Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-13 11:15
PS

28 czerwca prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC i Katolicką Agencją Informacyjną zapraszają na prezentację najnowszych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC i Katolicką Agencją Informacyjną zapraszają na prezentację najnowszych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce, która nastąpi w poniedziałek 28 czerwca.

Zaprezentowane zostaną najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce, obejmujące okres od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2020 r. W prezentacji udział weźmie abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC; ks. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. Spotkanie w formule online, rozpocznie się o godz. 11.00, a poprowadzi je ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kontynuacja badań dotyczących zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce obejmuje okres od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2020 r. Decyzję o przeprowadzeniu kwerendy biskupi podjęli – zgodnie z rekomendacją delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciecha Polaka – podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w październiku 2020 r. Zgodę na kontynuację badań wyraziła również Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Podobnie jak poprzednio, ankietę dotyczącą wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a sfinansowane zostało przez Fundację Świętego Józefa KEP.

Pierwsza kwerenda Kościoła w Polsce dotycząca przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich, opublikowana w marcu 2019 r., ujawniła 382 przypadki wykorzystania z lat 1950-2018 (zgłoszone od stycznia 1990 r. do czerwca 2018 r.).

Transmisja z Centrum Medialnego KAI dostępna będzie również na kanale YouTube: https://youtu.be/qlvk4-acjRk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-10 10:38:18
miniaturka

Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów „Usłyszeć Dzieci” o wsparciu najmłodszych

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zainicjowała akcję „Usłyszeć Dzieci”, która ma na celu wsparcie najmłodszych w wychodzeniu z izolacji. Będzie to cykl rozmów z ekspertami w mediach społecznościowych, jak pomóc dzieciom na nowo odnaleźć się w szkole, wśród rówieśników.
2021-06-10 10:56:25
miniaturka

40 lat Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

W tym roku mija 40 lat odkąd działa Salezjański Ośrodek Misyjny. W ramach jego działalności zrealizowano ponad 550 Projektów Misyjnych i od 20 lat prowadzony jest program Adopcji na Odległość, dzięki któremu zapewniono dostęp do nauki, leczenie i wyżywienie dla dziesiątek tysięcy dzieci i młodzieży.
2021-06-10 10:56:34
miniaturka

„W Sercu swoim ukryj nas”! Zawierzenie Sercu Jezusowemu zmienia życie

„Wejście na drogę wynagrodzenia ratuje życie” – mówił ks. Michał Olszewski SCJ, podkreślając, że to nie jest przenośnia. W tym kontekście przywołał historię alkoholika, który zamierzał popełnić samobójstwo, ale pod wpływem usłyszanego świadectwa wyspowiadał się, przyjął Komunię Świętą i zaczął przemieniać swoje życie.
2021-06-10 11:19:40
miniaturka

Polacy mogą być wzorem demokracji, jeśli poważnie potraktują nauczanie Jana Pawła II

„Jestem głęboko wdzięczny narodowi, który może stać się wzorem demokracji XXI wieku, jeśli tylko poważnie potraktuje naukę społeczną swojego największego syna” – pisze George Weigel. Nawiązuje do 30 rocznicy swej pierwszej wizyty w Polsce, w czerwcu 1991 r., która „na zawsze zmieniła jego życie”.
2021-06-10 11:29:48
miniaturka

Są Żydzi, którzy pragną powrotu do Niemiec. To droga wciąż niełatwa

„Le Figaro”, poprzez przedstawione w artykule losy osób pochodzenia żydowskiego, pokazuje tęsknotę za utraconą ojczyzną potomków Żydów urodzonych w Niemczech. Ukazuje ich walkę o odzyskanie obywatelstwa niemieckiego i niemieckiej tożsamości.
2021-06-10 12:18:36
miniaturka

Uwaga na toksyczne rośliny! Mogą być groźne dla dzieci

Konwalie, cis, śnieguliczka, owoce ligustra – popularne rośliny z naszego otoczenia mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia dzieci – przestrzegają lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.