Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-10-31 08:54
S. Zielińska / episkopat.pl

Mija rok od przybycia abp. Salvatore Pennacchio do Warszawy

Rok temu, 31 października 2016 r., abp Salvatore Pennacchio przybył do Polski, by rozpocząć oficjalnie posługę nuncjusza apostolskiego.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Abp Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. Zastąpił na tym stanowisku abp. Celestino Migliore, który został nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej. Na lotnisku w Warszawie 31 października 2016 r. nowy nuncjusz został powitany przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.

„Dzień dobry. Szczęść Boże” – tymi słowami abp Pennacchio rozpoczął swoje spotkanie z dziennikarzami. „Z wielkim przejęciem rozpoczynam tę nową misję” – podkreślił zaraz po przylocie do Warszawy. Kilka godzin później, nowy Nuncjusz przekazał przewodniczącemu Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu list powierzający ze strony Stolicy Apostolskiej. 3 listopada złożył zaś listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Rozpoczął w ten sposób misję dyplomatyczną nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Abp Salvatore Pennacchio pełnił wcześniej posługę nuncjusza m.in. w Indiach i Nepalu. Uważa się za duchowego syna Jana Pawła II. Wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do papieża Polaka, który udzielił mu sakry biskupiej i posłał jako nuncjusza apostolskiego do Rwandy.

Nuncjusz Apostolski w Polsce urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano).

6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Abp Pennacchio ma zamiłowanie do piłki nożnej, w którą grał w młodości. Jest kibicem klubu „Napoli”.

Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio, Konferencja Episkopatu Polski