Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-11-11 22:47
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: Kościołowi zawdzięczamy wolność naszej ojczyzny

Największą zasługę w odzyskaniu wolności mają rodziny katolickie, a także Kościół, który przepłacił śmiercią wielu kapłanów - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Uroczystość połączono z odpustem ku czci św. Marcina, patrona parafii i ziemi odolanowskiej. Przed Mszą św. odśpiewano hymn państwowy. Biskup poświęcił odnowioną świątynię, nowy ołtarz św. Józefa i tablicę upamiętniającą obchody.

W swoim słowie biskup kaliski zachęcał wiernych, aby Panu Bogu dziękowali za niepodległą Polskę. - Musimy pamiętać, że największą zasługę w odzyskaniu wolności mają rodziny katolickie. To one przechowywały język i tradycje, ale również Kościół, który przepłacił śmiercią wielu kapłanów w minionym czasie. Niestety, zdarzali i zdarzają się zdrajcy, którzy donoszą na ojczyznę do innych krajów, ale tak było nawet z Panem Jezusem, że wśród apostołów jeden okazał się zdrajcą i za nich musimy modlić się – powiedział bp Janiak.

W homilii ks. kan. prof. UAM dr hab. Michał Kieling podkreślał, że dzisiaj słowo ojczyzna nabiera szczególnego znaczenia, bo wiąże się z nią wiele ofiar, krzywd i zagrożeń, jakich doświadczył naród polski w swych dziejach.

Przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „po Bogu największa miłość to Polska”.

Kaznodzieja cytował też św. Jana Pawła II, który wskazywał, że „ojczyzna jest naszą matką ziemską. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

Stwierdził, że dar niepodległości został osiągnięty dzięki wzajemnej jedności Polaków. – Wydawało się, iż Polska wskutek nieudanych powstań narodowych, procesu germanizacji i rusyfikacji, represji, wywózek na Sybir, konfiskaty mienia, zakazu modlitwy w języku polskim i nauczania języka ojczystego - już nigdy nie pojawi się na mapie Europy – powstała z niewoli dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu pokoleń Polaków – mówił ks. Kieling.

Wskazywał, że na straży polskości stał Kościół Katolicki. – Wiara w Boga dawała naszym przodkom nadzieję w zwycięstwo. Kościół bowiem krzewił patriotyzm i mobilizował naród do działań dla dobra ojczyzny. Bez wątpienia w Polsce podzielonej przez zaborców księża wykonali bezcenną pracę na rzecz niepodległości – zaznaczył duchowny.

Przywołał ojców polskiej niepodległości, wśród których byli m.in.: Józef Piłsudski, Zdzisław Lubomirski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Józef Dowbor-Muśnicki.

Dodał, że ogromną rolę odegrali także: biskup krakowski Adam Sapieha, metropolita warszawski abp Aleksander Kakowski, metropolita poznańsko-gnieźnieński i prymas Polski abp Edmund Dalbor.

Przytoczył fragment listu pasterskiego biskupów polskich napisany na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Srebrnym Pierścieniem Św. Józefa osoby zaangażowane w troskę o świątynię. Takie pierścienie otrzymali: Andrzej Ślęzak, Włodzimierz Ślęzak, Marian Janicki, Jan Prokop, Mirosława Witczak, Dominika Wieszczak, Genowefa Smółka, Stanisław Bochyński i Henryk Sztukowski.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła, odśpiewanie Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Msze św. koncelebrowali: ks. prał. Dariusz Smolnik, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Odolanowie i ks. kan. Michał Kieling, który głosił rekolekcje przygotowujące parafian do uroczystości.

Po Mszy św. biskup, duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych i wierni przeszli z udziałem orkiestry i pocztów sztandarowych w marszu niepodległości do sali, gdzie odbył się program patriotyczny.


Podziel się tym materiałem z innymi: