Strona główna
opoka.org.pl
2022-11-22 08:35
KKBiDS

Biuletyn Anamnesis

ukazał się kolejny numer (111.) biuletynu Anamnesis

OD REDAKCJI

Eucharystia pokarmem prawdy

Z pełną świadomością bycia posłanymi w pokoju Chrystusa, nie wolno pomijać uwarunkowań obecnych we współczesnym świecie. Proces globalizacji sprawia, iż zauważa się coraz większą różnicę pomiędzy ludźmi bogatymi i ubogimi. W obliczu licznych zachowań będących tego potwierdzeniem, należy wciąż przywoływać prawdę o braterstwie i równości wszystkich ludzi, mających takie samo prawo do bycia szczęśliwymi. Pan Jezus obecny w znakach eucharystycznych, daje nam siebie jako Pokarm na drogę poszukiwania i trwania w odwiecznej prawdzie. W momencie zjednoczenia się z Chrystusem na drodze sakramentalnej Komunii, człowiek zyskuje siłę i odwagę, by podjąć działania mające na celu budowanie cywilizacji miłości. Uczestnictwo w misterium Paschy Chrystusa ma nas przynaglać do demaskowania wszelkich sytuacji, które z powodu braku pożywienia, niesprawiedliwości i wyzysku, są niegodne człowieka (por. Benedykt XVI, Adhortacja apostolska Sacramentum Caritatis, n. 90). W takim duchu oddajemy do rąk Czytelników kolejny numer biuletynu Anamnesis.

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się teksty stanowiące nauczanie papieża Franciszka. Są to cztery homilie (trzy z nich wygłoszone w Rzymie, a jedna w czasie wizyty apostolskiej w Kanadzie) oraz jedna katecheza wygłoszona w czasie środowej audiencji generalnej.

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera dwa dokumenty Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pierwszy wyjaśnia zasady odnośnie do wymieniania imienia biskupa w kanonie Mszy Świętej. Zaś drugi jest dekretem zatwierdzającym błogosławioną Anielę Salawę patronką gminy Siepraw (archidiecezja krakowska).

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zawiera dwa Listy pasterskie: bpa Jacka Jezierskiego (diecezja elbląska) oraz bpa Jerzego Mazura SVD (diecezja ełcka). Zagadnienia liturgiczne stały się także treścią przepowiadania homiletycznego biskupów diecezjalnych: abp Stanisław Gądecki (archidiecezja poznańska), abp Wojciech Polak (archidiecezja gnieźnieńska), abp Tadeusz Wojda SAC (archidiecezja gdańska) oraz bp Tadeusz Lityński (diecezja zielonogórsko-gorzowska). Natomiast metropolita wrocławski abp Józef Kupny stosownym dekretem ustanowił sanktuarium św. Rity z Cascii w kościele filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnym.

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera ciekawy artykuł Kościół celebruje liturgię w Kościele. Tekst opracowania, będący autorstwem ks. prof. dra hab. Czesława Krakowiaka, stanowi preludium do zbliżającego się nowego roku liturgicznego, który będzie w Polsce przeżywać pod hasłem Wierzę w Kościół Chrystusowy.

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znajduje się ciekawa wypowiedź prefekta Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na temat Eucharystii. Szczególną uwagę zwraca na konieczność zachowania poprawności w podejmowanych debatach na temat Najświętszego Sakramentu. W tym dziale znajdziemy również Instrukcję określającą zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej. Czytelnik ma okazję zapoznać się także z tekstem zaproszenia na tegoroczną ogólnopolską pielgrzymkę muzyków kościelnych na Jasną Górę (12 listopada 2022 r.)

Dział INFORMACJE zawiera cenne wypowiedzi na temat liturgii (papież Franciszek, prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów). Z Kościoła poza granicami naszego kraju dowiadujemy się o przyznaniu tegorocznej Nagrody im. ks. prof. Balthasara Fischera, a także o przebiegu kolejnego Tygodnia Liturgicznego we Włoszech.

Na terenie Kościoła w Polsce odbyły się istotne wydarzenia liturgiczne, czego dowodem są sprawozdania (ogólnopolska pielgrzymka służby liturgicznej, zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, sympozjum naukowe liturgistów polskich). W trzech polskich Kościołach partykularnych odbyły się obrzędy konsekracji dziewic (diecezja bielsko-żywiecka, diecezja ełcka, diecezja toruńska). Natomiast archidiecezja gnieźnieńska ma możliwość korzystania z posługi nowych szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej.

Ciekawą sprawę stanowi wypowiedź biskupa H. Łonczyny w czasie Synodzie Biskupów Greckokatolickich, jaki odbył się w Przemyślu. Zapowiedziane zostały zmiany językowe w tekstach liturgicznych.

Dział informacyjny został zwieńczony ukazaniem nowych publikacji z zakresu liturgiki oraz duszpasterstwa liturgicznego. Biskupowi Stefanowi Cichemu (senior diecezji legnickiej) dziękuję za pomoc w gromadzeniu materiałów.

Bp Piotr Greger
Bielsko-Biała, dnia 14 września 2022 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-11-17 12:41:20
miniaturka

Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 10–12 listopada 2022 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.
2022-11-18 10:15:33
miniaturka

Wizyta bp. Turzyńskiego w Niemczech obudziła nowy entuzjazm wśród Polonii

Spotkania w Sekretariacie Episkopatu Niemiec oraz z polskimi kapłanami i świeckimi to główne punkty pierwszej wizyty wśród Polonii niemieckiej bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Mówiliśmy o aktualnych wyzwaniach Polonii w Niemczech, ale także dotknęliśmy ważnych problemów Kościoła powszechnego. 2-13 listopada to był bardzo intensywny, ale i owocny czas” – powiedział bp Turzyński, który już w najbliższy weekend udaje się do Manchesteru na obchody 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego.
2022-11-18 10:44:28
miniaturka

Rada Stała KEP: Jan Paweł II uruchomił proces oczyszczania Kościoła

Wobec pytań o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu, Rada Stała KEP wydała „Stanowisko”, w którym zaznacza, że to Jan Paweł II „rozpoczął jakże ważny i kontynuowany do dziś proces oczyszczenia Kościoła w tej sferze”, a analizy działania Papieża powinny „uwzględniać kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, a także uwarunkowania, w jakich on żył”.
2022-11-22 08:41:50
miniaturka

Podziękowania w dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii

W przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP i delegat KEP ds. muzyki kościelnej podziękował i złożył życzenia wszystkim osobom związanym z muzyką kościelną.
2022-11-22 09:25:12
miniaturka

Bp Piotr Turzyński na obchodach 75-lecia parafii w Manchester

20 listopada bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej uczestniczył w obchodach 75-lecia polonijnej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Parafia ta jest jedną z najstarszych na świecie poświęconą Bożemu Miłosierdziu. Założył ją w 1947 r. pochodzący z ziemi lwowskiej ks. Jan Bas. „Był on jednym z prekursorów kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Przesłanie być może dotarło do niego za pośrednictwem Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, ludzi, którzy znali przesłanie św. s. Faustyny oraz nauczanie bł. ks. Sopoćki”.
2022-11-23 10:26:47
miniaturka

Obradowała Rada przy Delegacie KEP

Nowelizacja wytycznych Episkopatu dotyczących przypadków wykorzystania seksualnego i nowe kompetencje Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich – to główne zagadnienia podjęte na spotkaniu Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.