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za „niezwykle godne” reprezentowanie Polski w Belgii oraz wręczył odznaczenia i flagi państwowe.
2019-10-01 10:46:55
miniaturka

Prokuratura Krajowa właściwa do zawiadomień o wykorzystywaniu seksualnym

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania zawiadomień o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich – poinformował w komunikacie rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-10-01 10:54:11
miniaturka

Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Polskiej w Brukseli

W sobotę 28 września Szkołę Polską im. Jana Pawła II w Brukseli odwiedziła Pierwsza Dama.Placówka im. Jana Pawła II z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej kształci 950 uczniów polskiego pochodzenia przebywających w Belgii Dziękuję, że wyrażają Państwo troskę o przyszłe pokolenia Polaków, za pielęgnowanie i nauczanie młodego pokolenia wartości patriotycznych oraz za podtrzymywanie polskości – mówiła Pierwsza Dama, zwracając się do nauczycieli.
2019-10-01 10:56:23
miniaturka

Zachęta Przewodniczącego Episkopatu do udziału w wyborach

Z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w „Słowie przed wyborami parlamentarnymi”.