Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-17 14:05
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Szkocja: 79. Polonijna Pielgrzymka do Carfin

W niedzielę, 19 września do szkockiego sanktuarium maryjnego w Carfin przybyła doroczna polska pielgrzymka. Każdego roku, od dziesięcioleci Polacy mieszkający w Szkocji pielgrzymują do Carfin (niedaleko Glasgow), aby razem modlić się i zawierzać Matce Bożej wszystkie swoje intencje.

Carfin jest repliką Groty z Lourdes.

Słowo Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej skierowane do Pielgrzymów

Drodzy Bracia i Siostry, Pielgrzymi do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Carfin!

Czcigodni Bracia Kapłani z Ks. Leszkiem na czele!

Korzystam z okazji, jaką jest 79. Pielgrzymka Polaków do sanktuarium maryjnego Carfin, by serdecznie Was pozdrowić i zapewnić o modlitewnej pamięci. Serdecznie dziękuję organizatorom Pielgrzymki za podjęcie się tego trudu.

Tegoroczna pielgrzymka przypada dokładnie tydzień po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i M. Elżbiety Róży Czackiej. W liście pasterskim, napisanym z tej okazji, biskupi polscy zwrócili uwagę, że tych dwoje łączyła świętość. Pragnę Wam życzyć, Kochani Pielgrzymi, by doświadczenie wspólnoty wiary i modlitwy, przeżywane podczas Waszego pielgrzymowania przyczyniło się do wzrostu Waszego pragnienia życia w świętości, czyli w miłości do Boga i drugiego człowieka.

Do życia w świętości można też sprowadzić orędzie Maryi przekazane nam za pośrednictwem św. Bernadetty z Lourdes. Tej młodej dziewczynie Maryja kazała między innymi napić się wody ze skały, co miało być znakiem autentyczności jej wizji.

Co dla nas dzisiaj jest życiodajną wodą płynącą ze skały, jaką jest Chrystus? Słowo Boże i sakramenty święte, zwłaszcza Eucharystia oraz sakrament pokuty i pojednania. 

Przyjmijcie zatem orędzie Pięknej Pani z Lourdes jako skierowane do Was osobiście i jako zachętę do nawiązywania coraz bliższych relacji z Jezusem obecnym w słowie Bożym i sakramentach świętych. To sprawi, że postępować będziecie na drogach świętości, wzorem naszych co dopiero ogłoszonych błogosławionych. 

Łączę się z Wami duchowo, polecając Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi oraz błogosławionych Stefana i Elżbiety Róży wszystkie Wasze modlitewne intencje.

Niech hojne Boże błogosławieństwo spłynie na Was i Waszych bliskich!


Bp Wiesław Lechowicz

 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej


Sanktuarium maryjne w Carfin

Po raz pierwszy Polacy przybyli do tego miejsca, jeszcze w wojskowych mundurach w roku 1940 wraz ze swoim biskupem polowym Józefem Gawliną. I tak trwa to pielgrzymowanie po dziś dzień od tamtego czasu. Na te pielgrzymki przybywał ks. Kardynał Władysław Rubin. W roku 1963 poświęcił piękną polską kapliczkę według projektu Tadeusza Zielińskiego, który wyrzeźbił sławny wizerunek Matki Boskiej Kozielskiej. Również wiele razy przyjeżdżał na doroczną pielgrzymkę ks. Arcybiskup Szczepan Wesoły. Tuż obok kapliczki Szkoci umieścili pomnik św. Jana Pawła II, aby w ten sposób upamiętnić jego pielgrzymkę do Szkocji w roku 1982.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-09-17 13:12:53
miniaturka

Powrót święta dobrych książek! 26. Targi Wydawców Katolickich

Po ponad rocznej przerwie, wywołanej pandemią COVID-19, Targi Wydawców Katolickich wracają do Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. To już 26. edycja najważniejszego wydarzenia wystawienniczego o charakterze ogólnopolskim, dedykowanego publikacjom o tematyce religijnej.
2021-09-17 13:35:03
miniaturka

10 cytatów św. Hildegardy, które pobudzają do refleksji nad życiem w świetle

17 września wspominamy św. Hildegardę z Bingen, doktora Kościoła. Była mistyczką, teologiem, pisarką, muzykiem, botanikiem, zielarką... Zostawiła wiele życiowych wskazówek, zarówno co do dbania o duszę, jak i o ciało. Oto kilka wybranych cytatów tej świętej, które pobudzają do refleksji nad życiem.
2021-09-17 13:56:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Władza rodzicielska, choć bardzo szeroka, a w pierwszych latach życia niemal absolutna, nie jest władzą właściciela nad własnością. Człowiek jest dzieckiem Boga i od Boga otrzymuje misję do spełnienia, którą może przyjąć tylko dobrowolnie. Wychowanie powinno być zawsze wychowaniem do wolności.
2021-09-17 14:30:54
miniaturka

Wojewoda łódzki unieważni uchwałę o zakazie dla antyaborcyjnych furgonetek

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zapowiedział w piątek stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miejskiej w Łodzi dot. zakazu poruszania się po ulicach miasta pojazdów opatrzonymi „drastycznymi i nieprzyzwoitymi” treściami. Chodzi m.in o furgonetki propagujące treści antyaborcyjne.
2021-09-17 15:06:08
miniaturka

Bp Wiesław Lechowicz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W sobotę, 18 września podczas obchodów jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP wręczył - ordery i odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.
2021-09-17 15:28:12
miniaturka

Witamina D dobra także na COVID-19. Może chronić przed ciężkim przebiegiem

Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Jest ona przy tym istotna z punktu widzenia wielu funkcji organizmu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba – suplementację.