Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-06 21:42
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: nauka Jezusa nigdy się nie starzeje

- Nauka Jezusa nigdy się nie starzeje. Kto słucha Jezusa wygrywa życie doczesne i wieczne - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 200-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci Przemienienia Pańskiego. Biskup poświęcił też odnowioną świątynię.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że przemienienie Jezusa na górze Tabor było uprzedzeniem zmartwychwstania Chrystusa. – Przemienienie Chrystusa zapowiada także nasze końcowe przemienienie, nasze przyszłe uwielbienie, które nastąpi w dzień powszechnego zmartwychwstania – stwierdził kaznodzieja.

Odwołał się do słów wypowiedzianych przez Boga na górze Tabor „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. – Kto słucha Jezusa nigdy nie przegrywa, nawet wtedy kiedy niesie krzyż w życiu. Wygrywa życie doczesne i wieczne – powiedział celebrans.

Podkreślał, że nauka Jezusa jest bezkonkurencyjna i nigdy się nie starzeje. – Ciągle zwalcza się naukę Jezusa. Ciągle są prześladowcy Kościoła. Ile dzisiaj ludzi ginie za noszenie krzyża i czytanie Ewangelii. Obecnie prześladowania w Kościele są największe w historii Kościoła – wskazał bp Janiak.

Zaznaczył, że Kościół nie identyfikuje się z żadną partią. – Kościół jest otwarty dla wszystkich. W Kościele wszyscy są u siebie – akcentował hierarcha.

Dodał, że historia potwierdza prawidłowość, że nieprzyjaciele Boga zostają nieprzyjaciółmi człowieka. – Kto nie kocha człowieka, nie kocha Boga. Nie wystarczą złożone ręce. Kto źle życzy innym, oszukuje ich to nie kocha Boga. Warto ciągle zmieniać swoje myślenie, postępowanie na lepsze w kategoriach ewangelicznych i Bożych przykazań – mówił ordynariusz kaliski.

Podczas uroczystości bp Edward Janiak podziękował proboszczowi oraz wiernym za odnowienie świątyni i troskę o nią. Biskup kaliski ustanowił ks. Pawła Guździoła, proboszcza parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu.

Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. kan. Paweł Guździoł, proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, księża z dekanatu ołobockiego z dziekanem ks. kan. Zbigniewem Króczyńskim,  przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni wierni.

Po południu przy parafii odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Ze św. Markiem w tle”.

Kościół pw. św. Marka Ewangelisty został wzniesiony w 1818 r. staraniem senatora i wojewody kaliskiego Pawła Skórzewskiego oraz proboszcza Bogumiła Grodeckiego, na miejscu drewnianego kościoła z 1692 r.U góry głównego ołtarza znajduje się wizerunek patrona parafii św. Marka. Niżej umieszczony jest obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie pochodzący z XVIII w. Przed 1967 r. obrazy umieszczone były w innych miejscach. W głównym ołtarzu znajdował się obraz Trójcy Świętej, natomiast obraz Przemienienia Pańskiego znajdował się w bocznym ołtarzu. Przeniesienie tego obrazu ma swe uzasadnienie w kulcie jakim był otoczony od połowy XIX w. Panowała wówczas w całej Wielkopolsce epidemia cholery. Choroba ta szczególnie dosięgła mieszkańców pobliskiej wioski Ołobok, którzy wybrali się z pielgrzymką do Rososzycy i przed cudownym obrazem wybłagali ustąpienie zarazy. Od 1 lipca 2010 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Paweł Guździoł.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-06 15:43:11
miniaturka

Bp Solarczyk do pątników: Bądźcie lampą dla współczesnego świata

Bądźcie lampą dla współczesnego świata – życzył pątnikom bp Marek Solarczyk w sanktuarium Matki Bożej w Niepokalanowie.
2018-08-06 16:29:39
miniaturka

Telegram papieski w sprawie trzęsienia ziemi w Indonezji

Papież Franciszek z wielkim smutkiem przyjął informację o ofiarach i stratach materialnych spowodowanych przez trzęsienia ziemi w Indonezji i wyraża swoją głęboką więź ze wszystkimi dotkniętymi tą tragedią.
2018-08-06 16:54:23
miniaturka

40 lat temu zmarł papież Paweł VI

Czterdzieści lat temu, 6 sierpnia 1978 r., zmarł w Castel Gandolfo bł. Paweł VI. 14 października Papież Franciszek ogłosi go świętym.
2018-08-07 07:34:43
miniaturka

Przesłanie uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej

Zachęcamy Was, młodzi rówieśnicy, abyście w swoich środowiskach uczestniczyli w życiu Kościoła. Miejcie odwagę podejmować nowe inicjatywy dla dobra Waszych wspólnot! – napisali uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej.
2018-08-07 07:50:01
miniaturka

Hiszpania: obchody Roku Terezjańskiego

O 50 proc. wzrosła liczba pielgrzymów, którzy przybywają do Avili z okazji Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Miejscowy ordynariusz bp Jesús García Burillo podsumował pierwsze dziewięć miesięcy.
2018-08-07 08:21:34
miniaturka

Chile: kard. Ezzati rezygnuje z przewodniczenia Te Deum

W liście skierowanym do wiernych chilijski kard. Riccardo Ezzati poinformował, że w tym roku nie będzie przewodniczył tradycyjnemu Te Deum za ojczyznę.