Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-10 11:28
JR / nowyswiat24.com.pl

Są Żydzi, którzy pragną powrotu do Niemiec. To droga wciąż niełatwa

„Le Figaro”, poprzez przedstawione w artykule losy osób pochodzenia żydowskiego, pokazuje tęsknotę za utraconą ojczyzną potomków Żydów urodzonych w Niemczech. Ukazuje ich walkę o odzyskanie obywatelstwa niemieckiego i niemieckiej tożsamości.

Autor/źródło: Unsplash.com

O naturalizację niemiecką starają się nie osoby, które musiały opuścić Niemcy z powodu nastania władzy Hitlera. To na ogół ich dzieci lub wnuki. „Aby pokonać niesprawiedliwość lub ponownie połączyć się ze swoją przeszłością, coraz częściej muszą ponownie łączyć się z Niemcami” – pisze francuski dziennik.

„Kilka powodów skłania te osoby do ubiegania się o obywatelstwo niemieckie: wybór Donalda Trumpa w USA czy Brexit wśród Brytyjczyków, potrzeba ponownego połączenia się z przeszłością, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, czy chęć swobodnego podróżowania” – wyjaśnia z kolei Article 116 Exclusions Group – londyńskie stowarzyszenie pomocy kierowane przez Felixa Couchmana.

Katherine, córka wygnanej

Jedną z przedstawionych w „Le Figaro” osób jest Katherine Scott – córka niemieckiej Żydówki, Idy Judith Noa. Dziadek Katherine, a ojciec Idy – Hermann Noa, był nieortodoksyjnym bogatym bankierem żydowskim. Wysłał on córkę za granicę, obawiając się nazizmu i odczuwając jego pierwsze skutki, gdy jego bank został przejęty przez Aryjczyków. Było to w 1934 r. Sam jednak czując się Niemcem, nie opuścił Berlina, gdzie wkrótce zmarł.

21-letniej Idzie w maju 1937 r. oficer gestapo odebrał niemiecki paszport. Ida poczuła się okradziona. Studiowała w tym czasie w Londynie i Niemcy wykorzystali fakt, że przyjechała do ojczyzny na wakacje. Kilka dni później została wezwana do siedziby tajnej policji na Alexander-Platz w Berlinie. Została tam „poproszona” o opuszczenie na zawsze kraju, w przeciwnym bowiem razie zostanie wysłana do obozu koncentracyjnego. Nie mając wyboru, wkrótce opuściła Niemcy przez niemiecko-holenderskie przejście graniczne w Bad Bentheim. Rozstała się z matką, która będąc katoliczką, nie czuła się zagrożona, wróciła do Berlina i przeżyła Holokaust.

Jednak Ida, pół-Żydówka, podobnie jak jej brat Adolf, znalazła się w prawdziwym niebezpieczeństwie. Adolf, który też wyjechał z Niemiec, wstąpił do utworzonej w 1940 r. w Londynie „Wolnej Francji” i wziął udział w wyzwoleniu Francji.

Sama Ida, po odebraniu jej obywatelstwa niemieckiego w 1937 r., wyemigrowała do USA. Tam wyszła za mąż za Amerykanina i urodziła dzieci. Nie wróciła już nigdy na dłużej do opuszczonej podczas wojny ojczyzny. Zamknęła ten rozdział, chociaż dzieciom pokazała Berlin.

Trudna walka o powrót

Okazało się, że Katherine, córka Idy, cały czas gdzieś w sobie czuła „niemieckość”. „Nigdy nie byłam w pełni zintegrowana z amerykańskim stylem życia, ale w domu nie miałam alternatywnego modelu” – wyjaśniła w rozmowie z „Le Figaro”. Przyznała też, że ma poczucie punktualności „wpisane w swoje pruskie geny”.

To tylko część artykułu. Z całością zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.pl.

źródło: www.nowyswiat24.com.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-10 10:56:34
miniaturka

„W Sercu swoim ukryj nas”! Zawierzenie Sercu Jezusowemu zmienia życie

„Wejście na drogę wynagrodzenia ratuje życie” – mówił ks. Michał Olszewski SCJ, podkreślając, że to nie jest przenośnia. W tym kontekście przywołał historię alkoholika, który zamierzał popełnić samobójstwo, ale pod wpływem usłyszanego świadectwa wyspowiadał się, przyjął Komunię Świętą i zaczął przemieniać swoje życie.
2021-06-10 11:17:38
miniaturka

28 czerwca prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC i Katolicką Agencją Informacyjną zapraszają na prezentację najnowszych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.
2021-06-10 11:19:40
miniaturka

Polacy mogą być wzorem demokracji, jeśli poważnie potraktują nauczanie Jana Pawła II

„Jestem głęboko wdzięczny narodowi, który może stać się wzorem demokracji XXI wieku, jeśli tylko poważnie potraktuje naukę społeczną swojego największego syna” – pisze George Weigel. Nawiązuje do 30 rocznicy swej pierwszej wizyty w Polsce, w czerwcu 1991 r., która „na zawsze zmieniła jego życie”.
2021-06-10 12:18:36
miniaturka

Uwaga na toksyczne rośliny! Mogą być groźne dla dzieci

Konwalie, cis, śnieguliczka, owoce ligustra – popularne rośliny z naszego otoczenia mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia dzieci – przestrzegają lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
2021-06-10 12:26:48
miniaturka

Dlaczego poród jest tak ważny? Fragment książki „Cud macierzyństwa”

Poród to doświadczenie jednocześnie cudowne, jak i przyziemne, dzikie i łagodne, pełne mocy i uległości, zwyczajne i niezwyczajne, pospolite i metafizyczne, krwawe i piękne. Właśnie w taki sposób Bóg zaprojektował tę chwilę, by przemienić nas w matki. Akt narodzin ma dla kobiet głębokie znaczenie.
2021-06-10 12:40:01
miniaturka

Parlament Europejski wzywa do uchylenia patentu na szczepionki przeciwko Covid-19

Parlament Europejski domaga się tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Chce też przyspieszyć globalne wprowadzanie szczepionek.