Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-22 09:20
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Piotr Turzyński na obchodach 75-lecia parafii w Manchester

20 listopada bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej uczestniczył w obchodach 75-lecia polonijnej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Parafia ta jest jedną z najstarszych na świecie poświęconą Bożemu Miłosierdziu. Założył ją w 1947 r. pochodzący z ziemi lwowskiej ks. Jan Bas. „Był on jednym z prekursorów kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Przesłanie być może dotarło do niego za pośrednictwem Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, ludzi, którzy znali przesłanie św. s. Faustyny oraz nauczanie bł. ks. Sopoćki”.

Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Południowym, gdzie złożono kwiaty na grobie ks. Jana Basa, pierwszych proboszczów miejscowej polskiej parafii oraz przy Pomniku Katyńskim. Bp Piotr Turzyński przewodniczył tam modlitwie za zmarłych kapłanów, parafian i za ofiary zbrodni katyńskiej.

Mszy św. rocznicowej przewodniczył ordynariusz diecezji Salford bp John Arnold. Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński. Delegat KEP nawiązał w niej do obchodzonej tego dnia uroczystości Chrystusa Króla. „Pragnienie, żeby Chrystus królował w sercach, towarzyszyło ks. Basowi, gdy tworzył wspólnotę parafialną i razem z parafianami starał się o Kościół, który do dziś żyje” – mówił bp Turzyński.

Ks. prałat Jan Bas był założycielem, fundatorem, budowniczym i pierwszym proboszczem polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze. Zanim trafił do Wielkiej Brytanii, w czasie II Wojny Światowej pracował jako wikariusz w Tarnopolu. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Jako kapelan przeszedł cały szlak z Armią Andersa. Po wojnie, w 1947 r. osiadł w Manchesterze, gdzie założył wspólnotę parafialną, którą poświęcił Bożemu Miłosierdziu.

W uroczystościach w Manchesterze wzięli udział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek, konsulowie oraz przedstawiciele lokalnych władz. Po Mszy św. bp John Arnold poświęcił odnowioną salę parafialną po czym odbył się koncert polonijnego zespołu „Amen-Adoramus”.

Bp Turzyński odwiedził również działającą przy parafii Polską Szkołę Sobotnią im. św. Stanisława Kostki, w której uczy się 300 polonijnych dzieci.

„Wspólnoty oprócz kościołów potrzebują miejsc przeznaczonych na spotkania, bycie razem, dzielenie się doświadczeniem, umocnienie tożsamości polskiej i katolickiej” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który odwiedził też Polską Parafię w Sheffield, gdzie trwa remont nowego ośrodka parafialnego i pierwszego w 73-letniej historii kościoła.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 1853 r. Obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem.

Czytaj także: 


75 LAT KULTU BOZEGO MIŁOSIERDZIA W MANCHESTERZE

„Polacy z Manchesterem związani są już długą tradycją. Parafia jest nieustannie żywa. Ciągle coś się tu dzieje” – powiedziała dla Family News Service s. Teresa, która od roku pracuje w polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, obchodzącej 75-lecie swojego istnienia. Głównym uroczystościom 20 listopada przewodniczyli bp John Arnold, ordynariusz miejsca, i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

Początki parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, prawdopodobnie pierwszej na świecie noszącej to wezwanie, sięgają czasów ks. Jana Basa, pochodzącego z ziemi lwowskiej, kapelana Armii Andersa, pierwszego proboszcza tej wspólnoty parafialnej.

Będąc jeszcze na zesłaniu w Syberii postanowił, że jeżeli uda mu się z niej wydostać, zbuduje kościół na cześć Bożego Miłosierdzia. „Ks. Jan Bas w Manchesterze zrealizował swój cel –postawił wszystko, żeby zbudować kościół. Jeździł od ludzi do ludzi rowerem, zbierał pieniądze.

W ciągu 12 lat uzbierał pieniądze i kupił od walijskich metodystów za 8 tys. funtów budynek tego kościoła. Potem został przerobiony na świątynię katolicką i w 1959 r. konsekrowany” – powiedział ks. Karol M. Rogasik SChr, obecny proboszcz parafii, gdzie posługują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

W parafii od 1986 r. pracują też siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W tym roku z racji jubileuszu w parafii odbyło się wiele okolicznościowych wydarzeń. „Jest to dla nas wielki zaszczyt, że możemy razem z tą wspólnotą przeżywać ten wielki jubileusz” – podkreśliła s. Ewelina, jedna z sióstr pracujących w parafii.

Parafia na co dzień oferuje różnorodne wydarzenia i możliwości dla parafian. „Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, od najmniejszego członka naszej wspólnoty do tego najstarszego, ponieważ w parafii działa wiele wspólnot, zaczynając od Domowego Kościoła, idąc dalej poprzez Żywy Różaniec; odbywają się także spotkania cotygodniowe dla seniorów. A dla najmłodszych dzieci w co drugą niedzielę nasza pani Agnieszka przygotowuje specjalne katechezy pod tytułem +Skarby w niebie+” – poinformowała s. Ewelina. „Od czasu do czasu organizowane są różne uroczystości, żebyśmy wraz z wszystkimi parafianami mogli uczcić czy to mikołajki, czy Wszystkich Świętych, czy cieszyć się ostatnimi dniami karnawału albo wraz z maluchami przeżywać radość z Dnia Dziecka” – dodała s. Teresa.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada w parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze bp Piotr Turzyński wraz z parafianami i gośćmi udał się na Cmentarz Południowy, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Jana Basa oraz innych kapłanów i parafian. O godz. 12:00 w kościele parafialnym była sprawowana rocznicowa msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Salford bp Johna Arnolda. Bp Piotr Turzyński wygłosił okolicznościowe kazanie.

W uroczystościach w Manchesterze wzięli udział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek, konsulowie oraz przedstawiciele lokalnych władz. Po Mszy św. bp John Arnold poświęcił odnowioną salę parafialną po czym odbył się koncert polonijnego zespołu „Amen-Adoramus”.

Biskup Turzyński odwiedził również działającą przy parafii Polską Szkołę Sobotnią im. św. Stanisława Kostki, w której uczy się 300 polonijnych dzieci. „Wspólnoty oprócz kościołów potrzebują miejsc przeznaczonych na spotkania, bycie razem, dzielenie się i umocnienie tożsamości polskiej i katolickiej” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Polskiej Parafii w Sheffield, gdzie trwa remont nowego ośrodka parafialnego i pierwszego w 73-letniej historii kościoła.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 1853 r. Obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem.

Family News Service

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-11-18 10:44:28
miniaturka

Rada Stała KEP: Jan Paweł II uruchomił proces oczyszczania Kościoła

Wobec pytań o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu, Rada Stała KEP wydała „Stanowisko”, w którym zaznacza, że to Jan Paweł II „rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze”, a analizy działania Papieża powinny „uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył”.
2022-11-22 08:35:10
miniaturka

Biuletyn Anamnesis

ukazał się kolejny numer (111.) biuletynu Anamnesis
2022-11-22 08:41:50
miniaturka

Podziękowania w dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii

W przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP i delegat KEP ds. muzyki kościelnej podziękował i złożył życzenia wszystkim osobom związanym z muzyką kościelną.
2022-11-23 10:26:47
miniaturka

Obradowała Rada przy Delegacie KEP

Nowelizacja wytycznych Episkopatu dotyczących przypadków wykorzystania seksualnego i nowe kompetencje Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich – to główne zagadnienia podjęte na spotkaniu Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-11-23 11:29:34
miniaturka

Konkurs „Kocham Polskę”. Weź udział! Napisz list!

Jeśli mieszkasz poza granicami Polski, masz polskie pochodzenie, studiujesz w Polsce, masz między 15 a 35 lat i duszę humanisty to ten konkurs jest dla Ciebie! Polega on na napisaniu listu, którego motywem przewodnim będzie troska o Ojczyznę. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 11 grudnia br. pod adresem redakcjaekomaika@gmail.com Szczegóły konkursu i kartę zgłoszeń znajdziecie poniżej. Powodzenia!
2022-11-24 13:06:23
miniaturka

Nowe wydanie księgi liturgicznej

Nakładem Księgarni św. Jacka w Katowicach ukazało się nowe wydanie księgi liturgicznej Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne