Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 08:40
nc / Paweł Pasierbek SJ

Abp Fisichella: Niedziela Słowa Bożego okazją dla duszpasterstwa

Ta niedziela to okazja, aby Słowo Boże we wszystkich wspólnotach kościelnych było głoszone w sposób szczególnie uroczysty i aby towarzyszyła mu wyjątkowa refleksja i konkretne znaki zewnętrzne, podkreślające wagę Słowa, jaką posiada ono w Kościele.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

W ten sposób ustanowienie przez Papieża III niedzieli zwykłej Niedzielą Słowa Bożego skomentował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji - abp Rino Fisichella. Przypomniał on, że decyzja Ojca Świętego jest odpowiedzią na wiele próśb płynących od duszpasterzy i wiernych, aby w jedną z niedziel Słowo Boże postawić w centrum życia wspólnoty wiernych, co z jednej strony jest znakiem jednoczącym wierzących w Chrystusa, ale z drugiej także wezwaniem do ewangelizacji. Nie zmienia to wcale faktu, że taka uwaga poświęcona Biblii powinna mieć miejsce codziennie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski hierarcha wskazał także na zaniedbania w znajomości i w życiu Słowem Bożym wśród chrześcijan.

Dzięki Słowu Bożemu stajemy się wrażliwsi na ludzką biedę

"Dotykamy tutaj sprawy bardzo bolesnej. Zdecydowana większość chrześcijan nie zna Pisma Św. i jedyną okazją do poznania go jest słuchanie czytań w czasie niedzielnych Mszy lub przy innych tego typu okazjach. Biblia jest najbardziej rozpowszechnioną książką na świecie, ale pewnie także najbardziej zakurzoną, gdyż nie bierzemy jej do ręki – stwierdził abp Rino Fisichella. - Tym listem Papież zachęca nas, o ile to możliwe, do codziennego czytania Biblii tak, aby stała się naszą modlitwą. Pomyślmy, jak ważną rzeczą byłoby odkrycie modlitwy Psalmami, gdyż każdy z nich przywołuje to, co stanowi kondycję Ludu Bożego i życie każdego człowieka. Potem lectio divina, a więc umiejętność coraz głębszego wejścia i zobaczenia, jak Słowo Boże jest przeżywane w naszej codzienności. No i wreszcie Słowo Boże, które wyraża się naszym świadectwem. Papież nieustannie wzywa do miłosierdzia, gdyż słuchając Słowa Bożego stajemy się bardziej uważni, czujni i wrażliwsi na potrzeby braci, szczególnie tych marginalizowanych. (...) Słuchanie Słowa Bożego czyni nas wrażliwszymi na trudne i ekstremalne sytuacje życiowe, które nazywamy egzystencjalnymi peryferiami, z którymi się codziennie spotykamy."

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-30 22:14:24
miniaturka

Papież Franciszek ustanowił III Niedzielę Zwykłą - Niedzielą Słowa Bożego

Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego – napisał Papież Franciszek w Liście Apostolskim w formie Motu proprio „Aperuit illis”, w którym ustanawia III Niedzielę Zwykłą Niedzielą Słowa Bożego.
2019-09-30 23:07:50
miniaturka

Jak bezpiecznie przejechać przez tunel

Dziś chcielibyśmy napisać kilka słów o tym, jak bezpiecznie przejechać samochodem przez tunel. Niby wielu wie, ale w tunelach nieraz zdarzają się wypadki. Dlatego w ramach akcji "Zawsze bezpieczny" (PZU) przeczytaj kilka słów o bezpieczeństwie w tunelach.
2019-10-01 08:32:54
miniaturka

„Wstańcie, chodźmy!” - wkrótce XIX Dzień Papieski

Kościół w Polsce przygotowuje się do XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w niedzielę, 13 października. Tegoroczne świętowanie będzie wyjątkowe, bowiem ma miejsce w roku, w którym Kościół powszechny i Kościół w Polsce zbliża się do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
2019-10-01 09:35:51
miniaturka

Premier Indii o nowej świętej: wszyscy jesteśmy z niej dumni

„Kanonizacja siostry Marii Teresy jest wyróżnieniem dla każdego Hindusa, gdyż poświęciła swe życie dla dobra wszystkich ludzi” – powiedział premier Indii Narendra Modi. Siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan zostanie ogłoszona świętą 13 października w Watykanie.
2019-10-01 09:46:27
miniaturka

Papież do misjonarzy: Kościół zawsze wychodzi do świata

„Misjonarze wyruszają w świat dlatego, że noszą w sobie Chrystusa i zamieszkuje w nich Duch Święty. Nie ma innej racji poza Chrystusem Zmartwychwstałym, żeby zdecydować się wyjechać, pozostawić najbliższych, ojczyznę, przyjaciół oraz własną kulturę”.
2019-10-01 10:16:31
miniaturka

Bruksela: Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią

W dniach 28 – 30 września z oficjalną wizytą przybył do królestwa Belgii Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W niedzielę 29 września Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Gen. Stanisława Maczka oraz spotkała się z przedstawicielami Polonii. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za „niezwykle godne” reprezentowanie Polski w Belgii oraz wręczył odznaczenia i flagi państwowe.