Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-17 14:29
mk / PAP

Wojewoda łódzki unieważni uchwałę o zakazie dla antyaborcyjnych furgonetek

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zapowiedział w piątek stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miejskiej w Łodzi dot. zakazu poruszania się po ulicach miasta pojazdów opatrzonymi „drastycznymi i nieprzyzwoitymi” treściami. Chodzi m.in o furgonetki propagujące treści antyaborcyjne.

Autor/źródło: PAP

Jak podkreślił na piątkowej konferencji prasowej wojewoda łódzki, w jego opinii przyjęta w środę przez Radę Miejską w Łodzi uchwała zwiera nieostre uregulowania przepisów porządkowych, ogranicza prawa zapisane w Konstytucji RP i narusza zasady państwa prawa.

Podczas środowej sesji łódzkiej rady miasta radni większością głosów rządzącej w Łodzi Koalicji Obywatelskiej i Łódzkiej Lewicy oraz przy sprzeciwie klubu radnych PiS przyjęli uchwałę ws. wprowadzenia przepisów porządkowych zakazujących poruszania się po ulicach Łodzi pojazdów opatrzonych treściami „drastycznymi i nieprzyzwoitymi”. Chodzi m.in. o antyaborcyjne furgonetki działaczy pro-life czy też te dotyczące mniejszości seksualnych.

Wojewoda Bocheński zapowiadając w piątek stwierdzenie nieważności dokumentu zwrócił uwagę m.in. na nieostre przepisy dotyczące tego, jakiego rodzaju pojazdy mają zakaz wjazdu do miasta. Jak tłumaczył, te kompetencje zostały przekazane do prezydent miasta Łodzi, który za każdym razem powinien podjąć decyzję, kto jest objęty tego typu zakazem.

Wskazał, że jest to ograniczenie i naruszenie trzech podstawowych praw zapisanych w Konstytucji RP: wolności słowa, bo – jak tłumaczył - żaden organ administracyjny nie ma prawa decydować o tym, kto i co będzie mówił w debacie publicznej i czy jest to nieprzyzwoite lub drastyczne; prawa własności, bo każdy właściciel pojazdu może w granicach prawa ustawowego i konstytucyjnego robić ze swoją własnością to, czego chce; swobody wyrażania poglądów oraz przemieszania się, co może ograniczać jedynie stan wyjątkowy, klęski żywiołowej bądź wojenny.

Bocheński zaznaczył, że w żadnym akcie prawnym nie ma też definicji pojęć „drastyczne” i „nieprzyzwoite”. Jak mówił, dla każdego oznacza to co innego, co prowadzi z kolei do dużej arbitralności. Jako przykład pokazał m.in. samochody oklejone kadrem z filmu „Rambo”, zdjęciem z czasów wojny wietnamskiej, obrazami Beksińskiego i innych malarzy oraz dziur w łódzkich ulicach, które w opinii wojewody również można uznać za drastyczne i nieprzyzwoite.

Podkreślił też, że rada miejska nie ma prawa wprowadzać tego typu regulacji.

„Zapowiadam, że póki jestem wojewodą, ta uchwała nie będzie ograniczała wolności słowa na terenie miasta Łodzi. Żaden samorząd, który przyjmie podobną uchwałę, nie spotka się z aprobatą nadzoru prawnego. Zostanie stwierdzona jej nieważność. Nie ma możliwości, żeby ona obowiązywała” – oświadczył Bocheński.

Dodał, że oczekuje na przesłanie dokumentu przez Radę Miejską w Łodzi i zapewnił, że podczas analizy jego zapisów w postępowaniu nadzorczym dochowa wszystkich ciążących na nim w takiej sytuacji obowiązków prawnych. „Wszelkie proceduralne kwestie zostaną rozpatrzone w trybie pilnym, bo ta uchwała w sposób rażący narusza nie tylko kulturę polityczną, ale i stan prawny w Polsce i naszym województwie” – przekonywał.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski zadeklarował w piątek, że w przypadku stwierdzenia nieważności uchwały przez wojewodę sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. „Uważam, i to jest moje przekonanie po konsultacjach z prawnikami, że ta uchwała odpowiada wszelkim standardom prawodawstwa w Polsce i nie ma żadnych podstaw prawnych do jej unieważnienia” – tłumaczył Gołaszewski, który był jednym z projektodawców dokumentu.

Podobną uchwałę w lipcu przyjęła Rada miasta stołecznego Warszawy, ale wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził w całości jej nieważność. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wskazano na brak podstaw prawnych, które uzasadniałyby wydanie przepisów porządkowych w zakresie wynikającym z uchwały. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-17 13:35:03
miniaturka

10 cytatów św. Hildegardy, które pobudzają do refleksji nad życiem w świetle

17 września wspominamy św. Hildegardę z Bingen, doktora Kościoła. Była mistyczką, teologiem, pisarką, muzykiem, botanikiem, zielarką... Zostawiła wiele życiowych wskazówek, zarówno co do dbania o duszę, jak i o ciało. Oto kilka wybranych cytatów tej świętej, które pobudzają do refleksji nad życiem.
2021-09-17 13:56:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Władza rodzicielska, choć bardzo szeroka, a w pierwszych latach życia niemal absolutna, nie jest władzą właściciela nad własnością. Człowiek jest dzieckiem Boga i od Boga otrzymuje misję do spełnienia, którą może przyjąć tylko dobrowolnie. Wychowanie powinno być zawsze wychowaniem do wolności.
2021-09-17 14:29:29
miniaturka

Szkocja: 79. Polonijna Pielgrzymka do Carfin

W niedzielę, 19 września do szkockiego sanktuarium maryjnego w Carfin przybyła doroczna polska pielgrzymka. Każdego roku, od dziesięcioleci Polacy mieszkający w Szkocji pielgrzymują do Carfin (niedaleko Glasgow), aby razem modlić się i zawierzać Matce Bożej wszystkie swoje intencje.
2021-09-17 15:06:08
miniaturka

Bp Wiesław Lechowicz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W sobotę, 18 września podczas obchodów jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP wręczył - ordery i odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.
2021-09-17 15:28:12
miniaturka

Witamina D dobra także na COVID-19. Może chronić przed ciężkim przebiegiem

Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Jest ona przy tym istotna z punktu widzenia wielu funkcji organizmu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba – suplementację.
2021-09-17 15:36:31
miniaturka

Prawodawcy z Wisconsin znów wprowadzają przepisy chroniące osoby, które przeżyły aborcję

Prawodawcy z Wisconsin w USA przywrócili przepisy, które chronią wszystkie dzieci, które przeżyją aborcję. Senator Roger Roth, ostrożnie wskazał, że ustawa nie reguluje aborcji, a jedynie chroni dzieci, które przeżyły nieudane próby.