Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 10:49
nc / BP KEP

Prokuratura Krajowa właściwa do zawiadomień o wykorzystywaniu seksualnym

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania zawiadomień o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich – poinformował w komunikacie rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

„Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zgłaszano pytania co do wykładni przepisu dotyczącego obowiązku przekazywania wiarygodnych informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich organom ścigania. Po konsultacjach, powstała potrzeba zwrócenia się do Prokuratury Krajowej o ujednolicenie praktyki zgłaszania informacji i wykładni ustawowego obowiązku” – zaznaczył rzecznik KEP.

„W związku z tym, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania tego rodzaju zawiadomień. Celem takiego działania jest zapewnienie koordynacji i nadzoru postępowań karnych w całym kraju oraz unikanie przewlekłości postępowań” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

„Jest to kolejny krok mający na celu większą ochronę dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie patologiom. Biskupi z całą stanowczością podkreślają, że ochrona dzieci i młodzieży jest ich priorytetem, dlatego w tej kwestii nie może być żadnych kompromisów, ani zaniechań” – czytamy w komunikacie rzecznika Episkopatu.

Pełna treść komunikatu Rzecznika KEP:

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zgłaszano pytania co do wykładni przepisu dotyczącego obowiązku przekazywania wiarygodnych informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich organom ścigania. Po konsultacjach, powstała potrzeba zwrócenia się do Prokuratury Krajowej o ujednolicenie praktyki zgłaszania informacji i wykładni ustawowego obowiązku.

W związku z tym, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania tego rodzaju zawiadomień. Celem takiego działania jest zapewnienie koordynacji i nadzoru postępowań karnych w całym kraju oraz unikanie przewlekłości postępowań.

Jest to kolejny krok mający na celu większą ochronę dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie patologiom. Biskupi z całą stanowczością podkreślają, że ochrona dzieci i młodzieży jest ich priorytetem, dlatego w tej kwestii nie może być żadnych kompromisów, ani zaniechań.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 30 września 2019 rok

Źródło: Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-01 09:46:27
miniaturka

Papież do misjonarzy: Kościół zawsze wychodzi do świata

„Misjonarze wyruszają w świat dlatego, że noszą w sobie Chrystusa i zamieszkuje w nich Duch Święty. Nie ma innej racji poza Chrystusem Zmartwychwstałym, żeby zdecydować się wyjechać, pozostawić najbliższych, ojczyznę, przyjaciół oraz własną kulturę”.
2019-10-01 10:16:31
miniaturka

Bruksela: Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią

W dniach 28 – 30 września z oficjalną wizytą przybył do królestwa Belgii Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W niedzielę 29 września Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Gen. Stanisława Maczka oraz spotkała się z przedstawicielami Polonii. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za „niezwykle godne” reprezentowanie Polski w Belgii oraz wręczył odznaczenia i flagi państwowe.
2019-10-01 10:28:32
miniaturka

Aktualności Fundacji Ratzingera: m.in. polskie akcenty

Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI nawiązała współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie ustanowiły nagrodę „Ratio et spes – Rozum i nadzieja”.
2019-10-01 10:54:11
miniaturka

Wizyta Pierwszej Damy w Szkole Polskiej w Brukseli

W sobotę 28 września Szkołę Polską im. Jana Pawła II w Brukseli odwiedziła Pierwsza Dama.Placówka im. Jana Pawła II z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej kształci 950 uczniów polskiego pochodzenia przebywających w Belgii Dziękuję, że wyrażają Państwo troskę o przyszłe pokolenia Polaków, za pielęgnowanie i nauczanie młodego pokolenia wartości patriotycznych oraz za podtrzymywanie polskości – mówiła Pierwsza Dama, zwracając się do nauczycieli.
2019-10-01 10:56:23
miniaturka

Zachęta Przewodniczącego Episkopatu do udziału w wyborach

Z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w „Słowie przed wyborami parlamentarnymi”.
2019-10-01 11:04:35
miniaturka

Duszpasterstwo małżeństw i rodzin tematem spotkania Rady Duszpasterskiej Europy

Duszpasterstwo małżeństw i rodzin w środowisku emigracji polskiej były głównym tematem obrad Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które miały miejsce w Zakopanym w dniach 27–29 października br. Rada skupia przedstawicieli niemal wszystkich krajów europejskich – duchownych, siostry zakonne i osoby świeckie, zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne. Przewodniczącym PRDEZ jest bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej