Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-12 07:30
ek / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpańska Polonia modliła się za Ojczyznę

Hiszpańska Polonia dziękowała za odzyskanie niepodległości i modliła się w intencji Ojczyzny w madryckiej katedrze Almudena. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a koncelebrowali polscy kapłani pracujący w Hiszpanii.

Autor/źródło: Pixabay, ddzphoto, licencja: CC0

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się już w sobotę wieczorem. 14 stowarzyszeń polonijnych przygotowało uroczystą galę, podczas której zostały przypomniane najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Poloneza i krakowiaka świetnie zatańczyli nie tylko Polacy, ale także latynoscy członkowie zespołu „Nasz Dom”. Przypomnienie wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i piosenka „To jest moje miasto Wadowice” w wykonaniu zespołu „Krakus” wycisnęły niejedną łzę. Duże brawa od publiczności otrzymała Elżbieta Wittlin-Lipton, której Julian Tuwim poświęcił jeden ze swoich wierszy. „Elżunia” mogła wysłuchać go w hiszpańskim tłumaczeniu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II przy madryckiej katedrze Almudena. Śpiew „Gaude mater Polonia” rozpoczął dziękczynną Mszę, której przewodniczył kard. Carlos Osoro. Wzięli w niej udział m. in. ambasador Marzenna Adamczyk, konsul Krzysztof Wielgus, licznie przybyła Polonia oraz Hiszpanie i przedstawiciele innych narodowości. W homilii kard. Osoro podkreślił znaczenie Polski w historii Europy, a szczególnie wybór Jana Pawła II. Wskazał, że Papież Polak wpłynął nie tylko na najnowszą historię Kościoła, ale także Europy i świata. Był Papieżem, który kochał Hiszpanię. Odwiedził ją aż pięciokrotnie. Kard. Osoro przypomniał także, że madrycka katedra obchodzi w tym roku 25-lecie konsekracji. Dokonał jej Jan Paweł II w 1993 r. Na zakończenie Mszy Polacy złożyli kwiaty przed figurą Matki Bożej Almudena, patronki Madrytu, która bywa nazywana „Czarną Madonną”. Śpiew „Barki” po polsku i hiszpańsku połączył wszystkich, którzy wypełnili katedrę, aby dziękować Bogu za 100-lecie odzyskania niepodległości.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-11 17:25:43
miniaturka

Papieski apel o budowanie pokoju na świecie

„Przeznaczajmy środki na pokój, a nie na wojnę” – mówił Papież Franciszek apelując o budowanie pokoju na świecie. Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty przypomniał, że 11 listopada przypada setna rocznica zakończenia I wojny światowej.
2018-11-11 17:31:00
miniaturka

Lwów dziękuje Bogu za 100-lecie niepodległości Polski

Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie. Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa.
2018-11-11 17:37:55
miniaturka

Jasna Góra: modlitwa o pomyślność dla Polski, o pokój dla Europy i świata

W południe paulini, częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. - Wkroczmy w kolejne stulecie Niepodległej z Matką Bożą – zachęcają paulini.
2018-11-11 21:23:12
miniaturka

Mazurek Dąbrowskiego w Tokio

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się również w Tokio. Zorganizowały je siostry Opatrzności Bożej.
2018-11-11 22:49:48
miniaturka

Bp Janiak: Kościołowi zawdzięczamy wolność naszej ojczyzny

Największą zasługę w odzyskaniu wolności mają rodziny katolickie, a także Kościół, który przepłacił śmiercią wielu kapłanów - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie.
2018-11-11 22:56:34
miniaturka

Abp Auza: prawa człowieka nie są pustym słowem

Problem promocji i ochrony praw człowieka, w tym szczególnie prawa do życia, poruszył w swym wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.