Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-17 14:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W sobotę, 18 września podczas obchodów jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP wręczył - ordery i odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

ODZNACZENIA PREZYDENCKIE - Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego, za działalność na rzecz środowisk polonijnych otrzymali:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Dariusz BONISŁAWSKI, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

ks. bp Wiesław LECHOWICZ, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz od 2011 roku pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz jest przewodniczącym Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą. W swojej działalności podejmuje wiele inicjatyw służących Polonii i Polakom żyjącym poza granicami naszego kraju. Regularnie odwiedza ośrodki polonijne, utrzymując stały kontakt z Polonią i współpracuje z różnymi organizacjami polonijnymi.

Szczególna jego działalność jest skierowana na młodzież polonijną, rodziny i małżeństwa żyjące na emigracji oraz ludzi starszych, szczególnie tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i jej poświęcili całe swoje życie. Jest inicjatorem min.  międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych które regularnie organizuje we współpracy z innymi organizacjami. 

"Odznaczenie przyznane mi traktuję jako dowód uznania dla pracy duszpasterskiej osób duchownych, zakonnych i świeckich wśród Polonii i przyjmuje je, jako zaproszenie do zaangażowania, licząc na dalsza współpracę" - powiedział bp Wiesław Lechowicz .

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Tomasz GŁOWIŃSKI

Anna KIETLIŃSKA

Tomasz RÓŻNIAK

Władysław STRUTYŃSKI


BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Krzysztof ŁACHMAŃSKI

Elżbieta STELMACHOWSKA


RELACJA Z UROCZYSTOŚCI


Minister Adam Kwiatkowski odczytał także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

Do uczestników jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Uczestnicy i Organizatorzy jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku


Szanowni Państwo!

Mało jest w świecie narodów, które za sprawą trudnej historii doświadczyły równie dramatycznych losów jak Polacy. Pokolenia naszych rodaków musiały nieraz szukać wolności i chleba na obczyźnie. Najazdy, wojny, rozbiory i wynikające z nich zmiany granic Rzeczypospolitej spowodowały, że wielu rodaków stało się obywatelami innych państw. W efekcie kilkanaście milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami Polski, w wielu krajach na różnych kontynentach. Jest ogromnie istotne, aby nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata duma z polskości była pielęgnowana, a więzi mające źródło w poczuciu tożsamości narodowej były umacniane. Ogromne zasługi w integrowaniu wielkiej polskiej rodziny na całym globie ma Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które właśnie obchodzi piękny jubileusz 30-lecia swej działalności.

Składam z tej okazji serdeczne gratulacje wszystkim działaczom Stowarzyszenia, zaangażowanym w rozwijanie współpracy z rodakami rozsianymi po świecie. Ma rangę symbolu, że „Wspólnota Polska” jest niemal rówieśnikiem niepodległej Rzeczypospolitej, która odzyskała wolność po zwycięstwie nad komunizmem. Symboliczną wymowę ma także fakt, że inicjatorem i pierwszym Prezesem Stowarzyszenia był wybitny działacz opozycji demokratycznej śp. Profesor Andrzej Stelmachowski. Świadczy to, jak ogromną wagę przywiązuje wolna Polska do umacniania łączności ze wszystkimi naszymi rodakami za granicą. Cieszę się, że już po raz kolejny przyznana została prestiżowa Nagroda im. Profesora Andrzeja Stelmachowskiego za istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej Polaków na całym świecie i serdecznie gratuluję jej laureatowi.

Szczególną uroczystość stanowi dzisiejsze nadanie Światowemu Centrum Polonii w Pułtusku imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Wybór tej wspaniałej postaci – wielkiego artysty, który rozsławił Polskę w świecie, wybitnego polityka, jednego z ojców założycieli naszej odrodzonej przed stu laty niepodległości oraz znakomitego społecznika, który walnie zasłużył się dla pogłębiania więzi z Polonią – dowodzi, że pragną Państwo nawiązywać do najchlubniejszych tradycji naszej historii i rozwijać to piękne dziedzictwo w realiach świata XXI wieku.

Jestem pełen uznania dla trzydziestoletnich dokonań Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W strukturach tej organizacji znalazło się wiele wybitnych osobistości, które przyczyniły się do zwycięstwa wolności w Polsce oraz zbudowania podwalin demokratycznej, nowoczesnej Rzeczypospolitej. Stworzyli Państwo potężną sieć współpracy z ponad pięciuset podmiotami w 54 krajach, reprezentującymi Polaków na Wschodzie i światową Polonię.

Historyczną Państwa zasługą pozostaje zorganizowanie w 1990 roku Konferencji „Kraj – Emigracja” pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, która po raz pierwszy po wojnie stała się miejscem spotkania Polaków ze Wschodu i Zachodu, a potem I Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy oraz I Światowego Zjazdu Kombatantów, bohaterów walk „za naszą i waszą wolność”. Podjęli Państwo także wiele innych znakomitych inicjatyw, służących integracji polskich społeczności oraz umożliwiających im pielęgnowanie polskiej mowy, kultury, tradycji i obyczaju. Udzielają Państwo znaczącej pomocy materialnej, prawnej oraz skutecznie zabiegają o wsparcie polityczne dla mniejszości polskich, znajdujących się w trudnych sytuacjach. Ogromna wdzięczność należna jest „Wspólnocie Polskiej” za kultywowanie dziedzictwa kulturowego, stworzonego przez Polaków poza granicami kraju.

Raz jeszcze gratuluję Państwu doniosłego jubileuszu. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za Państwa dorobek, który jest wielkim dobrem całej polskiej rodziny, żyjącej w tak wielu miejscach świata. Składam najlepsze gratulacje wszystkim dziś odznaczonym, którzy nie szczędzili sił dla umacniania więzi naszej polskiej wspólnoty. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Za: https://www.prezydent.pl/aktualnosci


OBCHODY 30-LECIA STOWARZYSZENIA

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

18 WRZEŚNIA 2021 - DOM POLONII W PUŁTUSKU

11.00 Uroczyste otwarcie – Dziedziniec Zamkowy

Przecięcie wstęgi i nadanie Światowemu Centrum Polonii w Pułtusku imienia Ignacego Jana Paderewskiego

11.30 Turniej Husarii „O pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” – Polana na Podzamczu

17.30 Rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem - Plaża Miejska

1830 Koncert Jubileuszowy 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Halina Mlynkova z zespołem w amfiteatrze im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku


19 WRZEŚNIA 2021

11.15 Wymarsz husarii do Bazyliki

12.00 Msza św. w Bazylice w Pułtusku w intencji Polonii i Polaków poza granicami kraju oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

13.00 Przejazd orszaku na Zamek

13.30 Piknik Husarii

15.00 Wielki Finał Husarii

Czytaj całość..Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-09-17 13:56:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Władza rodzicielska, choć bardzo szeroka, a w pierwszych latach życia niemal absolutna, nie jest władzą właściciela nad własnością. Człowiek jest dzieckiem Boga i od Boga otrzymuje misję do spełnienia, którą może przyjąć tylko dobrowolnie. Wychowanie powinno być zawsze wychowaniem do wolności.
2021-09-17 14:29:29
miniaturka

Szkocja: 79. Polonijna Pielgrzymka do Carfin

W niedzielę, 19 września do szkockiego sanktuarium maryjnego w Carfin przybyła doroczna polska pielgrzymka. Każdego roku, od dziesięcioleci Polacy mieszkający w Szkocji pielgrzymują do Carfin (niedaleko Glasgow), aby razem modlić się i zawierzać Matce Bożej wszystkie swoje intencje.
2021-09-17 14:30:54
miniaturka

Wojewoda łódzki unieważni uchwałę o zakazie dla antyaborcyjnych furgonetek

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zapowiedział w piątek stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miejskiej w Łodzi dot. zakazu poruszania się po ulicach miasta pojazdów opatrzonymi „drastycznymi i nieprzyzwoitymi” treściami. Chodzi m.in o furgonetki propagujące treści antyaborcyjne.
2021-09-17 15:28:12
miniaturka

Witamina D dobra także na COVID-19. Może chronić przed ciężkim przebiegiem

Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Jest ona przy tym istotna z punktu widzenia wielu funkcji organizmu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba – suplementację.
2021-09-17 15:36:31
miniaturka

Prawodawcy z Wisconsin znów wprowadzają przepisy chroniące osoby, które przeżyły aborcję

Prawodawcy z Wisconsin w USA przywrócili przepisy, które chronią wszystkie dzieci, które przeżyją aborcję. Senator Roger Roth, ostrożnie wskazał, że ustawa nie reguluje aborcji, a jedynie chroni dzieci, które przeżyły nieudane próby.
2021-09-17 15:37:07
miniaturka

Szczepienie na COVID-19 co roku? Ekspert: to prawdopodobne

Jest prawdopodobne, że szczepionki przeciw COVID-19 będziemy brać co roku. Uważam, że te szczepienia staną się czymś normalnym. Tak jak dziś zabezpieczenia przeciwko grypie – mówi w rozmowie z PAP prof. Sylwia Kołtan, krajowy konsultant ds. immunologii klinicznej.