Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-28 22:16
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: troska o kościół to świadectwo miłości do Pana Boga

- Troska o świątynię to świadectwo waszej miłości do Pana Boga i Kościoła, mimo że teraz jest tyle ataków z różnych stron na kapłanów i Kościół - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski poświęcił odnowioną drewnianą świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup kaliski zaznaczył, że dzisiaj Kościół wspomina św. Wacława z Czech, męczennika. – Św. Wacław oddał życie za Kościół, służył ubogim, był autentycznym świadkiem Chrystusa w X wieku – wskazał kaznodzieja. 

Podkreślał, że najważniejszą drogą prowadzącą do Boga jest drugi człowiek. – Kto nie szanuje bliźniego nie kocha Boga. Każdy człowiek ma sobie iskrę nieśmiertelności, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Każdemu człowiekowi należny jest szacunek i staruszkowi z laską i dziecku w wózku. Tak trzeba iść przez życie, aby nikt przez ciebie nie płakał – powiedział celebrans.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania prosił, aby nie opuszczali niedzielnej Mszy św., przystępowali do sakramentów świętych i sięgali po katolicką prasę.

Biskup dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę. – Troska o kościół to jest świadectwo o waszej miłości do Pana Boga i Kościoła, mimo że teraz jest tyle ataków z różnych stron. Za to piękne świadectwo bardzo serdecznie dziękuję – mówił bp Janiak.

Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Kazimierza Madziałę Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa.

Pierwsza wzmianka źródłowa o Rychnowie pochodzi z dokumentu wydanego w 1338 r., w którym wymieniony jest Świętosław z Rychnowa, a pierwszą świątynię pw. Wszystkich Świętych zbudowano przed 1433 r. W tym czasie erygowano parafię. W 1755 r. kościół zawalił się podczas silnej wichury.

W 1782 r. Jakub i Teodora Skowrońscy ufundowali we wsi nowy kościół. Wzniesiono go z drewna modrzewiowego, a jego konsekracji pod dawnym wezwaniem dokonał ks. Józef Gembart, kanonik gnieźnieński i oficjał kaliski.

W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia z drewnianą, barokową sukienką. Datowany on jest na 2. połowę XVII w. i przedstawia Madonnę w typie tzw. Matki Bożej Śnieżnej.

Od 2013 r. proboszczem parafii jest ks. Przemysław Krzywański. Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-28 18:50:13
miniaturka

Azjatycki Kongres Bożego Miłosierdzia

W Malezji zakończył się IV Azjatycki Kongres Bożego Miłosierdzia. Wzięło w nim udział ponad 2 tys. uczestników nie tylko z Azji, ale i najdalszych zakątków całego świata.
2018-09-28 19:08:45
miniaturka

Chile: Fernando Karadima usunięty ze stanu duchownego

Papież Franciszek podpisał w czwartek dekret usuwający ze stanu duchownego Fernando Karadimę Farina, księdza z diecezji Santiago w Chile.
2018-09-28 21:54:54
miniaturka

Bp Janiak odmówił z wiernymi Koronkę do Miłosierdzia Bożego

Mieszkańcy na ulicach miast i wiosek diecezji kaliskiej modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Bp Edward Janiak modlił się z wiernymi przy figurze Jezusa Miłosiernego w sąsiedztwie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
2018-09-29 07:05:12
miniaturka

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia w mikstackiej parafii

Piękny duchowo był dzień 28 września w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Przepełniony modlitwą i czuwaniem przy Jezusie oraz wołaniem ku niebu: Jezu miej miłosierdzie dla nas i świata całego.
2018-09-29 10:43:56
miniaturka

Post i modlitwa w intencji Synodu Biskupów

W dniach od 3 do 28 października odbywać się będzie w Rzymie XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzi ludzie, wiara, rozeznanie powołania”. Weźmie w nim udział abp Stanisław Gądecki.
2018-09-29 11:05:19
miniaturka

Konferencja o dziedzictwie sakralnym "Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja, Harklowa 2018"

11 października w Nowym Targu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa, której celem jest zwrócenie uwagi na piękno drewnianych świątyń podhalańskich.