Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-07 08:42
S. Zielińska / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania: obchody Roku Terezjańskiego

O 50 proc. wzrosła liczba pielgrzymów, którzy przybywają do Avili z okazji Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Miejscowy ordynariusz bp Jesús García Burillo podsumował pierwsze dziewięć miesięcy.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

"Zrobiliśmy pierwsze kroki, by położyć fundament pod przyszłe jubileusze” - napisał w okolicznościowym liście duszpasterskim bp Burillo.

Jubileuszowy Rok Terezjański rozpoczął się 15 października 2017 r. Po dziewięciu miesiącach „mamy schemat i pierwsze doświadczenia celebracji. Szlaki terezjańskie funkcjonują i mają dużo możliwości na przyszłość; są bogactwem kulturalnym i duchowym naszych miejscowości i wspólnot” - napisał bp Jesús García Burillo. Z opublikowanych danych wynika, że liczba pielgrzymów wzrosła o 50 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Jednocześnie odnotowano spadek liczby uczestników celebracji liturgicznych. Wiele diecezji już zapowiada, że w przyszłości chce wrócić na trasy, które zostały przygotowane z okazji pierwszego w historii Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Niektóre z nich cieszą się dużym powodzeniem.

Bp García Burillo wskazuje również na elementy, które należy poprawić. Przede wszystkim chodzi o większe zaangażowanie parafii w pozyskanie wolontariuszy i przyjęcie pielgrzymów. Jubileuszowy Rok Terezjański nie jest „postrzegany jako duszpasterska szansa ale jako ciężar”. Konieczna jest też większa współpraca z lokalnymi władzami. „Myśląc o przyszłym Jubileuszu należy już przygotowywać ludzi i miejsca. Rzeczy nie robią się same” - podkreśla bp Jesús García Burillo.

Jubileuszowy Rok Terezjański zakończy się 15 października br.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, jubileusz, Hiszpania, św. Teresa z Avila, Avila, rok terezjański