Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-01 08:40
nc / Paweł Pasierbek SJ

Abp Fisichella: Niedziela Słowa Bożego okazją dla duszpasterstwa

Ta niedziela to okazja, aby Słowo Boże we wszystkich wspólnotach kościelnych było głoszone w sposób szczególnie uroczysty i aby towarzyszyła mu wyjątkowa refleksja i konkretne znaki zewnętrzne, podkreślające wagę Słowa, jaką posiada ono w Kościele.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

W ten sposób ustanowienie przez Papieża III niedzieli zwykłej Niedzielą Słowa Bożego skomentował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji - abp Rino Fisichella. Przypomniał on, że decyzja Ojca Świętego jest odpowiedzią na wiele próśb płynących od duszpasterzy i wiernych, aby w jedną z niedziel Słowo Boże postawić w centrum życia wspólnoty wiernych, co z jednej strony jest znakiem jednoczącym wierzących w Chrystusa, ale z drugiej także wezwaniem do ewangelizacji. Nie zmienia to wcale faktu, że taka uwaga poświęcona Biblii powinna mieć miejsce codziennie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski hierarcha wskazał także na zaniedbania w znajomości i w życiu Słowem Bożym wśród chrześcijan.

Dzięki Słowu Bożemu stajemy się wrażliwsi na ludzką biedę

"Dotykamy tutaj sprawy bardzo bolesnej. Zdecydowana większość chrześcijan nie zna Pisma Św. i jedyną okazją do poznania go jest słuchanie czytań w czasie niedzielnych Mszy lub przy innych tego typu okazjach. Biblia jest najbardziej rozpowszechnioną książką na świecie, ale pewnie także najbardziej zakurzoną, gdyż nie bierzemy jej do ręki – stwierdził abp Rino Fisichella. - Tym listem Papież zachęca nas, o ile to możliwe, do codziennego czytania Biblii tak, aby stała się naszą modlitwą. Pomyślmy, jak ważną rzeczą byłoby odkrycie modlitwy Psalmami, gdyż każdy z nich przywołuje to, co stanowi kondycję Ludu Bożego i życie każdego człowieka. Potem lectio divina, a więc umiejętność coraz głębszego wejścia i zobaczenia, jak Słowo Boże jest przeżywane w naszej codzienności. No i wreszcie Słowo Boże, które wyraża się naszym świadectwem. Papież nieustannie wzywa do miłosierdzia, gdyż słuchając Słowa Bożego stajemy się bardziej uważni, czujni i wrażliwsi na potrzeby braci, szczególnie tych marginalizowanych. (...) Słuchanie Słowa Bożego czyni nas wrażliwszymi na trudne i ekstremalne sytuacje życiowe, które nazywamy egzystencjalnymi peryferiami, z którymi się codziennie spotykamy."

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Rino Fisichella, List Apostolski, Słowo Boże, Niedziela Słowa Bożego, Aperuit illis