Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-12 08:00
ek / Dorota Hałasa

Mazurek Dąbrowskiego w Tokio

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się również w Tokio. Zorganizowały je siostry Opatrzności Bożej.

Tokio
Autor/źródło: uniquedesign52/Pixabay/licencja CC0

Uroczystą Mszę w kościele św. Michała Archanioła przy klasztorze sióstr Opatrzności Bożej celebrował o. Jerzy Widomski OP. Towarzyszyło mu pięciu polskich salezjanów, którzy przybyli do Tokio z różnych, odległych części Japonii. „Jest to dla nas niedziela niezwykła, bo obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Podczas tej Mszy składajmy Panu Bogu dzięki za naszą niepodległość, módlmy się za tych, którzy oddali życie, aby Polska była wolna i prośmy o wszelkie łaski dla naszego narodu”- mówił o. Widomski. Homilię zakończył słowami: „obyśmy potrafili podać sobie ręce i dziękować Bogu za te sto lat. Bóg pragnie, abyśmy byli wolni i potrafili wolność jak najlepiej wykorzystać. Módlmy się, żeby nie tylko Polska, ale i cała Europa była wolna. Żeby Europa mogła rozwiązać swoje problemy”.

W Eucharystii uczestniczyło ok. 70 Polaków, dorosłych i dzieci, mieszkających w Japonii oraz przebywajacych w tym kraju czasowo. Po liturgii i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczął się wieczór pieśni patriotycznych i religijnych, z udziałem dzieci polsko-japońskich.

Siostry Opatrzności Bożej to jedyne pochodzące z Polski zgromadzenie żeńskie działające w Japonii. Siostry prowadzą przedszkola dla dzieci japońskich i naukę religii dla dzieci polonijnych. Są w Japonii od lat ‘70 XX wieku.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-11 17:31:00
miniaturka

Lwów dziękuje Bogu za 100-lecie niepodległości Polski

Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie. Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa.
2018-11-11 17:37:55
miniaturka

Jasna Góra: modlitwa o pomyślność dla Polski, o pokój dla Europy i świata

W południe paulini, częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. - Wkroczmy w kolejne stulecie Niepodległej z Matką Bożą – zachęcają paulini.
2018-11-11 21:16:14
miniaturka

Hiszpańska Polonia modliła się za Ojczyznę

Hiszpańska Polonia dziękowała za odzyskanie niepodległości i modliła się w intencji Ojczyzny w madryckiej katedrze Almudena. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a koncelebrowali polscy kapłani pracujący w Hiszpanii.
2018-11-11 22:49:48
miniaturka

Bp Janiak: Kościołowi zawdzięczamy wolność naszej ojczyzny

Największą zasługę w odzyskaniu wolności mają rodziny katolickie, a także Kościół, który przepłacił śmiercią wielu kapłanów - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie.
2018-11-11 22:56:34
miniaturka

Abp Auza: prawa człowieka nie są pustym słowem

Problem promocji i ochrony praw człowieka, w tym szczególnie prawa do życia, poruszył w swym wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.
2018-11-11 23:06:45
miniaturka

Abp Hollerich: nie wyciągnęliśmy wniosków z wojny

"Nasz kontynent nie wyciągnął wniosków ze światowych wojen. Świadczy o tym obecny kryzys Unii" – uważa abp Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE.