Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-12 08:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Auza: prawa człowieka nie są pustym słowem

Problem promocji i ochrony praw człowieka, w tym szczególnie prawa do życia, poruszył w swym wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.

Autor/źródło: HazteOir.org/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 2.0

Bez odpowiedzialności i bez uznania prymatu osoby ludzkiej grozi nam, że prawa człowieka staną się „pustym słowem” - stwierdził abp Bernardito Auza.

Watykański dyplomata zauważył, że podejście ideologiczne redukuje często godność osoby do jej zdolności samostanowienia o sobie i skupia się na osiągnięciu równowagi pomiędzy prawami. Stolica Apostolska natomiast jest szczególnie zaniepokojona coraz bardziej restykcyjną interpretacją prawa do życia. Szczególnie dotyczy to tych nurtów myślowych, które odmawiają uznania właściwej wartości oraz godności ludzkiemu życiu na każdym etapie jego rozwoju.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zauważył, że tego rodzaju podejście rozpowszechnione jest także w różnych agendach ONZ. Dąży ono do stworzenia hierarchii praw człowieka, przy jednoczesnym przekreśleniu ludzkiej godności. Przyznaje większą wartość, wręcz większe prawa silnym i zdrowym, a odbiera je słabym oraz chorym. To prowadzi do poważnych nierówności i niesprawiedliwości, często do całkowitego lekceważenia dzieci w łonach matek oraz traktowania starszych, migrantów lub osób niepełnosprawnych jako zbytecznych, a czasami wręcz jako ciężar dla społeczeństwa.

Abp Auza zaapelował o respektowanie sprawiedliwości, solidarności i dobra wspólnego, czyli zasad chroniących dobro całej ludzkiej rodziny, której ważnym punktem odniesienia jest godność każdej osoby, niezależnie od tak, jak bardzo jest potrzebująca i słaba.

 Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-11 21:16:14
miniaturka

Hiszpańska Polonia modliła się za Ojczyznę

Hiszpańska Polonia dziękowała za odzyskanie niepodległości i modliła się w intencji Ojczyzny w madryckiej katedrze Almudena. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a koncelebrowali polscy kapłani pracujący w Hiszpanii.
2018-11-11 21:23:12
miniaturka

Mazurek Dąbrowskiego w Tokio

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się również w Tokio. Zorganizowały je siostry Opatrzności Bożej.
2018-11-11 22:49:48
miniaturka

Bp Janiak: Kościołowi zawdzięczamy wolność naszej ojczyzny

Największą zasługę w odzyskaniu wolności mają rodziny katolickie, a także Kościół, który przepłacił śmiercią wielu kapłanów - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie.
2018-11-11 23:06:45
miniaturka

Abp Hollerich: nie wyciągnęliśmy wniosków z wojny

"Nasz kontynent nie wyciągnął wniosków ze światowych wojen. Świadczy o tym obecny kryzys Unii" – uważa abp Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE.
2018-11-12 10:18:40
miniaturka
play

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

Podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Katedrze Wawelskiej, abp Marek Jędraszewski mówił o nadziei, by dzban miłosierdzia Bożego dla Polski i Polaków nigdy się nie wyczerpał.
2018-11-12 12:31:52
miniaturka

Franciszek u św. Marty: jaka postawa biskupów jest niezbędna dla rozwoju Kościoła?

Do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Tt 1,1-9), w którym św. Paweł kreśli sylwetkę przełożonego Kościoła, nawiązał w homilii Papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.