Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-10-30 23:01
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup Teofil Wilski uhonorowany Laurem Kultury

Bp Teofil Wilski otrzymał honorowy Laur Kultury 2017 Starosty Ostrowskiego. W ten sposób doceniono biskupa seniora za zaangażowanie w powstanie i działalność duszpasterstwa środowisk twórczych w diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

- Teolog wykładowca. Człowiek wielkiej wiary i wyjątkowej duchowości. Przez 16 lat współtworzył i decydował o obliczu utworzonej przez Jana Pawła II diecezji kaliskiej – takie słowa wypowiedziano reprezentując sylwetkę bp Wilskiego.

Biskup pomocniczy senior zaangażowany był w powstanie duszpasterstwa środowisk twórczych diecezji kaliskiej. Prowadzona prze niego grupa twórców stała się mocnym elementem kultury południowej Wielkopolski. Jest bardzo związany z ostrowskim środowiskiem animatorów i twórców, którego stał się szybko ojcem duchowym i autorytetem. Wielokrotnie przewodniczył Drodze Krzyżowej Ostrowskich Środowisk Twórczych, patronował Koncertom Papieskim, wspierał wiele przedsięwzięć kulturalnych. Przez wielu nazywany „ostrowskim biskupem”.

Tegoroczne Laury Kultury wręczyli: starosta ostrowski Paweł Rajski i przewodniczący rady powiatu Andrzej Leraczyk. Bp Teofil Wilski odebrał Laur Kultury przy ogromnym aplauzie widowni. – Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, przyjąłem je z pewnym onieśmieleniem, ale bardzo mnie to ucieszyło – powiedział laureat.

Bp Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze gnieźnieńskiej 11 czerwca 1960 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1960–1962 pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Kcyni. Został też ustanowiony rektorem kościoła seminaryjnego św. Jerzego na zamku w Gnieźnie.

Potem rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem z teologii dogmatycznej w 1968 r. W latach 1968-1995 był wykładowcą teologii dogmatycznej, a później również teologii duchowości, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Od 1982 do 1988 pełnił w nim funkcję ojca duchownego, a w latach 1988–1995 sprawował urząd rektora.

8 kwietnia 1995 r. został powołany na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 maja 1995 r. w Kaliszu. Zainicjował powstanie Apostolstwa Modlitwy w intencji rodzin. Przyczynił się do utworzenia duszpasterstwa środowisk twórczych diecezji i został jego duszpasterzem.W Konferencji Episkopatu Polski współprzewodniczył pracom Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

31 października 2011 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Obecnie biskup Teofil mieszka w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim.

Laury Kultury Starosty Ostrowskiego przyznawane są od siedmiu lat. W ten sposób wyróżniani są twórcy, animatorzy, działacze kultury, przedstawiciele różnych obszarów aktywności artystycznej za odnoszone sukcesy i promocję powiatu ostrowskiego.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ostrów Wielkopolski, Bp Wilski, Laur Kultury