Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-10 10:37
JR / PAP

Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów „Usłyszeć Dzieci” o wsparciu najmłodszych

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zainicjowała akcję „Usłyszeć Dzieci”, która ma na celu wsparcie najmłodszych w wychodzeniu z izolacji. Będzie to cykl rozmów z ekspertami w mediach społecznościowych, jak pomóc dzieciom na nowo odnaleźć się w szkole, wśród rówieśników.

Autor/źródło: PAP

Akcja jest skierowana przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i opiekunów.

Pierwsza dama podkreśliła, że „pandemia najbardziej dotknęła dzieci i młodzież”. „Izolacja i nauka zdalna mocno wpłynęły na kondycję młodych ludzi, zabierając im relacje rówieśnicze, zabawę i beztroskę. Jako nauczycielka wiem, że młodzi ludzie dużo chętniej, dużo efektywniej uczą się, gdy mogą aktywnie spędzić czas, a przede wszystkim, gdy są w swoim rówieśniczym gronie” – mówiła Kornhauser-Duda w filmie opublikowanym na profilu akcji na Facebooku.

Zwróciła uwagę na to, że pandemia odebrała dzieciom i młodzieży „motywację do prawdziwych, pozawirtualnych relacji z rówieśnikami, zmieniając stosunek do nauki i rozwoju zainteresowań, czasami zmieniła także relacje w rodzinie”.

„Jestem głęboko przekonana, że my, dorośli, nie możemy tego przegapić, co więcej musimy solidarnie wesprzeć dzieci w wychodzeniu z izolacji. Potraktujemy to jako wyzwanie ponad jakimikolwiek podziałami, by usłyszeć dzieci” – dodała pierwsza dama.

Inicjatywa „Usłyszeć Dzieci” będzie realizowana na profilu „Usłyszeć Dzieci” na Facebooku, gdzie w dwunastu cyklicznych odcinkach będą emitowane rozmowy z ekspertami, w których znajdą się porady i wskazówki m.in. od pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, fizjoterapeutów czy lekarzy.

„Zaprosiłam wielu specjalistów, psychologów, pedagogów, socjologów i lekarzy, by dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomogli nam USŁYSZEĆ DZIECI, nawet gdy one mówią mało, gdy mówić nie chcą albo gdy krzyczą” – zaznaczyła pierwsza dama. Zachęciła jednocześnie do zadawania pytań specjalistom na Facebookowym profilu akcji. Potem będą na nie odpowiadać eksperci.

Partnerami projektu są psycholog, terapeutka rodzinna Maria Rotkiel i Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

„Wierzę, że inicjatywa USŁYSZEĆ DZIECI będzie okazją do tego, by spokojnie, bez presji i w przyjaznej atmosferze przyjrzeć się najważniejszym dziecięcym sprawom i problemom, które pandemia wywołała albo tylko wyostrzyła. Bardzo zależy mi na tym, by akcja stała się dla państwa przestrzenią do znajdowania odpowiedzi na pytanie: jak pomóc dzieciom na nowo odnaleźć się w szkole, wśród rówieśników. Mam nadzieję, że będzie to również okazja do znajdowania sposobów na budowanie dobrych relacji z dziećmi” – podkreśliła pierwsza dama w nagraniu.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-10 09:52:22
miniaturka

Góralski zespół śpiewa Litanię do Serca Pana Jezusa. Włącz się do modlitwy!

Po nagraniach filmu z tradycyjną majówką przy kapliczce członkowie Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic utrwalili Litanię do Serca Pana Jezusa. Artyści śpiewają kolejne wezwania litanii w czterech kościołach na Żywiecczyźnie dedykowanych Sercu Jezusowemu – w Soli, Pietrzykowicach, Słotwinie i Pewli Małej.
2021-06-10 10:31:08
miniaturka

Będą zmiany lektur w szkole podstawowej? MEiN podało propozycje

MEiN proponuje usunąć z listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej m.in. „Zaczarowaną zagrodę” i „Oto jest Kasia”, a dodać książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły. Proponuje też dodanie wielu pozycji do listy lektur uzupełniających w klasach IV-VI i VII-VIII.
2021-06-10 10:36:07
miniaturka

Kard. Pell: konieczna jest większa odpowiedzialność finansowa w Watykanie

Kardynał George Pell - były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki - w niedawnym wywiadzie dla CNA wezwał do wzmocnienia procedur odpowiedzialności fiskalnej w Watykanie.
2021-06-10 10:56:25
miniaturka

40 lat Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

W tym roku mija 40 lat odkąd działa Salezjański Ośrodek Misyjny. W ramach jego działalności zrealizowano ponad 550 Projektów Misyjnych i od 20 lat prowadzony jest program Adopcji na Odległość, dzięki któremu zapewniono dostęp do nauki, leczenie i wyżywienie dla dziesiątek tysięcy dzieci i młodzieży.
2021-06-10 10:56:34
miniaturka

„W Sercu swoim ukryj nas”! Zawierzenie Sercu Jezusowemu zmienia życie

„Wejście na drogę wynagrodzenia ratuje życie” – mówił ks. Michał Olszewski SCJ, podkreślając, że to nie jest przenośnia. W tym kontekście przywołał historię alkoholika, który zamierzał popełnić samobójstwo, ale pod wpływem usłyszanego świadectwa wyspowiadał się, przyjął Komunię Świętą i zaczął przemieniać swoje życie.
2021-06-10 11:17:38
miniaturka

28 czerwca prezentacja najnowszych danych dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC i Katolicką Agencją Informacyjną zapraszają na prezentację najnowszych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.