Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-29 12:40
ek / KAI

Konferencja o dziedzictwie sakralnym "Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja, Harklowa 2018"

11 października w Nowym Targu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa, której celem jest zwrócenie uwagi na piękno drewnianych świątyń podhalańskich.

Kościół w Harklowej
Autor/źródło: © Marek i Ewa Wojciechowscy/pl.wikipedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

W trakcie konferencji będzie można wysłuchać wykładu m. in. ks. dr. hab. Roberta Nęcka, kierownika Katedry Edukacji Medialnej, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który opowie o komunikacji symbolicznej na przykładzie świątyni w Harklowej.

- Harklowa zasłynęła za sprawą pięknego kościółka, który jest jedną z perełek architektury drewnianej na Podhalu. Dzięki temu stała się miejscem odwiedzin wielu ludzi, z różnych stron kraju i świata. Urokliwa wioska gościła też w ostatnim dziesięcioleciu trzech kardynałów – Macharskiego, Glempa i Dziwisza - podkreśla ks. dr hab. Robert Nęcek, organizator konferencji.

Z kolei prof. dr hab. Jacek Purchla, Przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie mówił o fenomenie Harklowej z perspektywy UNESCO.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać również o szansach na nowe życie zapomnianych świątyń. Eksperci omówią także prace badawcze i konserwatorskie prowadzone na przestrzeni lat w kościele w Harklowej oraz tematy związane z poglądami i przekonaniami współczesnego społeczeństwa polskiego. Prelegenci porozmawiają także o człowieku jako bycie zakorzenionym w wartościach i dziedzictwie. 

- Harklowa jest piękną i urokliwą miejscowością na mapie Podhala, położoną u podnóża Gorców. Harklowa to przede wszystkim głębokie zakorzenienie mieszkańców w tradycji Ojców i dziedzictwie kulturowym regionu. To Wspólnota świadoma swoich korzeni, upatrująca sensu w wierze katolickiej i praktykach religijnych. To niebywałe połączenie przeszłości z nowoczesnością, które daje nowe perspektywy. Pamięć o przeszłości i otwarcie na teraźniejszość to wizja głębokiej kultury ducha mieszkańców swojej Małej Ojczyzny - uważa prof. dr hab. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Konferencja "Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja, Harklowa 2018" odbędzie się 11 października w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przy ul. Kokoszków 71. Początek o godz. 10.

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m. in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Ambasada Japonii w Polsce, Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

led / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-28 22:18:28
miniaturka

Bp Janiak: troska o kościół to świadectwo miłości do Pana Boga

- Troska o świątynię to świadectwo waszej miłości do Pana Boga i Kościoła, mimo że teraz jest tyle ataków z różnych stron na kapłanów i Kościół - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie.
2018-09-29 07:05:12
miniaturka

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia w mikstackiej parafii

Piękny duchowo był dzień 28 września w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Przepełniony modlitwą i czuwaniem przy Jezusie oraz wołaniem ku niebu: Jezu miej miłosierdzie dla nas i świata całego.
2018-09-29 10:43:56
miniaturka

Post i modlitwa w intencji Synodu Biskupów

W dniach od 3 do 28 października odbywać się będzie w Rzymie XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzi ludzie, wiara, rozeznanie powołania”. Weźmie w nim udział abp Stanisław Gądecki.
2018-09-29 11:15:48
miniaturka

Bp Milewski w Hałcnowie: chrześcijaństwo nigdy nie może być „post”

28 września br. biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski przewodniczył czuwaniu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
2018-09-29 11:37:54
miniaturka

Łódź: Bezpłatny cykl wykładów dla rodziców dzieci 3-10 lat

Dzięki wykładom prowadzonym przez pedagogów i psychologów rodzice będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, pogłębiać relację rodzic- dziecko, otrzymają tez pomoc w trudnościach wychowawczych.
2018-09-29 12:59:49
miniaturka

Gliwice: Koncert "Kultura i Duchowość"

Teatr Miejski w Gliwicach i Parafia św. Bartłomieja w Gliwicach serdecznie zapraszają w niedzielę 30 września o godz. 17:00, dzieci i dorosłych do kościoła św. Bartłomieja na koncert w wykonaniu zespołu TGD (Trzecia Godzina Dnia).